Energiahatékonysági programot dolgozott ki Bécs

2006.07.04. 17:42

Június végén elfogadott energiahatékonysági program célja, hogy 2015-re 12 helyett 7%-ra csökkentse az osztrák főváros energiafelhasználásának növekedését. A cél érdekében hozott mintegy 100 intézkedés a gazdaság minden szereplőjét érinti.

Szakemberek kiszámolták, hogy változatlan ütemű technológiai fejlődés és felújítási láz mellett 2015-re 12%-kal emelkedik az osztrák főváros energiafelhasználása.

A legnagyobb fogyasztók a háztartások 34%-kal, míg a közlekedés a bécsi energiafelhasználás 31 százalékáért felel. A szolgáltatók 24, az iparra és a mezőgazdaságra a város éves energiaigényének 12%-a esik.

Az energia több mint egyharmadát olajjal, azonos mennyiségű gázzal és elektromos árammal állítják elő. Az energiafelhasználás 15%-át a távfűtés adja. Noha a legnagyobb százalékos növekedés az alternatív energiahordozók arányában tapasztalható, mégis mennyiségileg a város energiaigényének csupán töredékét fedezik.

A június végén a bécsi közgyűlés által egyhangúlag elfogadott Városi Energiatakarékossági Program (VEP) lényege, hogy 2015-re 12 helyett 7%-ra csökkentsék a város energiafelhasználásának növekedését. Ezt száz, a gazdaság minden területét és szereplőjét érintő intézkedéssel kívánják elérni. Elsősorban az energiafelhasználás csökkentésével úgy, hogy közben ne változzon az emberek életminősége és a gazdaság teljesítőképessége, míg az intézkedések másik csoportja a felhasználókat igyekszik rábírni a környezettudatos szemléletre.

A program sarokkövei az új épületekre vonatkozó energetikai előírások szigorítása, az irodaépületekre vonatkozó sztenderdek meghatározása és a fűtőberendezések és a klímaberendezések modernizálása lehet.
A tervek szerint a program nyomán a lakossági energiafelhasználás 2015-re 6%-kal csökkenhet, míg a szolgáltató szektorban prognosztizált 21%-os növekedés 11%-ra szorítható le a fűtőberendezések modernizálásával és az épületek energetikai felújításával.

A cél érdekében a városi közigazgatásban 11%-os energia-megtakarítást kívánnak elérni 2015-re, többek között a közvilágítás további modernizálásával, az irodai berendezések és számítógépek energiafelhasználásának mai szinten történő stabilizálásával. A tervek szerint 2008-ra készül el a valamennyi városi intézmény energetikai adatait tartalmazó adatbázis.

A VEP megvalósításáról háromévente készül majd jelentés, az első 2009-ben.

.