

„Ma van a Bloomsday, és mi sajátos szombathelyi Ulysses-útvonalként bejárjuk azokat a helyszíneket, amelyek ezeknek a projekteknek a megvalósulási helyszínei” – kommentálta ünnepi beszédének elején Ipkovich György polgármester azt a furcsaságot, hogy a város szélein egy órán belül két sokmilliárdos beruházás alapkövét is lerakta a város első embere.
Délelőtt 10 órakor Nárai határában az új, közel 1,8 millió eurós komposzttelep helyén történt az első alapkőletétel, ahonnan a VIP-csapat és a sajtó átvonult a következő helyszínre, a Körmendi út külső szakasza mellé, ahol is ugyanilyen cselekmény történt a 8,9 millió eurós szennyvíztisztító esetében.
Az ALON az utóbbi helyszínen csatlakozott az események és az ünnepi beszéd menetébe, amelynek során a polgármester felhívta a figyelmet, hogy a beruházás végre megoldja a város déli részét sújtó bűz ügyét.
Kiss Pál, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Fejlesztési Igazgatóságának igazgatója beszédében először is a távollevő Persányi Miklós minisztert mentette ki annak „halaszthatatlan elfoglaltsága” miatt, majd a project kapcsán elmondta, a telepen 33 település 100 ezer emberének a szennyvizét kezelik. A rendszerhez tartozik még a már elkezdett főgyűjtő csatorna kialakítása – amelynek alapcsőletételéről az
ALON is beszámolt áprilisban – és fent említett komposztáló. A tervek szerint a jövő év végére már minden zavartalanul üzemel. Az igazgató azt is elmondta, Szombathely városában jó partnert találtak a fejlesztésekhez, így például a közeljövőben induló hulladékgazdálkodási projekt esetében is, ami még a szennyvíznél is komolyabb nagyságrendet, 15-20 milliárd forintot jelent.
Az ünnepi beszédek után egy fémhengerben az épülő létesítmény tervrajzait, egy mai újságot és némi aprópénzt helyeztek el, majd mindezt egy kőlappal zárták le.
Ami a létesítmények műszaki jellemzői illeti, a komposztáló 30 ezer négyzetméteren épül meg, és a legkorszerűbb technológia lehetővé teszi, hogy a mezőgazdaság számára értékes termésfokozó anyagot állítsanak elő, körülbelül 70 köbmétert naponta. Az eljárás során gáz képződik, aminek egy részét villamos energia termelésére alkalmas gázmotorokban égetik el, más része a kazánokba kerül.
A szennyvíztisztító esetében a telep bővítése és korszerűsítése történik, amelynek során a mechanikai elő-tisztító és az iszapkezelés feltételeinek kiépülése valósul meg.
A több egyéb részfeladatot felölelő, közel 20 millió euró nagyságrendű projekt a Kőszeg-Szombathely térség legjelentősebb környezetvédelmi infrastrukturális beruházása. A költségek 60 százalékát az Európai Unió Kohéziós Alapja, 30 százalékát a központi költségvetés finanszírozza, és csak 10 százalék jut az érintett önkormányzatokra.
Korábban:
Nem lesz büdös délen – Elindul a szennyvíztisztító építése