A Szent Márton napi díjazottak névsora

2006.11.11. 17:59

Szombaton este a Szent Márton napi gála alkalmával kiosztották az idei díjakat. A Szombathelyért-díjat Konkoly István korábbi megyéspüspök kapta. A további díjazottak közt van többek között Marosfalvi Antal, Lakézi Gábor és Goda Imre. Íme a teljes névsor és az indoklások.

A Szent Márton napi díjazottak névsora:

Szombathelyért-díj: Dr. Konkoly István
Pedagógus Életmű-díj: Dr. Goda Imre
Szombathely Kultúrájáért Életmű-díj: Marosfalvi Antal
Ifjúságért-díj: Horváth Krisztina
Hefele-díj: Lakézi Gábor
Gothard Jenő-díj: Tóth Lászlóné
Horváth Boldizsár-díj II. fokozata: Farkas Márta, Vaspöri István
Szombathely Közbiztonságáért-díj: Horváth Antal

Az indoklások: (a polgármesteri hivatal tájékoztatása alapján):

„Szombathelyért-díj”

Szombathely és megyénk társadalmának meghatározó alakja, dr. Konkoly István volt megyés püspök részére tevékenységének érdemeire tekintettel.

A gimnáziumig tanulmányait a szombathelyi Faludi Ferenc Gimnáziumban végezte, teológiát a Budapesti Hittudományi Akadémián tanult. Pappá szentelése 1954. június 20-án volt a szombathelyi Székesegyházban. Felszentelése után volt káplán és hitoktató. 1963-ban Kovács Sándor megyés püspök kinevezte személyi titkárává, két év múlva – a Püspöki Kar megbízásából – az Országos Liturgikus Tanács titkára lett. 1987. június 5-én II. János Pál pápától püspöki kinevezést kapott, püspökké szentelésére és beiktatására július 11-én került sor a szombathelyi Székesegyházban. Őszentsége XVI. Benedek pápa 2006. június 20-án elfogadta dr. Konkoly István püspök nyugdíjazási kérelmét.

Püspöki működésének 19 éve alatt eredményes együttműködés alakult ki a város önkormányzata és az egyházmegye között. Az egyházi intézmények létrehozásával bővült Szombathely oktatási, kulturális, szociális intézményhálózata. Munkássága alatt megújultak az egyházi épületek, köztük a II. világháborúban lebombázott Székesegyház. A megszépült műemléki épületek gazdagítják Szombathely idegenforgalmi kínálatát. A II. János Pál pápa 1991. augusztus 19-i szombathelyi látogatásának megszervezése az egyházmegye és a város összefogásának eredményeként váltott ki elismerést. Püspök úr nagy hangsúlyt helyezett az egyházmegye intézményhálózatának folyamatos fejlesztésére. Az általános felnőttképzés céljára 1992-ben létrehozta Szombathelyen a Martineum Felnőttképző Akadémiát, 1994-ben a Győri Hittudományi Főiskola Szombathelyi Hittanári Szakát. A várossal együttműködve Egyházmegyei Kollégiumot alapított főiskolás és középiskolás tanulók részére. Az Egyházmegyei Óvoda, valamint a Püspöki Általános Iskola létrehozása is az ő céltudatos munkájának köszönhető. A papjai iránt való gondoskodó szeretetét bizonyítja a Papi Otthon teljes átalakítása az egyházmegye idős és beteg papjai részére.

Kezdettől fogva szívügyének tekintette a szeretetszolgálat, a karitász ügyét. Ezért alapította 1992-ben az Egyházmegyei Karitász szervezetét, amely országosan is elismert, nagyméretű segélyakciókat szervezett, többek között a balkáni háború kárvallottjainak, a kárpátaljai, a kelet-magyarországi és a lengyelországi árvízkárosultak, a város rászorultjainak megsegítésére. A karitász működteti a RÉV Szenvedélybeteg Segítő Szolgálatot és a Pszichiátriai és Szenvedélybetegek Nappali Ellátó és Átmeneti Otthonát, valamint a Családsegítő Szolgálatot. Püspöki működése alatt több kiemelkedő eseménynek volt helyszíne Szombathely, közülük is kiemelkedett 1988-ban a Szent Jobb fogadása, 1991-ben a pápalátogatás. Tevékenyen részt vállalt 2003-ban Batthyány-Strattmann László boldoggá avatása előkészítésében és lebonyolításában.

