Agrárfórum: Mozgó csónakból repülő vadkacsákra lőni

2003.11.27. 14:06

Az Alon mezőgazdasági ügyekért felelős deszantegysége ismét agrárfórumom járt. Az ilyen sajátos hangulatú szakmai fórumokon rajzolódik ki igazán, min is mennek keresztül a magyar gazdák, s mi vár még rájuk a jövőben. Mellbevágó információk az EU-csatlakozás káoszáról és az élelmiszeripari minőségekről.

Néhány héttel ezelőtt már jártunk egy agrárfórumon. Akkor a növénytermesztésben várható változásokról esett szó. A Teszöv székházban szerda délelőtt a tej- és marhahús-termékek voltak terítéken. A mintegy 60-70 érdeklődőnek Dr. Popp József, Agrárgazdasági Kutató és Informatikai Intézet igazgatója vázolta a helyzetet.

Ami az EU-csatlakozás előkészítettségét illeti

Az előadó azzal a felütéssel kezdte, hogy az agrártámogatások kifizetése reálisan csak 2005-től várhatóak, miután hazánkban az erre fordítható pénzt már elköltötték. Így jövőre biztosan nem lesz meg a fedezet erre, bármit is mondnak az államtitkárok.

2005-től a pénz nem lesz ugyan kevesebb, mint ma, de több sem. A brüsszeli kifizetések is a költségvetésből történnek majd, azt mintegy két hónapos csúszással, levonásokkal csökkentett mértékben kapja meg majd a költségvetés.

Dr. Popp József közölte, a mezőgazdasági támogatásokat kiszolgáló informatikai rendszer kereken nulla százalékban áll készen, még azt sem tudjuk, hogy a rendszerbe az adatokat mely cég viszi majd fel, mert egyelőre a tendereztetés sem sikerült. Összehasonlításképpen: a jelenlegi EU-tagországok az éles bevezetés előtt 18 hónapig tesztelték a rendszert.


A tejkérdés: A tej helyett nyomul a „tej alapú készítmény”

Az EU a világ tejtermelésésnek 21 százalékát adja. Az unión belül a világon egyedülállóan, szabályozzák, hogy mennyi tejet lehet előállítani. Így az EU polgárai a sajátos uniós belső szabályok miatt a világpiaci ár dupláját fizetik a tej- és sajttermékekért.

A tejpiac problémáját tovább nehezíti, hogy nincs a tejnek definíciója. Elvileg az élelmiszeripar a tej alkotóelemeiből is összeállíthat tej alapú készítményeket, és ezek minősége egyre inkább közelíti a normál tehéntejből készült ételek minőségét, ráadásul nem sújtják ezeket a készítményeket a magas vámok. Ezen készítmények fokozatosan szorítják háttérbe a folyadéktej fogyasztást, hiszen a tej romlandó, magas a vámtétele és komoly ártámogatásban részesül. Minőségi tejtermelési kvótánkat egyébként valószínűleg nem tudjuk kimeríteni a csatlakozás után.

A probléma hasonló a vaj esetében. Ez kiszorítják a növényi alapú margarinok. 2004 áprilisában a tej irányára megszűnik, a támogatás rendszerében a várható áresés 60 százalékára nyújt majd fedezetet a támogatási rendszer, a többit vagy ki kell gazdálkodni, vagy abba kell hagyni a tejtermelést. A tejipar jövedelmezősége várhatóan átlagosan 30 százalékkal csökken 2007-ig, erre kell felkészülni. (No itt támadt először morgolódás a teremben, addig döbbent csend.)

Tetőzi a bajt, hogy minőségi problémák is vannak. A Magyarországon gyártott sajtok az EU-ban tovább feldolgozásra kerülnek. A hazánkban általánosan fogyasztott trappista sajt az EU-ban a boltban nem eladható minőség.

Marhahús: Az EU silány minőségéről ismert

A világ marhahústermelése alapvetően különbözik a jelenleg az EU-ban mesterségesen fenntartott és támogatott rendszertől. Mindenekelőtt az USA és Új-Zéland, Brazília, mint a világ legnagyobb marhahústermelői szigorúan elválasztják egymástól a tej és hústermelést.

Kiváló minőségű, intenzív húsmarhafajtáikkal magas minőségű és gazdaságos marhahúst állítanak elő, szemben az Európában elterjedt, valójában a tejtermelés melléktermékeként előállított bikaborjakból nevelt húsmarhatartással.

A tejtermelő marhák bikaborjaiból a világ más részein kutya- macska eledelt, vérszérumot és hasonló, nem emberi fogyasztásra szánt termékeket állítanak elő. Egy amerikai piacon ilyen silány minőségű marhahústerméket nem etetnek meg emberekkel.

Az Unió egy megállapodás értelmében a mai napig is súlyos pénzeket fizet az USA-beli gazdáknak, hogy ne hozzák Európába az olcsó, jó minőségű hústermékeiket, védve ezzel saját gazdálkodóikat, akik így el tudnak látni minket silány minőségű, a világ más tájain emberi fogyasztásra nem használt termékeikkel.

Dr. Popp József szerint tej és marhahús-ügyben ma körülbelül olyan hatékonysággal lehet tervezni, mint mozgó csónakból repülő vadkacsákra lőni.

Gazdafórum az Unióról - Teccikérteni?
.