13 hasznos napi rutin a jobb egészséghez

2006.09.10. 11:20

Az egyik legismertebb és legkomolyabb egészségügyi szakportál, az amerikai WebMd összeállította azt a 13 napi rutint, amelyeknek segítségével sokkal jobban érezzük magunkat a bőrünkben. Például együnk reggelit és halat, aludjunk sokat, legyen valami hobbink. A téma ismerős, de ez nem a női magazinok szintje.

13 hasznos napi szokás a jobb egészséghez

Azt a lista összeállítói is elismerik, hogy a boldog, kiegyensúlyozott, egészséges élet hozzávalóit vég nélkül lehetne sorolni, de a praktikum kedvéért mégis az alábbi tizenháromra redukálták a tippeket. A lista - amelynek csak a kivonatát közöljük – sokkal komolyabb, mint amilyennek első olvasatra gondolnánk: a WebMd szerkesztősége több tonnányi korábban megjelent tanulmányból, tudományos felmérésből és kísérletből szűrte le a magvat.

1. Minden reggel együnk reggelit

A reggelizők az egészség bajnokai. Akik reggeliznek, kevésbé éhesek napközben, kevesebbet nassolnak, jellegzetesen vékonyabbak, jobb koleszterin-értékekkel bírnak, és több tanulmány egybehangzó állítása szerint jobban érzik magukat testileg és lelkileg egyaránt, mint a nem reggelizők. A reggeliző gyerekek iskolai koncentrálóképessége is mérhetően jobb. Sok ember sajnálja az alvásidő feláldozást, nekik azt javasolják, hogy munkaidő alatt – mondjuk a reggeli emailek elolvasása közben – egyenek meg egy szendvicset. Az ideális reggeli fehérjét, szénhidrátot és egy kis zsírt is tartalmaz.

2. Együnk sok halat

Heti minimum kétszeri halevés az elvárt minimum, de vegyük figyelembe, hogy a sülthal vagy a fagyasztott hal kevesebb omega-3 zsírsavat tartalmaz, ami amúgy a halevés lényege. A szívproblémák megelőzésére legjobb a szardínia, a pisztráng, a hering, a tonhal és a lazac. A halhús nemcsak a szívinfarktus ellen hatékony, de a segít megelőzni az olyan problémákat, mint az allergia, az asztma, az ekcéma és az immunrendszer rendellenességei. A test bonyolult kémiájába nem bonyolódunk bele, a lényeg az, hogy a halhússal hasonlatos eredményre vezet például a dió- vagy a szójafogyasztás.

3. Aludjunk eleget!

Nem túl bonyolult: a testnek szüksége van elegendő pihenésre. Mindezek ellenére a nyugati társadalmakban hihetetlen mennyiségű ember küld alvásproblémával, illetve még a minimum mennyiségű időre sem csukja be a szemét. A kutatások szerint a keveset alvó emberek feszültek, hajlamosak a depresszióra, többször keresik fel az orvost, és sokkal nagyobb valószínűséggel okoznak közlekedési balesetet, nehezebben emlékeznek, tanulnak és kevesebb sikerrel vesznek részt a tárgyalásokon is. A napközbeni éberség megtartásában sokat segít egy rövid, 10-20 percnyi alvás, ami sokszor gyorsabban lebonyolítható, mint egy kávéivás.

4. Járjunk társaságba!

Ne hanyagolja el barátait! Csatlakozzon egy klubhoz! Járjon templomba! Végül is mindegy, csak emberek között legyen. Az idevonatkozó szakirodalom szerint a közösség jótékony hatással van tagjainak mind testi, mind lelki állapotára. A magyarázatok között nemcsak a lelki tényezők - a valahova tartozás biztonsága, az érzelmi támogatás, stb. - állnak, hanem olyan gyakorlati kérdések is, hogy ismerőseink tanácsára orvoshoz fordulunk, baj esetén elvégzik helyettünk a bevásárlást vagy elviszik sétálni a kutyát, így jobban ki tudunk feküdni betegségeket.

5. Mozogjunk!

A mozgás egészséges, ezt mindenki tudja, sőt olyannyira triviális, hogy nagyon kevesen veszik komolyan. Nagy baj. A testmozgás a testsúly mellett karbantartja az izmokat, csontokat, izületeket, segít megelőzni a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, a szívinfarktust. A hosszú távú előnyök mellett olyan - tudományosan bizonyított - azonnali eredményei is vannak, mint például a fejlettebb mozgáskultúra, gyorsabb gondolkodás, a kellemesebb általános közérzet, a kevesebb stressz, a több energia. Így eleve furcsán hangzik a leggyakoribb kifogás: „mert nincs rá időm”.

6. Ápoljuk gondosan fogainkat!

