A burgenlandi vendéglátók rástartoltak a szombathelyiekre

2006.05.14. 17:59

Az osztrákok úgy számolnak, a Szombathelyen és környékén lakók 20 százaléka hajlandó lenne többet költeni a minőségi termékekre. Így őket is megcélozza az a burgenlandi kezdeményezés, amely 30 „top ínyenc” vendéglátó összefogásából született. A vállalkozók május 20-án és 21-én nyílt napokon programokra és kóstolóra invitálnak mindenkit. Az újságírókat már előzetesen boroztatták, pálinkáztatták és kolbászoztatták. Bevállaltuk a helyszínelést.

A sógorok megint kitaláltak valamit

Az idegenforgalom szempontjából mérsékelten érdekes Burgenland időről-időre előrukkol valamivel, hogy magához csalogassa a turistákat. Nemrég adtunk hírt az Alpannonia projectről, és most itt egy újabb.

„Dél-Burgenland – A Paradicsom egy darabja” hangzatos védjegy alatt harminc burgenlandi top-ínyenc-szolgáltató mint igazi gourmet-paradicsomot igyekszik eladni a vidéket turisztikailag. Ez az egész régióra kiterjedő ínyenc-kezdeményezés turisztikai és kulináris ajánlataival, rendezvényeivel egyben lehetőségeket nyit Dél-Burgenland mezőgazdasága előtt.

Burgenland


A kezdeményezés 34 tagot tömörít, akiknek fele valamilyen feldolgozóipari mesterséget űz. Ide tartoznak a hentesek, pékek, cukrászok, illetve a vendéglátó-ipari szolgáltatók. A csoport másik felét a régió gyümölcsös- és szőlősgazdái adják. Mindehhez sikerült kilenc szállodát megnyerni a régióban, hogy - közösen az ínyenc-szolgáltatókkal – úgynevezett Paradicsom-csomagokat kínáljanak. Ügyes – mondhatjuk erre.

Hogy mennyire ügyes, azt május 20-án és 21-én lehet élesben is meg lehet tekinteni. Ezeken a nyílt napokon vendégül látják a magyar érdeklődőket is egy-egy kóstoló, azzal egybekötött üzemlátogatás valamint egyéb programok erejéig. Láthatunk lepárlás-bemutatót, ecetkészítést vagy marcipánkészítést a gyakorlatban. Az ígéretek szerint különösen a gyerekekre várnak változatos ajánlatok – a kekszsütéstől a méhviaszformázáson át a tárlatvezetéssel kísért malomlátogatásig.

Úgy számolnak, van rá igényünk

Az osztrákok azzal számolnak, hogy a Szombathelyen és a környéken élőknek körülbelül húsz százaléka hajlandó lenne magasabb összeget is áldozni a jó minőségű termékekért, ezért szeretnék őket is megszólítani, azaz nem titkoltan átcsábítani a határon túlra kisebb-nagyobb ínyenckedésre. Így a fent említett nyílt napokon kívül újságírók számára egy kis bejárást szerveztek, amely során a harminc helyszín közül négybe kaphattunk betekintést. Az ALON is bevállalta a jó félnapos túrát, és több tanulságos információhoz jutott.

Körper úrhoz már most átjárnak a magyarok borozni

A búcsúi határátkelőt elhagyva először Deutsch Schützenbe, a Körper Borászatba látogattunk. A Körper család szőlőtermesztéssel, borászattal és állattartással foglalkozik. Mi a borászati részt járjuk végig. A házigazda végigvezet az üzemen, büszkén mutatja az eredeti francia fahordókat. Minden teendőt házilag végeznek, egyedül a palackozást végzi egy beszállító. Büszkén említi, hogy borai több rangos versenyen is jól szerepeltek, díjat nyertek Franciaországban és Sopronban is.

Körper úr


Azt mondja, a megtermett bor 90 százalékát a ház mellett található kis kóstoló helyiségben értékesíti, sok törzsvendége van. Vendégei nemcsak a helybéliek, sokan az osztrák fővárosból jönnek, és vannak magyar vevői is.

Kerti lak pálinkával

Rövid autózás után Kleinpetersdorfban teszünk üzemlátogatást a Reicher Gyümölcspárlat-manufaktúrában. Itt a tulajdonos elmeséli, hogy az üzemet a szüleitől örökölte, eredetileg csak hobbiból dolgozott benne, hiszen rendes főállású munkahelye volt. Amikor nyugdíjba ment, kezdte csak a tevékenységet komolyan venni.

Pálinka


Ma már kiváló minőségű, saját receptúra alapján készülő pálinkákat és likőröket állít elő. Az alapanyagul használt gyümölcs egy része is a saját kertjében terem, és vásárol is különleges gyümölcsöket, mint például a hegyibarack. A manufaktúra talán legérdekesebb része a patika tisztaságú és rendezettségű pince, ahol számos üvegben találhatjuk a párlatokat. Az udvarban hangulatos kerti lak várja a kóstolni kívánókat. A gyümölcspárlatokat – mondja a mester - főképp törzsvásárlók, éttermek és szállodák veszik, illetve némelyik erősebb fajta a szivarrajongók kedvence.

Ausztriában sem mindenki az Intersparban veszi a kenyeret

A következő úti célunk Unterwart, ahol Júlia asszony portáján néztünk körbe. Júlia és családja igazi parasztgazdaságot üzemeltetnek. Júlia a pékséget viszi, vasárnap kivételével minden nap süt kenyeret, pékárukat és süteményeket, hetente háromszor piacozik is, és péntekenként saját kis boltjában is árul. Fia hentes, ő az állattartást és a húsfeldolgozást végzi. 17 éve kezdték a vállalkozást, akkor még 35 darab sós stanglit sütött naponta, ma ennek sokszorosát.

Julia asszony stanglit süt


Vásárlói szeretik a hagyományos falusi ízeket és a házilag előállított termékeket. A kenyereken kívül sonkát, kolbászt, disznósajtot, tökmagolajat is beszerezhetünk nála. Nyugodtan köszönthetünk Júlia asszonynak magyarul is, hiszen ő és családja is kiválóan beszéli nyelvünket.

Apartman musttal és tökmagkrémmel

Buchschachen volt ínyenctúránk utolsó állomása. Itt a Lehner Mustgazdaságában tettünk látogatást. A gazdaság Dél-Burgenland egyik legszebb részén fekszik, egy fennsíkon. Kedvelt helye ez a túrázóknak, kikapcsolódásra vágyóknak. A régi gazdasági épületeket újította fel a család és alakított ki bennük hangulatos szálláshelyet, éttermet. Az apartmanok és szobák három napraforgós minősítést kaptak.

Ínyenc tál


Az üzemben mustot állítanak elő, mi a szőlőből és almából készültet kóstoltuk meg a buschenschank-tál mellé, amely mindenféle házi finomságot: sonkát, szalonnát, kolbászt, tökmag-, májas és kolbászkrémet tartalmaz. Ahogy ezt a mellékelt ábra mutatja.

Még több infó a www.ein-stueck-vom-paradies.at web-lapon.

Korábban: Az Alpannonia projekt - Pénz van a bakancsban?
.