Wass Albert szobrot kapott Szombathelyen

2006.06.22. 19:43

Wass Albert szobrát avatták fel csütörtökön a kámoni templom udvarán. A rendezvényen részt vett Wass Endre, Wass Albert egyik fia, valamint Bartha József holtmarosi lelkész, az erdélyi Wass Alapítvány elnöke. A szobor felállítását Kovács Jenő - a megyei közgyűlés jobboldali frakciójának tagja - magánszemélyként kezdeményezte. Somogyi Tamás szobrászművész alkotását közadakozásból finanszírozták

Helyszínek

„Albi, jelentem neked ott fönn a magasságokban, hogy hazaértél Vas vármegyébe” – kezdte ünnepi beszédét Kovács Jenő, utalva arra, hogy Entz Géza és Kelemen Lajos kutatási szerint a Wass család megyénkből származott a Mezőségbe.

Wass Albert szobor


A szobor elhelyezésével kapcsolatban megtudták a jelenlévők, hogy mivel a Wass-család birtokán annak idején sokszor megfordult Hermann Ottó, először a Hermann Szakközépiskola udvarán szerették volna felállítani az emlékművet, ám erre Ipkovich György polgármester - egy „udvarias levélben” ugyan, de indoklás nélkül - nem adta áldását, így került a szobor a Kámoni Krisztus Király Templom udvarába.

A laudáció

„Sosem tudom megérteni, hogy téged miért nem hoztunk haza kilencvenben, és miért nem vittünk körbe azonnal az országban, miért nem kaptál azonnal magyar állampolgárságot és miért kis falvainkban állnak szobraid, és miért ez az első szobor, amely egy megyei jogú városban állítottak, miért nem tanítanak téged méltóképpen a tanárok. Én nem tudom megérteni” - utalt Kovács Jenő Wass Albert irodalmi munkásságának és személyének ellentmondásos megítélésére.

„Nem volt senki, aki úgy le tudta volna írni az erdélyi magyarság történetét, élethelyzetét a 20. században, amely számunkra a csapásokat hozta” - méltatta Wass írói nagyságát. Viszont – tette hozzá - egyre többen olvassák Wass Albertet, még a Nagy Könyv jelöltjei közé is bekerült három regénye.

Wass Albert szobor


Kovács Jenő bízik benne, hogy pár év vagy évtized eltelte után Wass Albert neve oda fog kerülni, ahol Jókai, Petőfi, Arany neve van. Célzott azonban arra is, hogy Wasst Romániában még mindig háborús bűnösként tartják számon, nemrégiben emeltek szobrot annak a négy embernek, akiknek kivégzését Wass Alberttel illetve apjával hozzák összefüggésbe. Felidézte azt is, hogy Wass Albert megélte a „dicsőséges Erdély, Észak-Erdély visszatértét” (A második bécsi döntés - a szerk.)

„Nagyon sokan vagyunk úgy, akik úgy gondolkoznak, hogy ez lett volna az igazságos határ a két ország között, már régen elfelejtettük volna mindenféle bajainkat” - mondta Kovács Jenő.

Őrizte magyarságát

A mellszobrot Brenner József püspöki helynök áldotta meg, aki beszédében elmondta, hogy Wass Albert sorsa jelképe a 20. századi magyar sorsnak:

Egy volt a sok közül, akiknek el kellett hagyniuk hazájukat, „de ami példamutató azt életében az, hogy magyarságát megtartotta, a magyarságért dolgozott, és a magyarságot igyekezett propagálni”.

Wass Albert szobor


Bartha József, holtmarosi református lelkész az erdélyi Wass Alapítvány elnöke az író hazaszeretetének és irodalmi munkásságának méltatása mellett többször idézte Wass Albert felszólítását: „Tartsatok össze, magyarok!”

A lelkész köszönetet mondott a szobor felállításért, majd az egyik támogatóval, Magyar Gyulával együtt levonták a leplet a szoborról. Ezután Horváth Csaba elnök helyezte el a Polgári Szövetség Szombathelyért Egyesület koszorúját.

Az ünnepség a székely himnusz közös eléneklésével végződött.
.