Egy könyvvé terebélyesedett tengerentúli tanulmány szerint a jó állapotban levő fogak átlag 6,4 plusz évet jelentenek. Hogy ez pontosan hogyan lehet kiszámolni, az persze kérdés, az viszont régóta nem, hogy a fogproblémák mindenféle áttételes gondot tudnak okozni a szervezetben. Ennek oka az, hogy a száj szerves része a testnek, például a vér körforgásnak. Az itt képződött baktériumok belépnek vérbe, és egyes kutatók gyanítják, közük van a szívbetegségekhez, míg mások a stroke-kal, a cukorbetegséggel, a koraszülött és az alacsony súlyú újszülöttekkel hozzák kapcsolatba a rossz fogakat. Ha egészségesek a fogaink, többet mosolygunk, ami szintén jót tesz nekünk.

7. Legyen egy hobbink!

A hobbi definíciója az idegen szavak szótára szerint „kedvtelésből, állandó jelleggel űzött foglalatosság”. A kedvtelésen van tehát a hangsúly, legyen szó akár barkácsolásról, kertészkedésről, bolhapiacra járásról vagy horgászásról. Egy kísérlet szerint a hobbival rendelkező emberek hamarabb gyógyulnak fel a betegségekből, ami egyrészt az örömmel, másrészt a hobbikkal gyakran együtt járó mozgással is magyarázható.

8. Vigyázzunk a bőrünkre!

Bőrünk születésünk után azonnal öregedni kezd, így nem lehet elég korán elkezdeni a védelmét. A leghatásosabb és legegyszerűbb védelem, ha távol tartjuk tőle a napfényt, amely ultraibolya sugaraival ráncokat, szárazságot, foltokat és leégést okoz, súlyosabb esetben bőrrákot. A napfény reggel 10-től délután 3-ig a legveszélyesebb, ilyenkor kerülni kell a napozást. Akinek mindenképpen napra kell mennie, használjon védőkrémet, viseljen karimás kalapot.

9. Nassoljon egészségesen!

A napi étkezések között rendszeresen megéhezőkek, a diétázóknak, de gyakorlatilag mindenkinek javaslott, hogy a napi zöldség és gyümölcsszükségletet nassolás formájában – felaprított répa, almaszeletek, stb. - vigyék be. Mérsékelt mennyiségben szóba jöhet a dió vagy a joghurt is. Az ilyen típusú nass nemcsak a kilókat segít kordában tartani, de jót tesz a szívnek és csökkenti néhány rákbetegség kockázatát.

10. Igyunk vizet, fogyasszunk tejterméket!

Mind a víz, mind a tej fogyasztása alapvető feltétel az egészséghez, és mellékesen segítenek a súlycsökkentésben. Egyénenként eltérő a vízigényünk, de az izületek, a szív, az agy, a vese, a máj a szükséges víz nélkül nem működnek megfelelően. Vízhiány esetén a szervezet „szükségállapot” módra kapcsol át. A tejben levő kalcium a csontokért és a fogakért felelős. A kutatások szerint napi háromszor két deciliter mennyiségű tej pont arra elég, hogy elősegítse a súlycsökkentést, miközben megőrzi az izomzatunk tömegét.

11. Igyunk teát!

A tea körüli kutatások még nem zárultak le teljesen, így az eredmények inkább előzetesnek tekinthetők. Mindenesetre úgy néz ki, hogy a rendszeres teaivás jótékony hatással van az emlékezetre, segít megelőzni a rákot és a szívbetegséget. A koffeint nem tartalmazó teák természetesen egészségesebbek, és az sem mindegy, mennyi cukrot teszünk a csészébe.

12. Sétáljunk naponta!

Ennek a napi rutinnak nyilván köze van az ötödik ponthoz, de egyszerre van szó többről és kevesebbről. Sétának tekinthető, ha valaki lépeget, miközben telefonál, meccset néz, fogat mos, vagy bármi. Semmi sem elhanyagolható, hiszen a számítások szerint 20 lépés 1 kalóriát éget el. Egy kutatás során 13 ezer amerikait mértek fel ezzel kapcsolatban, és egyértelmű volt, hogy aki naponta 30 percet sétál, azt jóval kevesebb valószínűséggel éri utol valami idő előtti halálos kór. Szóval lift helyett kutyagoljunk fel a lépcsőn, menjünk gyalog a boltba, nézegessünk kirakatokat, ne emailt küldjünk a kollegáknak, hanem menjünk át hozzájuk a szomszéd irodába.

13. Tervezzünk!

Egy kis tervezéssel nagyon messzire juthatunk, nélküle viszont sehova. Elképzelés nélkül, úgymond „véletlenül” nem fogunk egészségeset enni, és ez vonatkozik a mozgásra, a fogak karbantartására, a bőrünk védelmére és a többire. A fent említett szokások bevezetése és rutinszintűvé tétele kétségkívül igényel némi erőfeszítést és időzítést, ami nem is olyan egyszerű a hétköznapi rohanásban. Ezért fontos a tervezés.


(Forrás: WebMd.com)
.