A háló hatalma: Féljen, akinek van miért

2004.01.12. 12:55

A Hálapénz.hu internetes oldal körül gyűrűződő botrány nemcsak az egészségügyben uralkodó áldatlan állapotokra hívja fel újfent a figyelmet, hanem az internet látványos izmosodására is. Egy apuka által kreált weblap jókora dzsinnt engedett ki a palackból, s várhatóan nem az utolsót. Vagy jön a szájkosár?

Hazudik az, aki azt mondja, tudja mi lesz a vége. Egyelőre annyit biztos, hogy az internet mint médium alaposan bele tud tenyerelni az úgynevezett nagy társadalmi ügyekbe. A magyarországi nethasználat még mindig a fejlett világ után kullog, de már érezhető jelenléte: a felhasználók számának gyarapodásával egyre több és minőségibb a magyar nyelvű tartalom, gomba módra szaporodnak a portálok, a speciális témákkal foglalkozó site-ok, vitafórumok. A híradásokban is egyre gyakrabban szerepelnek az intenetes híroldalak mint információforrások.

A Hálapénz.hu internetes oldal nagy port felvert esete is azt bizonyítja, az internet terjedésével már az alulról szerveződő hír- és véleményforrások is komoly hatással lehetnek a közéletre. Miniszteri nyilatkozatok sorakoznak, riadóztatva az adatvédelmi biztos, az orvosi kamarák illetékesei nagy hirtelen nyilatkoznak arról, amiről évtizedek óta csendben vannak, szagot kap a nyomtatott sajtó, a televízió és a rádió. És a szellemet a palackból nem ismertségre vágyó politikusok vagy nehézsúlyú újságírók engedték ki, hanem egy kisgyermekes apuka, aki úgy gondolta, nem lenne érdektelen létrehozni egy weboldalt, ahol a látogatók közölhetik, melyik orvosnak mennyi hálapénzt osztottak ki. Igaza volt az apukának: nem volt érdektelen.

Bár nem könnyű, most tekintsünk el magának a hálapénz intézményének boncolásától, s koncentráljunk arra a tényre, hogy egy látszólag hétköznapi férfi, gazdasági, politikai és kapcsolati tőkével nem rendelkező honpolgár az internet segítségével megtöri az egyik legszívósabb magyar tabut, az orvosi hálapénz intézményét. Hm.

Úgy tűnik, fel kell készülni az egy-egy témára specializálódott internetes oldalak növekvő véleményformáló erejével, amely jelenség radikálisan átalakíthatja a tájékoztatást és az információáramlást, jótékonyan kompenzálva a nyomasztó súlyúvá nőtt tömegmédia hatalmát és manipulációra való hajlandóságát.

Azt el kell ismernünk, a világháló éppúgy felhasználható félrevezetésekre, mint a hagyományos média. Ebben nem sok a különbség közöttük. Az anonim hozzászólások, a lenyomozhatatlan e-mail címek mögül érkező ellenőrizhetetlen információk bizony a rendszer lényegéhez tartoznak, amely tény sajnos sebezhetővé teszi a már említett Hálapénz.hu-t is, de ez közel sem akkora veszély, mint első hallásra tűnik.

Készüljünk fel arra is, hogy az internet – látszólagos - anonimitása és szabadszájúsága sokak számára jó alibit jelent, hogy szájkosarat tegyenek erre a veszélyesen demokratikus médiumra. A Hálapénz.hu okozta országos botrányt úgyis be lehet állítani, hogy lám csak, lám csak, tisztességes orvosok elleni sárdobáláshoz vezet, ha nincs kellően szabályozva az internet, amely ebben a formájában leginkább arra jó, hogy a névtelenség homályába burkolózó sötét rágalmazók gyűjtőhelye legyen, ami sürgős állami kontrollért kiált a tartalom megregulázásra.

Az internet ilyen irányú megzabolázásához valószínűleg örömmel asszisztálna az egyre jobban hitelét vesztő hagyományos – nyomtatott és elektronikus – média, amely láthatóan féltékenyen nézi a burjánzó és egyre több olvasót elhoppoló internetes oldalakat.

Pedig az internetnek komoly szerepe lehet abban, hogy kialakuljon egy a mainál erőteljesebb társadalmi kontroll, hiszen ez az első média, ahol az olvasók, a felhasználók a fórumokon, csevegő szobákban nagy nyilvánosság előtt kibeszélhetik a fontos kérdéseket, vitatkozhatnak, véleményt cserélhetnek, szavazhatnak.

Úgy tűnik, a történet fordulóponthoz közeledik, s az elkövetkezendő hónapok történései meghatározhatják a magyar internet jövőbeli szerepét és fejlődésének irányát.

Féljen az, akinek van félnivalója.
.