Felmérések szerint Ausztriában csaknem minden negyedik nő volt már életében egyszer zaklatás áldozata. A tettes az esetek többségében az expartner, aki nem hajlandó beletörődni a szakításba. Vagyis az áldozatok 80%-a ismeri életének megkeserítőjét.
A július 1-jén életbe lépett zaklatás elleni törvény két lehetőséget kínál az áldozatok számára: feljelentést tehetnek a rendőrségen vagy ideiglenes bírói rendelkezést kérhetnek, amely azonnali hatállyal mindenféle kapcsolatot megtilt zaklató és áldozat között.
A rendőrségen tett feljelentést minden eseben vizsgálat követi, vagyis akkor is folytatják az eljárást, ha az áldozat közben meggondolta magát. A másik életét zaklatással, pszichoterrorral megkeserítő elkövetőre ez esetben akár egy évi börtönbüntetés is várhat. Feljelentést harmadik személy is tehet.
A távoltartásról szóló ideiglenes intézkedést ezzel szemben a bíróságon kell kezdeményezni, a nőszervezetek azonban attól tartanak, hogy túl lassan bírálják majd el a kérelmeket. Szintén kifogásolják, hogy a rendőrségen tett feljelentés nem tilt meg azonnal mindennemű kapcsolatot áldozat és zaklató között.
Az osztrák nőszervezetek e hiányosságoktól függetlenül természetesen üdvözlik, hogy az áldozatokat július óta törvény védi, hiszen sok érintett nő még mindig nem tudja, kihez is fordulhat és megpróbálja maga jobb belátásra bírni zaklatóját.
Az osztrák igazságügyi minisztérium egyébként évi 300 esettel számol, míg Bécsben máris naponta három feljelentést tesznek zaklatás miatt.