Érdemei között kell kiemelni az egyházi épületek felújítási programjának végrehajtását. Megtörtént a Püspöki Palota belső rekonstrukciója: a kápolna márvány burkolatának, mennyezetképének felújítása, a díszes termek, az értékes berendezési tárgyak és festmények restaurálása, a szükséges irodai helyiségek kialakítása. Megnyílt a Sala Terrena, valamint az Egyházmegyei Múzeum és Kincstár. Újra igénybe vehető a város polgárai által kedvelt Szent Márton Kölcsönkönyvtár.

Az önkormányzat anyagi támogatásával befejeződött a Székesegyház belső rekonstrukciója: a falak és oszlopok márványosítása, az oszlopfők és a stallumok díszeinek fafaragása és aranyozása.

Ezenkívül új orgonával és négy nagyméretű olajképpel is gazdagodott a Székesegyház. Dr. Konkoly István megyés püspök úr egyházi munkája mellett aktívan részt vett a város közéletében, Szombathely hazai és nemzetközi hírének alakításában. Rendszeres résztvevője az állami és önkormányzati ünnepségeknek. Ezek sorából is kiemelkedik a Szent Márton nap, amely az Egyházmegye és Szombathely közös ünnepe.

-----------------------------------------------------------------------

„Pedagógus Életmű-díj”

Dr. Goda Imre részére, aki 1960-ban a Pécsi Pedagógiai Főiskolán magyar-ének szakos általános iskolai tanári diplomát, majd 1972-ben a Szegedi József Attila Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán magyar nyelv és irodalom szakos középiskolai tanári diplomát szerzett.

Pedagógusi pályáját általános iskolai, szakmunkásképző iskolai tanárként kezdte, majd a szombathelyi Nagy Lajos Gimnáziumban és a Kanizsai Dorottya Gimnáziumban tanított magyar nyelv és irodalmat, valamint ének-zenét. Tevékenysége eredményeképpen a Kanizsai Dorottya Gimnázium iskolai énekkara látványos fejlődésnek indult, fiatalok százait nevelte a zene szeretetére. Az énekkarral kiváló eredményeket értek el. Ebben az időben a Városi Ifjúsági Kórus karvezetőjeként sokat tett Szombathely zenei életének gazdagításáért is.

14 évi általános iskolai és középiskolai tanári munkássága után 1974-től a Szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola Magyar Irodalom Tanszékén folytatta pedagógiai tevékenységét. Három évtizedes főiskolai munkáját is mindig példaadó lelkiismeretességgel és nagy szakmai hozzáértéssel végezte, hallgatók sokaságát tanítva meg a XIX. századi magyar és világirodalom szépségeire, a szakmódszertan rejtelmeire. 1982-ben doktorált.

Nem érte be a folyamatos önműveléssel, hanem rendszeresen publikált is. Nevét országosan ismertté tették tankönyvei, elemzésgyűjteményei, módszertani útmutatói. Életművének jelentős részét az irodalomtanítással kapcsolatos művei alkotják.

1995. és 1997. között megbízott tanszékvezető, majd 1998. és 2000. között a Főiskola Filológiai Intézetének megbízott intézetigazgatója. Megbízott tanszékvezetői és intézetigazgatói tevékenységével is kivívta munkatársai elismerését, megbecsülését.

Több mint négy évtizedes eredményes pedagógus pálya után a Berzsenyi Dániel Főiskola Magyar Irodalom Tanszékének főiskolai docenseként jelenleg nyugdíjas éveit tölti. A tanítástól nyugdíjas évei alatt sem szakadt el, óraadóként részt vesz a Tanszék munkájában.

