Nem lehet tudni, hányan választották az előadások online megtekintését, mi mindenesetre nem bántuk meg, hogy a kukkolás eme kötetlenebb módját választottuk, hiszen így egyéb munkáink mellett a két nap alatt többször volt alkalmunk benézni a konferenciára.
A sávszélesség függvényében többé-kevésbé élvezhető volt a közvetítés, ötletes kép a képben megoldásokkal jól követhetőek voltak a prezentációk úgy, hogy az előadót kis képben, a kivetítőt pedig nagyban egyszerre mutatták.
Pénteken Ipkovich György megnyitó beszédével indult a tanácskozás. A polgármester a város történelméről, az uniós csatlakozásról és az átalakulóban lévő belvárosról szólt.
Szita Károly levezető elnök a napirendi pontokra tett javaslatot, majd ezek elfogadása után Kiss Péter Új Magyarország céljai címmel vitaindítót tartott.
A politikus egyfajta hangos gondolkodást javasolt, majd az Új Magyarország programról beszélve több tízmilliárdos fejlesztés lehetőségéről beszélt, melyeket a megfelelő feltételek teljesülése esetén tudunk majd később igénybe venni.
A fejlesztésekből minden második forint az önkormányzatok részvételével történik majd - jelentette ki a miniszter, majd Magyarorország új közép-európai szerepéről szólt, mely szerinte három jelentős pilléren nyugszik. Ezek az iparágak, hi-tech és infokommunikáció, a logisztikai központok, valamint a termál-turizmus és idegenforgalom.
A politikus a megszorításokat útválasztásként jellemezte és elismerte, lehetne kisebb a tempó, de ezzel véleménye szerint elpuskáznánk az esélyt a fejlesztésre.
Ez egy „kísérlet, hogy előbbre hozzuk a jövőt” -hangzott el.
Szombaton Lampert Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter beszélt a közigazgatási reformokról. A régiókkal kapcsolatban elhangzott: Nem a megyék összetolásáról van szó, hanem egy új intézményrendszerről, melynek részei lesznek a megye jogú városok is. Várhatóan megszűnnek a megyei területfejlesztési tanácsok - hangzott el.
A régióknak lesz saját operatív programja, saját pénzügyi kerete is területfejlesztésre, hiszen a kormány erős szerepet szán a régióknak ezen a területen.
A nap során alkalmunk volt néhány előadásba is betekinteni. Dávid Csaba, a Békéswind Kft. képviseletében a szélenergiával termelt villamos energiával előállított hidrogén által hajtott buszok városi alkalmazásával kapcsolatos elképzeléseit vázolta fel. Az érdekes elgondolás megvalósításához kérte a polgármesterek támogatását.
Kiderült, hogy ez egy létező technológia, tőlünk nem messze, Grazban is található ilyen megoldás. Jövőre már 300 szélerőmű üzemel hazánkban és az ezek által termelt energia egy részének felhasználásával hidrogént állíthatnánk elő, mely alkalmas lenne környezetbarát tömegközlekedés kialakítására városainkban.
A világpiacon ma a hidrogén ára 3,3 euro/kg, ami a 0,8 eurós benzinárral egyenértékű. Egy ilyen busz nagyjából másfélszer annyiba kerül, mint hagyományos társai. A polgármestereket láthatóan érdekelte a lehetőség.
Horváth Sándor a Győri Médiaklub elnöke a vidéki újságíróéletet kívánta felrázni előadásával. Médiafórumok kialakítására tett javaslatot, mely alapján a helyi médiaértelmiség tagozódjon be a helyi értelmiségbe. Ehhez várta az önkormányzatok támogatását.
Debrődi István a WSH Kft. igazgatója a hivatalok működtetésében használható új módszerekről szólt. A közszolgáltatások elérhetősége terén az unióban hazánk hátulról a negyedik helyen kullog. Az önkormányzati honlapok 70%-a nem frissül rendszeresen. Alacsony az elektronikusan igénybe vehető szolgáltatások köre. Erre a problémára kínálta a cégvezető egy a cége által forgalmazott megoldást.
A tanácskozás szombaton a kora délutáni órákban ért véget.