Győr mindent visz? - Ismét fellángolt a pólusvita a közgyűlésen

2006.06.22. 15:51

ugyan kevésbé látványos, de tartalmában roppant figyelemre méltó vita bontakozott ki a közgyűlésben a készülő pólusprogramból. Nem túl megnyugtató kérdések és tények hangzottak el ezzel kapcsolatban. A Pedagógiai Intézet sorsa továbbra is lebeg.

Győr mindent visz?


Miután a két fideszes képviselő megtette bejelentését frakciójának elhagyásáról, s miután jobboldal potenciális polgármester jelöltje, Molnár Miklós (Pro Savaria) finom kampányba kezdett a napirend kapcsán, tanulságos pengeváltás alakult ki az érdektelenség levegőjét árasztó, kevés részvevővel zajló közgyűlésen.

Horváth Zsolt, a Fidesz városi elnöke Csermelyi András sajtónyilatkozatáról érdeklődött, mely szerint Szombathely azért nem tud kapcsolódni a közelmúltban a pólusprogramhoz, mert semmi olyan jellegű programmal nem rendelkezik, amivel csatlakozni lehetne. Az alpolgármester a közelmúltban részt vett Nyugat-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács ülésén, itt lehetett volna a második Nemzeti fejlesztési terv keretében megvalósuló póluspogramhoz csatlakozni.

Erre a felvetésre először Ipkovich György reagált, miszerint a pólusprogram Győré, Szombathely megkezdte saját programjának kidolgozását, amely saját adottságokra koncentrál, és később majd megnézik a kapcsolódási pontokat a győriekével.

Az alpolgármester ehhez annyit tett hozzá, hogy Szombathely nem zárkózott el az együttműködéstől, készíti is programjait, ugyanakkor a pólusprogram alapján - a dolgok mai állása szerint - a 30 nagyprojektből 26-27 Győrben valósulna meg. Ez tehát inkább Győr érdekeit szolgálja, és nem a régióét.

A szombathelyi közgyűlés nemcsak a koncepciók és a programok gyártása terén látszik tetemes restanciát felhalmozni, de továbbra is döntésképtelen a Pedagógiai Intézet jövőbeli sorsát illetően. A kezdeti két variáció – a karcsúsítás illetve az Aranyhíd Nevelési Oktatási Integrációs Központ intézményegységeként való működés – mellé felbukkant egy harmadik variáció, mely szerint az intézet feladatait a főiskola venné át, sőt három és feledikként még a TISZK is belekeveredett a történetbe. Az oktatási bizottság a zavaros helyzetre való tekintettel a döntés ismételt elhalasztását kérte. Ezt azonban nem szavazták meg a képviselők, hogy aztán ugyanúgy ne kapjon többséget a többi variáció sem. Így aztán mégis el lett halasztva a döntés.
A témát később Rettegi Attila (Fidesz) is felhozta, mondván, hogy amikor korábban az iparkamara egyik ülésén a helyi vállalkozók azt kérdezték a győri polgármester-helyettestől, hogy Szombathely miért nem szerepel nagyobb súllyal a pólusprogramban, azt a választ kapták, hogy Szombathely nem küldte el az elképzeléseit. Erre ott Csemelyi Andrást azt a magyarázatot adta, hogy a szombathelyi közgyűlés nem tárgyalta a témát. Rettegi szerint a városvezetésnek lett volna dolga ilyen irányú előterjesztéseket a városatyák elé vinni, ráadásul a szombathelyi a koncepcióknak már készen kellene lenniük.

Válaszában Csermelyi András újfent leszögezte, hogy itt nem nyugat-dunántúli, hanem győri fejlesztési programról van szó, mely első változatában 64 oldalból állt, ebből másfél foglalkozott a régióval. Korábban az volt az elképzelés, hogy a pólusköztpontok fejlesztése majd kihat a régióra, de ma már kétségbe vonható, hogy Győr ilyen mértékű fejlesztése valóban beltölti ezt a funkciót. Szombathelyen jelenleg két fejlesztési program van kidolgozás alatt: az Információs Gazdaság Stratégia Program és egy foglalkoztatásra vonatkozó program. „A város semmivel nem marad le, ha nem támogatja Győrnek mint kiemelt fejlesztési centrumnak a fejlesztését” – hangzott el.

Győr és a Nyugat-Dunántúl az autóiparra fűzi fel fejlesztését - mondta Ipkovich György -, így Szombathely is ehhez a szálhoz tud kapcsolódni. A kérdés az, hogy milyen ehhez kapcsolódó oktatási, kulturális és műszaki tevékenységünk van. Ugyanakkor a hatások és kölcsönhatások csak akkor működnek a régióban, ha megfelelő út- és közúthálózat van ehhez – hangsúlyozta a polgármester.
.