Leteszteltük: Google Desktop, a házibarát

2006.10.30. 17:31

Azt mondják, ha valakinek sikerül lenyomnia a Microsoftot, akkor az a Google lesz. Nincs kizárva. Újabban a cég egymás után jelenik meg okos programjaival. Ilyen például az ingyenesen letölthető új Google Desktop, mellyel egyszerűen, gyorsan és nagy hatásfokkal kereshetünk a számítógépünk kaotikus mélyén, ráadásként mindenféle hasznos és haszontalan kütyükkel turbózhatjuk fel az asztalunkat. Hosszú tesztnek vetettük alá.

Eljön az idő, amikor a gyanútlan felhasználó azt gondolja: végre minden szükséges program megvan a gépen. A korábbi fél tucat rendszerdőlésből okulva a beállításokat már nem cseszteti, és biztos benne, mindez már örökkévalóságnak szól. Ekkor az interneten rábukkan valamire, és megvilágosodása támad: neki pont ez a program kell, ez az amire vágyott éveken keresztül - csak eddig nem tudta.

Az új, 4-es számú Google Desktop ezek a nyálcsöpögtetően kívánatos kiegészítők közé tartozik, szoros lelki rokonságban a csinos médialejátszókkal, a képernyővédőkkel és a böngészőkbe építhető kütyükkel. Csak hát azért itt többről van szó. A Google istentelenül okos egy cég, megállíthatatlanul nyomul előre, mint az iráni atomprogram, egyes vélemények szerint ők lehetnek azok, akik megszorongathatják a Microsoft tökeit. Miután keresőmotor-ügyileg gyakorlatilag hegemóniát vívtak ki maguknak, most ebbéli pozíciójukból nyomulnak rá a felhasználók gépeire, vagy éppen szippantják magunkhoz őket az online programokkal.

Google Desktop


A burjánzó Google-szoftver palettán belül egyelőre maradjunk a megújult Google Desktop-nál. Ez is leköti a figyelmünket egy darabig.

A gépemen már több hónap óta dolgozik a drága, a cikk megírását egyre csak halogattam, valahogy mindig volt fontosabb téma - így viszont tényleg volt alkalom egy hosszabb tesztre. Összegzésként mindjárt elöljáróban fontos közölni: a Google Desktop egyrészt azoknak jön majd be, akik intenzíven dolgoznak szövegekkel: írnak, olvasnak, leveleznek, aminek következtében egy idő után sok ezer vagy tízezer oldal tornyosodik a merevlemezen, másrészt azoknak, akik szeretik a számítógépüket a maguk képére és hasonlatosságára, valós vagy vélt szükségleteire formázni. Ha ön egyik kategóriába sem esik, időt spórol, ha azonnal továbbklikkel, ha viszont igen, akkor akár lendületből töltheti is le az ingyenes, magyar nyelvű programot.

Ahogy említettük, a Google Desktop legfontosabb funkciója, hogy a saját gépünkön ugyanúgy keres, mintha ezt interneten tennénk. Ez a gyakorlatban sajnos azt is jelenti, hogy a telepítés után elkezdi veszettül indexelni (elemezni és elraktározni) a vincseszteren levő dolgainkat. Nálam ez vagy három-négy órán keresztül tartott - 70 ezer (!) indexelhető oldalt talált -, ráadásul először nem volt lehetőségem kivárni a műveletet, ki kellett lőni a programot, ami aztán egy rakás gubanccal járt. Ebből az a tanulság, hogy akkor telepítsük, amikor pár órát magára tudjuk hagyni a gépet dolgozni.

Google Desktop


Utána sok gondunk már nincs vele, lehetőség van ugyan az indexelés kézi frissítésre is, de a program van annyira okos, hogy ezt magától is elvégzi, akkor, amikor a gép pihenő fázisban van. A program gyakorlatilag minden gépen elmegy, viszont körülbelül fél giga hely kell neki a betárazott találatokhoz.

Amikor keresni akarunk vele, ugyanaz az ismerős grafikájú ablak nyílik meg a böngészőnkben, mint Google honlapja, azzal a különbséggel, hogy felajánlja a Desktop, azaz a saját gépen való keresést is. Nagyon nagy eszű a program, gyakorlatilag mindenben mindent megtalál, a word-dokumentumtól kezdve az e-maileken át a múltbeli csetelésig. Vagy egy tucatnyi formátumot kezel, ráadásul az általunk látogatott weboldalakat is akkurátusan kielemzi, mi több, le is fényképezi, és emlékeztetőül odabiggyeszti a találat mellé kisképben. Természetesen kereséskor meg lehet adni szűkítést, fájtípusra, időpontra, miegymára.

Google Desktop


A program a keresőtől majdnem teljesen független összetevőket is tartalmaz, az úgynevezett gadget-eket. Ezek apró programok, amelyek egyszerűen beilleszthetők a program „sidebar”-jába, azaz a képernyőre csíptethető paneljába, hogy aztán kedvünkre variáljunk velük a végtelenségig.

A kínálat jelenleg több mint félezer gadget-ből áll, melyek közül egyesek kimondottan hasznosak lehetnek (RSS és e-mail, wifi-figyelés), vannak olyanok, amelyek a gépünkön található programokhoz nyújtanak egyszerű és gyors elérést (Winamp, MSM, Skype stb.), meg sok olyan, ami valakinek valamire esetleg jó lehet (térképek, órák, fényképalbumok, világ időjárása stb.). Ha másra nem is, arra mindenképpen jók, hogy kipróbálásukkal eljátsszunk egy hétig, meg újra rácsodálkozzunk, hogy miket ki nem találnak.

A Google Desktop magyar változata innen tölthető le
.