Mit kínál az idén a Volt fesztivál?

2006.06.23. 11:03

Idén már az első napon aktiválja magát a Lővér Kemping minden színpada. Koncert koncert hátán: The Cult, Pet Shop Boys, De-Phazz, Mattafix, Matthew Herbert, DJ Food, Josh Wink stb. És a hazai élgárda is a Tankcsapdától a Kispálon át az olyan kuriózumokig, mint Pajor Tamás vagy az F.O. System. Az ALON szemezgetett az idei Volt fesztivál felhozatalából: avagy mit kínál Sopron július első hetében?

Volt fesztivál

Ismét sikerült átlavíroznunk magunk egy éven! – vehetjük hamarost tudomásul. Főként akkor, ahogy az idő már szabadtéri, a társaság minden tagjában némi nemű alkoholféle kering, általános zsongás zizeg a levegőben, valamelyik színpadon meg ütemes dobpufogás előlegzi az esti banzájt.

A körülményekre való tekintettel

Évről-évre javul, bővül a VOLT Fesztivál amúgyis igényes kivitelű infrastruktúrája. Idén a korábbi évek gumicsizmáért kiáltón esős időjárására eleve számítva a kemping területén közel 400 méter hosszú, 4 méter széles bazalt borítású út épül, illetve a Nagyszínpad környéke a Szigetről ismerős műanyag járólappal lesz beborítva. Változik a színpadok elhelyezése, a fedettek befogadóképessége pedig nő. Ahogy a bekempingelhető terület is, miként a tusolókból és a WC-kből (ötük kerekes székkel is használható) a tavalyinak a másfélszeresével számolhatunk.

Zenei nemzetköziség

Merthogy lesz mindkettő! A leginkább várt fellépő bizonnyal az Ian Astbury vezette (rossz és százszor elsütött szóviccel) kultikus státuszú The Cult lesz. Utoljára 13 éve jártak nálunk, ami a mostani VOLT-ra kilátogatók többségének még a boldog gyerekkor kellős közepére esett. Meggyőzésükre minimum két tény említendő: a ’89-es Sonic Temple című korongba préselt rocktörténeti mérföldkő és a The Doors frontján elkövetett Jim Morrison szerepköre, ami bárkinek dicsőségére válna. Velük ellentétben a két, Szigeten is megfordult duó, a Pet Shop Boys és a Fun Lovin’ Criminals nem igényel külön bemutatást. Aki lemaradt a pesti mutatványukról, az most büntetlenül bepótolhatja a mulasztását.

Napos oldalon állsz

Mindig is erős volt a VOLT nu-jazz, lounge, easy-listenig felhozatala, amihez adja magát a 90-es évek elektronikus zenei eszközparkja és hangmintázós szemlélete. Nem meglepő hát, hogy tiszteletét teszi a fesztiválon a német De-Phazz formáció az első nap fő fellépőjeként. Felhőtlenül könnyed hangulatba bódítva majd a nagyérdeműt. Ugyanebbe a vonulatba tartozik a tavaly itt járt Thievery Corporation által felfedezett Federico Aubele is. Ez az argentin fickó a tangó édes-bús dallamvilágába kalauzol el, annak minden – maira hangolt – jellemző összetevőjét felvonultatva: hipnotikus latin gitár, egy nagy adag flamenco, spanyol nyelvű vokálok és a századvég világnyelve, a megtermékenyítő hatású dub.

Vagy említhetnénk még a Kyoto Jazz Massive-et is. Mely japán DJ-párost az elektronikába oltott jazz hajdanán annyira megbűvölte, hogy a lejátszómban több ilyen neveknek készített remixük is szerepelteti magát, mint: Jazzanova, Incognito, Nicola Conte, Kenny Dope stb.! Velük először találkozhatunk, a Mo’ Horizons zenei palettájával (nu-jazz, soul, afro, latin, funk, dub és drum and bass) azonban már másodszor. A végére hagytuk megemlíteni a mindent vivő aduászt, Matthew Herbert Live Show-ját, aki az egy súlyosabban kattant figurája a jazz-indíttatású szcénának. Ugyanúgy merít a klasszikus felállású nagyzenekari eleganciából, mint ahogy attól sem hagyja magát érintetlenül, ami az elektronikában történik, legyen az a táncos vagy éppen a kísérletibb fajta.

