Puskás Tivadar beszámolt

2006.06.15. 15:47

Puskás Tivadar a Fidesz egyik szombathelyi országgyűlési képviselője kezdeményezi, hogy a helyi honatyák rendszeresen tájékoztassák a közvéleményt a parlamenti munkáról. Az első ilyen jellegű beszámolón az egész sürgősségi ellátás volt a fő téma.

Puskás Tivadar


Törekvésem, az, hogy képviselőtársaimmal együtt rendszeresen tájékoztassuk a helyi sajtót, rajtuk keresztül Szombathely ás Vas megye lakóit az országházban történtekről – kezdte önálló sajtótájékoztatóját a Fidesz-KDNP listáról parlamentbe került Puskás Tivadar.

A képviselő ezek után beszámolt arról, hogy két Vas megyei képviselő, Hende Csaba és Németh Zsolt jegyző lett az új országgyűlésben.

A sajtótájékoztató hátralevő részében Puskás Tivadar személyes észrevételeit összegezte a parlament egyhónapnyi munkájáról, kiemelve saját szakterületét, az egészségügyet.

Elmondta, hogy már a kormányprogram vitájából is hiányzott a valós helyzet értékelése, csupán a megszorítások voltak sejthetők, amelyek aztán a múlt hét végén ismertetett csomagban realizálódtak is.

A tervekben szerepel az Országos Mentőszolgálat fejlesztése – mondta a politikus -, reméli lesz is fedezet rá, habár most nehezen látni, hogy honnan.

Ő maga parlamenti felszólalásában javasolta, hogy a jelenleg önkormányzati feladatként jelentkező háziorvosi ügyelet legyen állami feladat. Erre a rendszerre a szombathelyi példa – ahol az orvosi ügyelet és az orvosi mentőszolgálat összevontan történik - prototípus lehet.

Az ALON az összevont rendszer gyakorlati vetületeit firtató kérdésére Puskás Tivadar elmondta, hogy ma a mentés állami, az ügyelet az önkormányzati feladat. Ha az utóbbi is állami lenne, a finanszírozás és a felelősség is államivá válna. Ez pénzügy-technikailag előny lenne, és legalább ennyire fontos, hogy a körzeti orvosok válláról levennék a nappali sürgősségi ellátás ügyét, amivel most gyakran kell megszakítaniuk a napi feladatukat, várakozásra kényszerítve a pácienseket.

Puskás Tivadar szerint aggályos, hogy a kormányprogram nem szól a sürgősségi osztályok kiépítéséről, ugyanakkor pedig egységes szerkezetet úgy alakítható ki, hogy közös rendszerben van a mentő, az ügyelet és a sürgősségi osztály.

Végezetül az ügyeleti idő teljes munkaidőként való elismerésének fontosságáról és az egészségügyi dolgozók, orvosok bérének emeléséről volt szó. Ez azért fontos, mivel e téren a 2002-es korrekció óta gyakorlatilag szilencium van Magyarországon. Az egészségügyiben dolgozók fizetése így lassan visszacsúszik oda, ahol korábban volt.
.