

Az ötlet nem rossz. Mármint hogy az ezekben a napokban zajló szombathelyi Neumann-hetet elkísérni egy számítástechnika- történeti kiállítással. Nemcsak stílszerű az ilyesmi, hanem oldja a tudományos konferenciák belterjes szárazságát, s a mindennapok emberéhez közelebb hozza az előadótermek falain belül elhangzó elvont gondolatokat.
Amikor a számítástörténeti-kiállítás szót halljuk, lehunyt szemeink mögött 32 kilobájtos Videotonok, Commodore 64-esek, XP-k, 286-as PC-k, fél méter átmérőjű floppyk és tekintélyes méretű vincseszterek jelennek meg.
Nos, az MMIK első emeleti Stúdió Galériájában most pontosan ilyesmik vannak összegyűjtve. Sajnos, nem túlzottan izgalmas a látvány, minden valamirevaló, a számítástechnikára időben rákattant cég lomtárában találhatók hasonló szerkentyűk, sőt talán némelyikünk padlásán is. Ráadásul sem a mennyiség, sem a környezet nem tekinthető varázslatosnak, tucatnyi összetolt asztal, rajtuk a cucc. Elég puritán az egész, még ha ez-az be lenne üzemelve, talán…
Az eszközökre írt évszámok arra azért alkalmasak, hogy tudatosítsák, tényleg milyen hihetetlen tempóban fejlődtek a számítógépek az elmúlt másfél évtized alatt.
A gépek látványa mellett elméleti kiképzést is kapunk. Az előtérben Neumann János élete, a belső teremben a nemzetközi és a magyar számítástechnika van feldolgozva a hagyományos módon, értsd: paraván, képek, A4-es papírokon az infók.
A Neumann-hét keretében 24-én hétfőn A Neumann János nevét viselő intézmények mutatkoztak be. Pénteken a Neumann Általános Iskola előtt levő bronzszobrot leplezi le Jambrik Mihály közigazgatási államtitkár, délután pedig tudományos konferencia lesz napjaink információs társadalmáról.
A rendezvényhez tanulmányi versenyek és vetélkedők kapcsolódnak Szombathely általános- és középiskoláiban.
