Salvador Dali képei a Szombathelyi Képtárban

2006.11.25. 12:01

Komoly tömeg jelent péntek este meg a szombathelyi képtár aulájában. A lelkesedés érthető, hiszen Salvador Dali húzónév. A szürrealizmus máig vitatott vezéralakjának grafikái és könyvillusztrációi január végig tekinthetők meg a képtárban, jelentős mennyiségű kísérőrendezvénytől övezve.

Péntek este a szombathelyi képtár kívülről csak egy sötétbe burkolódzó fekete épülettömb, belülről azonban szokatlan a nyüzsgés. Elegáns hölgyek és urak gyülekeznek szép számmal az aulában, ami nem különösebben meglepő. Bár a most nyíló kiállítás meghökkentően gyér promóciót kapott a köztereken és úgy általában, Salvador Dali van akkora húzónév, hogy a megnyitóra egy kisebb tömeg verődjön össze. És amíg a kisgalériák rendezvényein jól behatárolható a megjelentek köre, most nagyon vegyes a kép.

Salvador Dali képei a Szombathelyi képtárban


Notórius kiállítás-látogatók, művészek, üzletemberek, városi képviselők, fiatalok, idősek, magyarok, osztrákok, és sok mindenki itt van, ami érthető, mivel a képtár csak ritkán szánja el magát, hogy valami nagyot durrantson. Most igen, legalábbis a nevet tekintve, mert azért a csalódás elkerüléséhez azt nem árt tudni, hogy nem a híres-hírhedt Dali-festmények érkeztek a városunkba, hanem grafikák és könyvillusztrációk.

Salvador Dali


Próbáltunk olvasónknak néhány képet ízelítőnek lefényképezni az anyagból, de a biztonsági őr felhívta figyelmünket, hogy nem lehet vakuzni, vaku nélkül viszont a tükrözés okozott gondot. (A lépcsőfeljárónál elhelyezett művek meg alapból is sötétben vannak.) Illusztráció híján az olvasóinknak elmondjuk, hogy ezek a grafikák, akvarellek, könyvillusztrációk kevésbé földbedöngölők, mint a festmények, de ha úgy tetszik, ez a pozitívumuk is, mivel kevésbé zavaró az a hatásvadász, és a blöff határát súroló mentalitás, ami Dali „nagy műveit” jellemzi. Ugyanakkor jelen van bennük az az elképesztő képalkotó tehetség, amellyel Dali képes újra és újra fején találnia a szöget a tudatalattinkban. Lehet, hogy blöff, de akkor tessék utánacsinálni.

Salvador Dali képei a Szombathelyi képtárban


Aki Dali-rajongó, annak természetesen kötelező a kiállítás, aki csak kacérkodik vele, annak sem árt, hiszen – a borsos belépődíj mellett – egy jó alibi, hogy újra ellátogasson a képtárba, ami viszont mindenkire ráfér, beleértve a képtárt.

Salvador Dali képei a Szombathelyi képtárban


A megnyitóbeszédet Ipkovich György polgármester tartotta, aki feltehetően a helyszínen tartózkodók nagy részének első Dali-élményét fogalmazta meg, amikor felelevenítette azt a hatást, amit kamaszként érzett, megpillantva a gimnáziumi tankönyvben a híres képeket. Megtudtuk, hogy a kiállítás létrejöttének anyagi hátterének nagy részét a helyi vállalkozók és magánemberek által finanszírozott Szombathelyért Alapítvány biztosította.

Papp Katalin művészettörténész szakmai szempontból beszélt a hivatalosan Aranykor címet viselő Dali-tárlatról, amely egy német magángyűjteményre alapul, és amelynek több magyarországi helyszín után utolsó állomása a szombathelyi.

Salvador Dali képei a Szombathelyi képtárban


A hivatalos megnyitó után kezdetét vette Lippai Andrea flamenco táncestje, amely csak első volt a kiállítás kísérőrendezvényei sorában. A részletes programot az alábbi keretben közöljük.