Megkurkászni a biteket

És ha már elektronika, akkor e stílus nagypapáinak számító Kraftwerknek innen, az idők távolából küldünk egy tiszteletteljes meghajlást. De aztán majd odavetődünk az egykori tag, az igencsak magyaros hangzású nevű Karl Bartos élő produkciója elé. Ennek a leghibridebb továbbgondolása a laptop esztétikát a poppal keverő Jachoozi. Tőlük mi sem különbözhetne jobban, mint az osztrák Bauchklang hangszerek nélküli, pusztán az emberi hang szinte mindent utánozni képes produkciója: ragga, drum&bass, hip-hop, világzene és elektronika menettértin.

Ugyanígy nem mehetünk el az egykori Talking Heads-vezér, David Byrne által szerződtetett mexikói titánok mellett sem. A Los Del Abajo tagjai az ottani hagyományt szem előtt tartva adják át magukat a politikától sem ódzkodó punk vagy hip-hop elemeknek. Ez utóbbiaktól a legendás Ninja Tune-kiadó alapítója és a hasonképp neves Coldcut-ba is hébe-hóba besegítő, jelenleg Strictly Kev-et takaró DJ Food sem mentes. Ahogy egyéb olyan mástól sem, ami csak övezheti a fekete zenék minden válfajától egészen a különböző kütyükből kinyert hangokig.

Ne legyünk restek keresni

És még ki maradt ki a felsorolásból? Ja igen, a mostanában a köztudatba lopódzott Mattafix; a nevükkel stílusilag is behatárolható Dreadzone Sound System; a roma zenét elektronikával ötvöző összeurópai felállású !Deladap; a sajátos nevet választó Scam (magyarul: csalás, átverés) break-es mutatványa. És a DJ-k: az amerikánus techno-guru Josh Wink; a nagynevű Andy C, akik d’n’b-ben utazik; a többek között az Oasis, a Primal Scream felfedezőjeként a britpop szülőatyjaként bejegyzett, Alan McGee; a bristoli funk/hip-hop-nagykövet Boca 45; végül a nu-skool egyik egykori éllovasa, Dave Tipper, aki még mindig előnyben részesíti gyomorrengető basszusok felett szállongó éteri melódiákat.

Made In Hungary

A rock and roll, az nem egy tánc! – harsogta vagy húsz éve Pajor Tamás, még a Hit gyülekezetébe való megtérése előtt. Akkor a Neurotic színeiben indult és volt jelen a magyar rap alapkőletételénél, később Ámen nevű csapatával hirdette a vidám Isten mind nagyobb dicsőségét. Még ekkor is szinte vállalható módon vallotta a fenti szlogen ellenkezőjét! Más téren ugyan, de Fenyő Miklós is ugyanezt teszi utcabálos kedvvel. Őt se hagyjuk ki, mert ritkán láthatjuk élőben. Ez különösen áll a „sötét herceg”, azaz a Mátyás Attila vezette F.O. Sytem-re, a magyar dark-rock alapegyüttesére. Ahogy hírlik, manapság is hozzák a régi formájukat, a hitelükből mit sem vesztettek.

Hogy a kérdésére választ kapjunk, épp elég érv a koncertjeik mellett: a Sexepil és a Kontroll Csoport egykor oly meghatározó munkássága milyennek mutatja magát 2006-ban? Jó hazaiból mindenképpen ajánljuk még a hamarosan bizonnyal új albummal kijövő Hiperkarmát, Pécs frissen elsőlemezes büszkeségét, a 30Y-t és a szombathelyi illetőségű Pop Art Marketet. Továbbá a Lovasiék délutáni csendes ülős Kispálját és Kiscsillag projektjét. Mely utóbbival egyazon új színpadon hozzák a formájukat, mint az újra összeállt egykori ABBA-hasonmás, a Neoton Família Sztárjai!

Színházi berkek is képviseltetik magukat a VOLTon. Olyan „rendes, fölkészült anarchisták”, mint a TÁP Színház ismerős arcokkal teli gárdája. És a stand-up comedy két egyszemélyesével a Dumaszínház. Harmadikul pedig a Junion Csoport Vidor fesztivál „Legjobb előadás” díjjal jutalmazott darabja: A jó pálinka, itassa magát.

A tévé – mint tudjuk – valamennyire túlintézményesített színház. Lesz is Filmmúzeum Bisztró, Spektrum Zóna a rég nem látott dr. Csernus Imrének egy előadásával megspékelve. A jobbik dokucsatornához azért is érdemes ellátogatni, mert esténként míves elektronikát szolgáltat több kompánia is. Így például a VOLT náluk Syrupesttel zárul! Aki meg nem bír elszakadni a Foci-VB egyes állomásaitól (és miért is tenné?!), annak a VOLT Rádió teraszán hat plazmatévén követhet a meccseket. És még sorolhatnánk ...

Képgaléria a tavalyi Volt fesztiválról.
Helyszíni riport a 2005-ös Volt fesztiválról
.