Bécs távfűtési vállalata, a Wien Energie Fernwärme azért szánta el magát a lépésre, mert előrejelzések szerint 2020-ra megkétszereződik az épületek klimatizálása iránti igény, az erre fordított energia pedig meg fogja haladni a fűtésre fordított energiafelhasználást.
A távhűtés során hat fokos vizet keringetnek egy zárt csőrendszerben. A víz hűtéséhez szükséges energiát javarészt az erőművekben, hulladékégetőkben és a geotermikus energiát hasznosító létesítményekben melléktermékként keletkező füstgáz szolgáltatja. Télen közvetlenül a Dunából vagy a Duna-csatornából szerzik be az épületek hűtéséhez szükséges hideg vizet – a modern üveghomlokzatos irodaépületeket ugyanis már 6 °C-os kinti hőmérséklet esetén klimatizálni kell.
A távhővel ellentétben a távhűtési szolgáltatás nem lesz Bécs egész területén elérhető, csupán a belvárosban, a Bécsi Általános Kórházban (AKH), az UNO-City környékén és Spittelau-ban.
Az új csőrendszer kiépítése folyóméterenként 3-4 ezer euróba kerül, viszont 60%-kal csökkenthető az épületek klimatizálásából eredő energiafelhasználás. A tervek szerint Bécs távfűtési vállalata az elkövetkező évtizedben évente 20-25 millió eurót fordít a távhűtési hálózat kiépítésére.
A szolgáltatást elsőként az erdbergi városrészben létesített TownTown irodanegyed bérlői vehetik majd igénybe, ahol a klimatizálási igény kétharmadát fedezik ily módon. A többi helyiséget hagyományos klímaberendezések hűtik majd.