Salvador Dali: Az Aranykor
Grafikai sorozatok világtörténeti művekhez
Szombathelyi Képtár (Szombathely, Rákóczi Ferenc utca 12.)
2006. november 24. – 2007. január 21.
Felnőtt belépődíj: 1200 forint
Diák, nyugdíja, pedagógus: 600 forint
Családi jegy: 2500 forint




Salvador Dali: Aranykor – Kísérőprogramok

NOVEMBER 24., PÉNTEK
Szombathelyi Képtár 17 óra
FLAMENCO A SZENVEDÉLYEK JEGYÉBEN
Előadók: LIPPAI ANDREA - tánc VIDÁK RÓBERT - gitár BARNA RITA - ének
A flamenco az ellentétek művészete, mely sodró lendülettel, ősi erővel, határtalan ritmusgazdagsággal fejezi ki a legszélsőségesebb érzelmeket. Szülőhazája Andalúzia, ahol a zene és a tánc páratlan összhangja lenyűgöző, dinamikája és virtuozitása egyedülálló a táncműfajok között. Ma is állandóan fejlődik és a kortárs előadók által megújul ez az ősi tradíciókból táplálkozó modern művészeti ág.

ZENEI EST: Fellépő együttes: LATIN SPIRIT
Belvárosi Savaria Filmszínház (Mártírok tere 1.) 20.15 óra
FILMVETÍTÉS: Luis Bunuel: Aranykor (1930), Andalúziai kutya (1928)
A forgatókönyvet Dali közösen írta a rendezővel.
A filmekről bevezetőt mond: VÁGVÖLGYI ANDRÁS mozgókép-pedagógus

Café Móló (Rákóczi F. u. 1.) 21.30 órától
21.30 LIPPAI ANDREA FLAMENCO TÁNCESTJE
22.00 SALSA TÁNCEST - a Lorigo tánciskola közreműködésével

A kiállítás első hete alatt az étterem külön erre az alkalomra készít spanyol menüt. A vendégek kedvükre válogathatnak Dali kedvenc ételei közül.

NOVEMBER 26., VASÁRNAP
M-Café (Belső Uránia udvar) 10-12 óráig
DALI, DALI, TE ÉDES - AVAGY EGY FALAT DALI PEZSGŐVEL
Moderátor: OROSZY CSABA festőművész
Közreműködők: BARTEK PÉTER PÁL és T TAKÁCS TIBOR festőművészek
Mészáros Cukrászda Egy békés, beszélgetős vasárnap délelőtt - az M-Café Cukrászda és Kávézó felajánlásával.
Valamint: Dali mester legutolsó, legédesebb pillanata! Egyszerű tetemre hívás, némi exhibicionizmussal. Az esemény középpontja: Dali elfogyasztása. A megjelentek cukrászati Dali parafrázisokhoz, - s egy aukció keretében - ehető Dali képekhez juthatnak hozzá.

DECEMBER1., PÉNTEK
Szombathelyi Képtár 10-16 óráig
DADALI JÁTSZÓHÁZ
Rajzolunk, festünk, képeket készítünk a gyerekekkel szürrealista képző- és írásművészettől ihletve, illetve álomképeken, irracionális meséken és automatikus történeteken keresztül a gyermeki és a szürrealista képzelet szinte egy érből fakadó forrásait kutatjuk és mutatjuk meg alkotásainkkal...
Közreműködő művészek: KARÁCSONYI LÁSZLÓ, NÉMETHY BALÁZS, SZÁNTÓ ISTVÁN

DECEMBER 7., CSÜTÖRTÖK
Szombathelyi Képtár, 14 óra
PSZICHOANALÍZIS, DALI, SZÜRREALIZMUS
PÓDIUMBESZÉLGETÉS

Ha a szürrealizmusra gondolunk, elsőként Dali – vele kapcsolatban viszont a pszichoanalízis hatása jut elsőként eszünkbe. A beszélgetés során annak járunk utána, mennyiben jogosultak ezek a kvázi magától értetődőnek számító asszociációs automatizmusok. A freudi elmélet és a szürrealista képzőművészek gyakorlata közti viszony vizsgálata reményeink szerint közelebb visz minket általában a Dali-jelenség, konkrétan pedig a most kiállított alkotások megértéséhez, művészet- és kultúrtörténeti kontextusuk feltárásához.
Moderátor: SIMON GÁBOR – filozófus
Résztvevők: NAGY ANNA – esztéta DR. GROSZ ATTILA PÁL – pszichiáter-rezidens, BARTÁK BALÁZS – irodalomkritikus

DECEMBER 8., PÉNTEK 14–16 ÓRÁIG
DECEMBER 9., SZOMBAT 9–11 ÓRÁIG

Janus Műtárgyklinika Kft. (Kőszegi u. 44.)
MÁSOLJUNK DALIT SZÜLEINKNEK KARÁCSONYRA!
A Kft. galériájában szakképzett rajztanár vezetésével, kicsinyített méretben temperával Dali kép „másolatának” elkészítése. A foglalkozásra csak az előre szervezett, általános iskolai alsó tagozatos gyerekeket tudjuk fogadni. A szülők a gyerekeket kényelmes körülmények között megvárhatják. A foglalkozások időpontjáról az érdekelteket külön értesítjük.

