Nemzeti Fórum: A párt ment odébb, nem mi

2006.06.01. 16:05

A Fideszhez közelálló Nemzeti Fórum három prominens Vas megyei tagja csütörtökön egy sajtótájékoztató keretében mutatta be az egyesületet és annak a politikához való viszonyát. Vasváron Németh Zsolt személyében polgármestert is állít a szervezet, a szombathelyi ilyen jellegű egyeztetésekről pedig Kovács Jenő beszélt.

Nemzeti Fórum, Szombathely


A Nemzeti Fórumról és a választási sikereiről

„Elérkezett az idő, hogy itt a megyében külön is szóljunk magunkról” – kezdte a csütörtöki sajtótájékoztatót Németh Zsolt vasvári polgármester, aki ezek után röviden bemutatta az egyesületet.

Ezek szerint a Nemzeti Fórum Egyesület 2004 őszén a Magyar Demokrata Fórum (MDF) frakciójából – törvénytelenül – kizárt országgyűlései képviselők alakították meg. Az egyesület az elmúlt májusban szövetségre lépett a Fidesszel, és együtt indultak a választásokon. Méghozzá sikeresen, hiszen tizenegy jelöltje közül kilenc bejutott a parlamentbe, közülük öt az első körben. Így a három listás képviselővel tizenketten vannak jelen az országgyűlésben. Az egyesület elnöke Lezsák Sándor, akinek lakiteleki népfőiskolája miatt százezres nagyságrendű kapcsolatrendszerük van az országban. A tagság körülbelül ezer fő.

Vas megyében minden választókörzetben megalakultak is a csoportok, és a szervezet bekapcsolódik az önkormányzati választásokba.

Jobboldali önkormányzatot Szombathelyre

Kovács Jenő - aki „civilben” a Vegyépszer Rt. területi igazgatója – elmondta, a szombathelyi szervezet 18 fővel alakult, olyanokból, akik ma is ugyanott állnak politikailag, ahol 1988-ban. „Mi nem mentünk sehova, a pártunk ment odébb” – kommentálta az anyapárttal való viszonyt Kovács Jenő, aki fontosnak tartotta megjegyezni, hogy nem léptek be a Fideszbe, ugyanakkor szerették volna, ha Orbán Viktor lesz a miniszterelnök

A városban uralkodó szomorú politikai viszonyokat az jelzi – hallottuk -, hogy amikor megkeresték a hozzájuk hasonlóan gondolkodó, az önkormányzatnál, állami vállalatoknál dolgozó embereket, azok jelezték, hogy nem mernek a Nemzeti Fórumban nyilvánosságra lépni. A rendszerváltás után 16 évvel – véli Kovács Jenő - ez mélységesen elszomorító.

A sajtótájékoztató után egy félhivatalos beszélgetés kapcsán arról informálta a lapunkat Kovács Jenő, hogy a rendőrség ismeretlen tettes ellen elindította a nyomozást nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás ügyében. Az olvasók talán emlékeznek a meglehetősen nagy port felvert ügyre, amikor valaki egy 32. vádpontból álló – feljelentésnek feltüntetett – dokumentumot töltött fel egy külföldi szerverre, és az ehhez elvezető linket az ALON egyik fórumába is elhelyezte.
Szerinte az elkeserítő szombathelyi közélet gyökerei 1998-ig, Szabó Gábor feljelentéséig nyúlnak vissza, azóta a feljelentés és gyalázkodás a városban mindennapos történet – ilyen volt az elmúlt választás is -, és Budapesten és az ország más területein ezek alapján ítélnek meg bennünket. Többek között ezen kell változtatni az őszi önkormányzati választás révén, ahol a cél, hogy jobboldali önkormányzat alakuljon. Az elkövetkezendő időszakban EU-pályázatokkal jönnek a pénzek, így biztos nem lehet probléma, hogy közben baloldali a kormány, mivel a brüsszeli hivatalnokokat mindez nem érdekli.

Az ALON kérdésére Kovács Jenő elmondta, hogy a jobboldal szombathelyi polgármester-jelöltjéről három hete egyeztettet Hende Csabával. Akkor felmerült egy konkrét név, aki sem a Nemzeti Fórumnak, sem a Fidesznek nem tagja. Megnevezni azonban nem kívánja az illetőt, mivel erre felhatalmazása nincs, és az sem kizárt, hogy ez még nem a végleges variáció.

Az onkológia központ is Győrbe megy?

A sajtótájékoztató harmadik részében a szombathelyi szervezet nevében Vörös Viktor azt hangsúlyozta, hogy ők nem emberi hibák, hanem konkrét dolgok mentén szeretnének politizálni.

Ezt illusztrálandó a Markusovszky kórház ügyét hozta fel, amely a korábbi évtizedekben példaértékű fejlesztésekbe kezdett. Aztán a megyei önkormányzat és a mai kórházvezetés erőn felül, hitelekből létrehozta az európai szintű onkológiai tömböt, amely az egész régiót ellátja. Most viszont Győrben kormánypénzekből létrehoznak egy új építésű onkológiai centrumot, és ezt nevezik ki régióközpontnak, ellehetetlenítve a szombathelyi központot. Vas és Zala megyéből funkciók elszívása történik, és ez ellen az egyesület felemeli a szavát - hangzott el. „Össze kell fognunk, mert ha nem ezt tesszük, a fejünk felett születnek azok a döntések, amelyek évtizedekre meghatározzák a térség jövőjét” – hangsúlyozta Vörös Viktor.
.