Személyiségére az őszinteség, a nyíltszívűség, kiegyensúlyozottság jellemző. Szakmai és pedagógiai tudását, felkészültségét kollégái is elismerték.

------------------------------------------------------------------------

„Szombathely Kultúrájáért Életmű-díj”

MAROSFALVI ANTAL részére, aki 1931-ben született Szombathelyen.

1955 óta vett részt csoportos kiállításokon, Szombathely, Győr, Tokaj, Budapest, Graz, Eisenstadt, Maribor, Kecskemét, Pápa, Tata és más városok tárlatain. 1970 óta 45 egyéni kiállítása volt idehaza és külföldön. Művei mindenütt elismerést arattak és elvitték városunk jó hírét. A festészet mellett a szobrászat, fotó és az írás is része munkásságának.

1968-ban alapító tagja a Vasi Fiatal Képzőművészek csoportjának. 1984-től a Szombathelyi Képtár restaurátora lett, ezen beosztásában több mint 800 festményt restaurált és mentett meg az enyészettől. Ezek között oltárképek, portrék és csendéletek egyaránt akadnak. Olyan művészek képeihez nyúlt biztos kézzel és tudással, mint Derkovits, Dési Huber István, Dorfmaister, Telepy K., Haranghy J., gazdagítva kulturális örökségünket. Ezen kívül számos magánszemély részére is végzett restaurálási munkát. Munkája során sok fiatalt is tanított a szakmai ismeretekre. Óraadó volt a Művészeti Gimnáziumban és a Berzsenyi Dániel Főiskolán. Több tanítványa a restaurátori pályát választotta. Alapító tagja a Rumi Rajki Műpártoló Körnek.

Munkásságáról sok cikk és elismerés jelent meg, több katalógus emlékeztet kiállításaira. 2001-ben könyv jelent meg róla Gál József szerkesztésében 70. születésnapjára.

Marosfalvi Antal ma is – nyugdíjasként – lankadatlanul dolgozik a Képtár műhelyében, gyakran egy-egy tehetséges tanítvány társaságában.

Városunkban művészként és emberként is köztiszteletnek örvend, festészetét mély humánum és harmónia jellemzi.

-----------------------------------------------------------------------

„Ifjúságért-díj”

Horváth Krisztinarészére, aki a Herman Ottó Környezetvédelmi és Vadgazdálkodási Szakközépiskola és Kollégium ifjúságvédelmi felelőse 9 éve.

Munkaköri kötelezettségein túlmenően kiemelkedő lelkiismeretességgel és szakmai hozzáértéssel látja el kapott és vállalt feladatait. A nehéz helyzetben levő diákok és szüleik szakmai támogatása mellett felvállalta az iskolai egészségfejlesztési munka koordinálását, a kortárssegítők munkájának támogatását. A tanulók közéleti szerepvállalásának elősegítésében mint diákönkormányzatot segítő tanár vesz részt. Ennek keretében szabadidős programokat, táborokat szervez.

A diákélet színesítésének és az egészségnevelési munka fejlesztésének érdekében rendszeresen ír pályázatokat és jelentős részt vállal a programok megvalósításában is. A Herman Ottó Szakközépiskolában az Osztályfőnöki munkaközösség vezetője, illetve a városi ifjúságvédelmi munkaközösség aktív tagja. Szakmai elhivatottságát jelzi, hogy pedagógusi végzettsége mellett mentálhigiénikus, valamint iskolai drogkoordinátori képesítést szerzett, rendszeres résztvevője az alternatív pedagógiai módszereket bemutató képzéseknek.

-----------------------------------------------------------------------

„Hefele-díj”

LAKÉZI GÁBOR részére, aki 1956. december 18-án született Szombathelyen.

A Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán okleveles építészmérnökként végzett 1982-ben. 1988-ban a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem Mérnök-Közgazdász Tagozatának Ipar szakán okleveles mérnök-közgazdász diplomát szerzett.

1982-től 1983-ig a Vas Megyei Állami Építőipari Vállalatnál munkahelyi mérnökként dolgozott, 1983-től 1987-ig Vasvár Városi Tanácsa Végrehajtó Bizottságának osztályvezetője volt. 1987-től 1989-ig Vas Megye Tanácsa Végrehajtó Bizottsága Tervosztályán főmérnök, majd 1989-től 1994-ig Vas Megye Tanácsa Végrehajtó Bizottsága Területfejlesztési Osztályán csoportvezető-főmérnök, a Gazdasági Titkárság, titkárságvezető-helyettese. 1995-től 2004-ig a Komplexitás Építőipari Kft. vállalkozási igazgatója, majd 2004. március 1-jétől Szombathely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Városfejlesztési és Üzemeltetési Osztályának osztályvezetője.

Lakézi Gábor a Polgármesteri Hivatalnál történt munkavégzését megelőzően, elsősorban a korábbi Megyei Tanácsnál, majd a jogutód Vas Megyei Önkormányzatnál végzett közel 7 éves munkája során számos olyan fejlesztési- beruházási feladat előkészítésében és végrehajtásában működött közre, melyek a város fejlődését szolgálták. Ezek között lehet példaként megemlíteni a Pedagógiai Intézet kialakítását, a Frim Jakab Kisegítő Iskola építését, a 11-es Huszár úti Kórház rekonstrukcióját, a Markusovszky Kórház Onkológiai Tömb terveztetését, előkészítését. Közreműködött a PHARE támogatással a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány, a Megyei Közgyűlés és a Városi Önkormányzat együttműködésével alapított Vas megye és Szombathely Város Vállalkozásfejlesztési Alapítványa, illetve a Vállalkozói Központ létrehozásában, 1994-ig a Kuratórium tagja volt. 1990-1994. között a Vas Megyei Munkaügyi Központ pályázatokat értékelő bizottságában tevékenykedett. Két ciklusban külső szakértőként tagja volt a Közgyűlés Gazdasági Bizottságának.

A Polgármester Hivatal Városfejlesztési és Üzemeltetési Osztályának vezetőjeként az elmúlt két évben a város minden jelentős fejlesztési feladatának előkészítését és végrehajtását irányította és koordinálta. Ezek a feladatok az új Városi Sportcsarnok, a Történelmi Témapark építése és az Aréna u. 8. sz. alatti épület felújítása, a Művészeti Szakközépiskola és Gimnázium bővítése, a Hangversenyterem felújításának előkészítése, a Fő tér felújítás előkészítése és végrehajtása. Feladatai közül külön ki kell emelni a Fő tér felújítását, amelynél folyamatos személyes közreműködése lényegesen hozzájárult ahhoz, hogy a feladatot a szükség szerinti határidőre eredményesen végre lehetett hajtani.

-----------------------------------------------------------------------

„Gothard Jenő-díj”

Tóth Lászlóné részére, aki 1947-ben született Pacsán. 1976-ban a Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Karán közlekedés-építőmérnöki szakon okleveles építőmérnök diplomát szerzett. 1970-től 1973-ig a Vas Megyei Tanács Tervező Irodájában dolgozott tervezőként, majd 1974-től 1977-ig Szombathely Város Tanácsa Végrehajtó Bizottságának Terv- és Munkaügyi Osztályán mérnökként foglalkoztatták. 1977-1983. között városkörnyéki községek beruházásai, felújításai, műszaki ellenőrzése, az önkormányzat megalakulása után a Műszaki Osztály, majd a Beruházási Iroda munkatársa volt.