DECEMBER 16., SZOMBAT
Szombathelyi Képtár, 18–01 óráig
Belépődíj: 1200, 600 Ft
Aki Dali bajuszt ragaszt vagy rajzol magának, illetve Dali öltözékben jelenik meg, annak a belépés ingyenes!
DALI-ÉJSZAKA
A látogatók egy egész estét tölthetnek Dali műveinek társaságában. 18 órától avatott szakértők kalauzolják az érdeklődőket.
Folyamatosan vetítjük: Luis Bunuel: Aranykor (1930) és az Andalúziai kutya (1928) című filmeket.
Az est folyamán KOPCSÁNDI GYULÁNÉ ZSUZSA grafológus is a vendégek rendelkezésére áll, aki gyorselemzést ad az írásra vállalkozók személyiségéről.
„Az írás az a művészeti alkotás, amellyel nap mint nap megmutatjuk a világnak, hogyan érezzük magunkat.”
Interaktív beszélgetés: DR. KISTELEKI GÉZA: VALÓSÁG ÉS TRANSZCENDENCIA

2007. JANUÁR 6., SZOMBAT
Szombathelyi Képtár, 19 óra
Belépődíj: 1200, 600 Ft
HOMO LUDENS ZENÉS SZÍNPAD KORTÁRSTÁNC-ESTJE: KAPCSOLATOK
Zene: Kondor Tamás, Menyhárt Péter, Balázs Gergely Koreográfia: Wallner Anett, Ostyola Zsuzsanna, Fábián Krisztina Rendező-koreográfus: Németh Györgyi
Szombathelyi amatőr zenés színházi egyesületünk Márai Sándor Füveskönyvének gondolatait a modern tánc és zene eszközeivel megfogalmazó produkcióját Németh Gyöngyi ötlete és forgatókönyve alapján állította színpadra. A „Kapcsolatok” táncszínházi előadás, úgy is mondhatnánk: mozdulat-zene nyolc tételben. Az emberi kapcsolatok, az egyén és a közösség, az egyén és a társadalom különféle formáit, jelenségeit tárja kimerevítve, felnagyítva a közönség elé, felhasználva – többek között – a tánc, a paródia, a pantomim műfaji lehetőségeit is. Ám ezt – Márai gondolataival megtermékenyítve – kibővíti más, egyéni, intim, legitim és a társadalom által elítélt kapcsolatok irányába is, beleépítve a kulturális hagyományok egyénformáló szerepét is.
A nyolc „mozdulat” címe: 1. Találkozások 2. Kohézió 3. Vágy 4. Repülés 5. Párban 6. Kötelék 7. Odaát 8. Volt egyszer

ŐSBEMUTATÓ
EDGAR W. FROESE: DALINETOPIA

Már sok évvel ezelőtt elhatározta Edgar Froese, hogy tapasztalatait Salvador Dalival hanggá transzformálja. Többször is meglátogatta a művészt spanyolországi villájában, ahol Tangerine Dream nevű zenekarával közös előadásokat hoztak létre. Edgar Froeseben mély nyomokat hagyott ez a találkozás. Már a Tangerine Dream zenéjében is jelen volt Dali hatása, de az igazi kiteljesedést az hozta el, amikor Edgar Froese megkomponálta 10 tételből álló Dalinetopiáját. A 2004-ben megjelent CD egyszerre önálló mű és egyszerre Dali zenei transzformációja. A zene képeket sugall, ugyanakkor ha a ritmikához éppúgy ragaszkodunk mint a vizualitáshoz, akkor könnyen eljuthatunk a táncszínház gondolatához. Ezt ismerte fel a Homo Ludens Zenés Színpad, amely a mű néhány tételét feldolgozva ősbemutatóra készül, melyre meghívtuk a zeneszerzőt is.
.