Képtörténetek az Irokéz Galériában

2006.07.12. 11:49

Tudta ön, hogy Szombathelyen van az ország talán legizgalmasabb kortárs képzőművészeti galériája? Kedd este Csáki László kiállításának megnyitóján voltunk az Irokéz Galériában.

A szombathelyiek alapból szeretnek siránkozni, hogy itt semmi nem történik, pedig ha valaki nyitott szemmel jár – és ott keresi az eseményeket, ahol vannak -, rájön, hogy például képzőművészettel kapcsolatos kezdeményezésekben és a hozzájuk kapcsolódó magángalériákban igencsak jól állunk.

Csáki László - Képtörténetek


Ezzel párhuzamosan érdekes lenne mondjuk kulturális és szociológia szempontból feltérképezni egy-egy galéria törzslátogatóit, merthogy azok ránézésre nagyon különböznek egymástól, sőt az embernek olyan érzése van, hogy kisváros ide vagy oda, szinte alig mutatnak átfedéseket. Ami persze részint érthető, másrészt viszont kár, mert minden kiállítás megnyitó afféle mini rituálé, valódi társadalmi esemény, amelyekben erősen híján vagyunk mostanság.

Így aztán kedd este az Irokéz Galériában Csáki László kiállításának megnyitója előtt sok minden szóba kerül a behűtött fehér borok kortyolgatása közben, Drazsé letartóztatása éppúgy, mint az aktuális tengerparti tippek.

És ha már szóba került a galériák különbözősége, gyorsan mondjuk el, hogy Szombathelyen is kevesen tudják, hogy a 2001-ben nyílt Irokéz révén Szombathelyen, a Thököly utcában található az ország egyik legjelentősebb és legprogresszívebb kortárs kiállítási tere.

Csáki László - Képtörténetek


A kedden nyílt és július 21-ig nyitva tartó Csáki László-tárlat is a nagyon mai, nagyon naprakész szellemi energiákat önti materiális formába.

A mozgókép területéről érkezett Csáki művei is meglehetősen távol állnak a hagyományos képzőművészettől. A falakon képregények vannak: novella és regény adaptációk, fogyasztói társadalomnak fricskát adó fiktív reklámok, szerzői történetek.

A sorozatokban közös, hogy míg első pillantásra hajlamosak vagyunk egy vállrándítással elintézni őket, figyelmesebb olvasás és nézés után rájövünk, hogy megtévesztő a könnyed forma, mindennek a fele sem tréfa.

Csáki László - Képtörténetek





Csáki László
1977-ben született, 2002-ben végzett a Magyar Iparművészeti Egyetem Vizuális Kommunikáció Tanszékének videó szakán. 2003 óta a Magyar Iparművészeti Egyetem DLA-képzésében vesz részt.

Tagja a Fiatal Képzőművészek Szövetsége Egyesületnek, a Magyar Független Film és Videó Szövetségnek. Számos egyéni (Művészet és élvezet egyben, Millenáris Keringő, Budapest, 2005, és A kapus lakása, acb Galéria, Budapest, 2004 és 2006) és csoportos kiállításon vett részt (Kis magyar képregénytörténet, Karton Galéria, Budapest, 2005, Derkovits Gyula Képzőművészeti ösztöndíjasok kiállítása, Ernst Múzeum, Budapest, 2004, Media Factory, Zsolnay gyár, Pécs, 2004) Számos díj birtokosa (11.Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál, Nagydíja 2003, ARC videó pályázat, animációs kategória díja, 2002, Oberhauseni Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, 2005, Kecskeméti Animációs Filmfesztivál, 2005 ).

Csáki László - Képtörténetek





Irokéz Galéria tehetségkutató pályázatára még fogadják a jelentkezőket

Az Irokéz Galéria és az Írókéz Kft. tavasszal meghirdetett, közös képzőművészeti tehetségkutatási programjában a szombathelyi intézmények közül hét általános és hat középiskola pedagógusa regisztrálta diákjait.

A Művészeti Szakközépiskola minden szakáról és a BDF Rajz Tanszékéről a nappali és levelező tagozatáról mintegy 50 művel jelentkeztek a hallgatók.

A vidéki iskolák körében is népszerű a pályázat: Celldömölkről, Gyöngyösfaluból, Jákról, Pecölből, Sárvárrál és Vépről érkezett már regisztráció.

Az egyéb fenntartású művészeti iskolák közül a szombathelyi Vizuális és Grafikai Műhely, az Imago Szabadiskola és a Triola Alapfokú Művészetoktatási Intézmény is jelezte részvételi szándékát.

A tehetségkutatási pályázatra szánt alkotásokat július végén adhatják le a jelentkezők az Irokéz Galériában (Szombathely, Thököly u. 36., Írókéz Szakkereskedés mellett), az alábbi időpontokban: július 26-28-án 14 és 16 óra, július 31-én 10 és 16 óra között.

A zsűri augusztus 1-jén ül össze. A zsűri tagjai valamennyi határidőre beérkezett pályamunkát értékelnek, és eldöntik, hogy mely művek szerepelhetnek az augusztus 25-én, a Savaria Történelmi Karnevál kísérőrendezvényeként nyíló kiállításon és díjazzák a pályaműveket.
.