Átadták Szombathely felújított főterét

2006.08.20. 14:20

Vasárnap délelőtt hivatalosan is átadásra került a megújult Fő tér, amelyet Ipkovich György polgármester a szombathelyi lányoknak és asszonyoknak ajánlott, kárpótlásul az elmúlt évekért. Az átadó előtt zajló augusztus 20-i ünnepségen Kiss Péter miniszternek beszédében sikerült összehoznia István királyt és a mostani megszorításokat.

Tény, hogy készen van

Az esztétikai értékeiről, erényeiről és hiányosságairól majd lehet vitatkozni, mint ahogy a gazdasági vetületéről is, de az mindenesetre tény, hogy megújult a szombathelyi Fő tér, és az is, hogy az itt élő emberek többsége örül neki. Még a korábbi szkeptikusok is erősen barátkoznak vele, elvégre mégiscsak egy olyan új, takaros városközpont született, amit többé nem kell szégyellni vagy kerülgetni. Sőt.

Átadták Szombathely felújított főterét


Vasárnap, a hivatalos átadás előtti percekben mazsorettek és a szombathelyi néptáncosok szórakoztatják a néhány száz fősre tehető közönséget.

A protokollvendégek között a városvezetés és a köztisztviselők mellett négy helyi ellenzéki politikust fedezünk fel: Puskás Tivadar országgyűlési képviselőt, Prugberger Emil, Heigl István és Rettegi Attila városatyákat. Ettől persze a tömegben még mások is lehetnek - hogy elkerüljük a félreértéseket és az olvasói leveleket.

Átadták Szombathely felújított főterét


Ipkovich György polgármester szokásosan rövid ünnepi beszédében felidézi az átépítés nehézségeit, bonyolultságát, és nem felejti megemlíteni azt sem, hogy a Fő tért felújításának gondolata rendszerváltás óta foglalkoztatta a mindenkori önkormányzatot, míg végül most a szándék megvalósulássá érett.

A köszönetnyilvánítás mellett a Fő térről elmondja, hogy az a 21. századot idézi, de emellett visszatekint a múltba is: ilyen például a szökőkút, amelynek mozaikjai a tér alatti római mozaikot mintázzák. Az is említésre méltó, hogy a tervei helyben születtek.

A város első embere a felújított teret a szombathelyi lányoknak és asszonyoknak ajánlja, akik sokat kritizálták a korábbi burkolatot, mivel magas sarkú cipőben nem lehetett végigmenni benne. Ezekért a sok nehézséget okozó évekért egyfajta kárpótlás számukra az új tér.

Átadták Szombathely felújított főterét


A felújított Fő tér szalagját Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter és Hegedüs Csaba olimpiai bajnok vágja át.

Nagyjából a szalagvágással egy időben derül ki a mögöttem álló úrról, hogy ő Blaskó János, a szobor és a szökőkút alkotója. Kissé rezignáltan számol be róla, hogy őt nem hívták meg az ünnepélyre, majd elmondja: nézte az alkotását a Fő téren, és nagyon örül neki, hogy azon folyamatosan emberek ülnek és gyermekek játszanak boldogan. Mert végül is ezért készítette.

(Az este történéseire egy külön beszámolóban térünk majd vissza.)

Kiss Péter Szent István mai utódairól

A Fő tér avatása előtt szűk egy órával egy másik – jóval kisebb – ünnepi csoportosulás is van Szombathelyen. A szokásos helyszínen, a Szent István Parkban zajlik az augusztus 20-i ünnepély.

A Derkovits Gyula Általános Iskola és a Hefele Hefele Menyhért középiskola diákjai ünnepi műsorának középpontjában István király áll, különös tekintettel a keresztény és a nemzeti értékek kidomborítására.

Égészen más aspektusból közelít a naphoz a rendezvény ünnepi szónoka, Kiss Péter, aki elmondja: István király Magyarországot az akkori kor egyik legmodernebb államává tette, nemcsak királyságot alapított és Európához csatlakozott, de úgy sikerült megőriznie az ország függetlenségét, hogy egyben bekapcsolódott a földrész gazdasági és kulturális vérkeringésébe.

Átadták Szombathely felújított főterét


Most az a feladat számunkra, hogy ismét beilleszkedjünk Európába, ami nagyon kemény próba, melynek során a politikai elit ugyanúgy vizsgázik, mint az egész társadalom. Szent István örökösei azok, akik a modernizálást képviselik, akik nem másolják a királyt, hanem felismerik a lényeget: egyedül gyengék volnánk, Európa az egyetlen jövőnk – mondja Kiss Péter.

Erőseknek kell lennünk az új értékekben, a demokráciában és a versenyben, így Szent István örökösei most azok, akik merik vállalni ezekért a harcot, hogy szembeszálljanak a haladás ellenségeivel. Ehhez „érvek, tények, szívós munka, ha kell, kemény lépések” kellenek. Hogy mindannyian csatlakozhassunk Európához, „a ma fájdalmas lépései és a jövő nagy teljesítménye kell” – kanyarodik kissé az aktuálpolitikához a szónok, aki még szól néhány mondatot az igazságos közteherviselés fontosságáról is.
.