1974. januárjától 2006-os nyugdíjazásáig, tanácsi és önkormányzati dolgozóként munkaköréhez tarozott különböző közműhálózatok fejlesztésének, karbantartásának szervezése, megvalósításának műszaki ellenőrzése. Feladata volt többek között a magánerős közműépítések támogatására beérkezett pályázatok elbírálása, a közműfejlesztési feladatok előkészítése, végrehajtása, tanulmánytervek, kiviteli tervek, engedélytervek készíttetése. Tagja volt „Szombathely Szennyvízelvezetési és -tisztítási rendszerének fejlesztése” című ISPA projekt menedzselő egységének.

Munkáját több évtizeden keresztül körültekintően, nagy szakmai tudással végezte. Munkatársaihoz, az ügyfelekhez való viszonya példamutató volt.

-----------------------------------------------------------------------

„Horváth Boldizsár-díj” II. fokozata

FARKAS MÁRTA, aki 1949. október 16-án született Szombathelyen.

1971-ben a Szombathelyi Tanítóképző Intézetben okleveles népművelő-könyvtáros, majd 1977-ben a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán általános iskolai tanár diplomát szerzett. 1971-tól – 1972-ig Körmenden a Járási Könyvtárban, ezt követően 1972-1974. között a Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtárban olvasószolgálati tájékoztató könyvtárosként dolgozott. 1974-től jelenleg is Szombathely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala művészeti főelőadója, rendezvényszervezője.

-----------------------------------------------------------------------

VASPÖRI ISTVÁN, aki 1949. május 22-én született Vaspörön.

1967-ben Zalaegerszegen a Zrínyi Miklós Gimnáziumban végzett. 1966-ban pénzügyi szakvizsgát tett adószakon.

1967. évben Vaspörön a Községi Tanács Végrehajtó Bizottságánál, majd ezt követően a Nagylengyeli Községi Tanács Végrehajtó Bizottságánál dolgozott. 1968-tól 1969-ig a Bagodvitenyédi Községi Tanács Végrehajtó Bizottságánál, 1969-től 1971-ig a Tófeji Községi Tanács Végrehajtó Bizottságánál foglalkoztatták. 1971. év végétől 1978. év elejéig a Bagodvitenyédi Községi Tanács Végrehajtó Bizottságánál, 1978. március 1-től 1986. július 15-ig a Vaspöri Községi Tanács Végrehajtó Bizottságánál dolgozott. 1986. július 16-tól jelenleg is Szombathely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Adóosztályának végrehajtási ügyintézője. 1967. október 30-tól jelenleg is adóügyi területen dolgozik.

-----------------------------------------------------------------------

„Szombathely Közbiztonságáért-díj”

Horváth Antal részére, aki 1953. október 2-án született Szemenyén.

1971-1999-ig a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság állományában különböző beosztásokban tevékenykedett:

1992-ig a Szombathelyi Rendőrkapitányságon bűnügyi vizsgáló volt, 1992-1995. között a Szombathelyi Rendőrkapitányságon a Körzeti Megbízotti Alosztály vezetője volt. 1995-től 1997-ig a Belvárosi Örs megalakítója, egyben első őrsparancsnoka, 1997-től 1999-ig a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság Közrendvédelmi Osztályának kiemelt főelőadója volt. A szolgálati nyugállományba kerülését követően megpályázta a Közterület-felügyelet vezetői állást és a Közgyűlés 1999. december 1-től kinevezte a Közterület-felügyelet vetőjének, amelyet 2006. június 1-ig töltött be.

2000-től tagja Szombathely Megyei Jogú Város Bűnmegelőzési Bizottságának. Szakmailag segítette a megye több városában a közterület-felügyelői tevékenység beindítását.

Munkája során jó munkakapcsolatot alakított ki a Polgármesteri Hivatal osztályaival, a rendőrséggel és az együttműködő szervekkel.

A város rendezvényeinek biztosításszervezésében mindig aktívan közreműködött. Eredményes vezetői munkájának köszönhetően Szombathely Közterület-felügyelet eljárási rendje törvényességi ellenőrzések során jó minősítést kapott.

.