
Tegnap adták át az osztrák főváros legmagasabb zajvédőfalát, amely a Theodor-Körner-Hof lakóit védi meg a nyolcsávos Margaretengürtel forgalmának zajától és légszennyezésétől.
Az öt egységből álló üvegkonstrukció százötven méter hosszú és 18 méter magas, három szakaszon a legfelső paneleket napelemek helyettesítik, amelyek négy háztartás számára elegendő villamosáramot termelnek. Az újszerű módszerrel előállított évi 9.380 kWh áramot a városi elektromos hálózat veszi fel.

Hogy az üvegfal a madarak számára is láthatóvá váljon, új, külső-belső fóliázási módszert dolgoztak ki, amely ugyanakkor nem csökkenti az üveg fényáteresztő képességét.
A Theodor-Körner-Hof lakóinak életminőségét jelentősen javító építmény tizenegy hónap alatt készült el és 3,5 millió euróba került. A költségeken Bécs városa és az osztrák állami vasúttársaság (ÖBB) osztozik a város és a közlekedési minisztérium között 2001-ben létrejött megállapodás alapján, amelynek értelmében mindkét fél elkötelezi magát a zajvédőfalak és hangszigetelt ablakok meg- illetve beépítésének támogatása mellett.
Az áramtermelő zajvédőfal ötlete egyébként a SYLVIE-projekt keretében született meg, amelynek célja a szisztematikus zajcsökkentés a belvárosi lakónegyedekben. 1999 és 2003 között – az Európai Unió Life-programjának társfinanszírozásával - a város környezetvédelmi ügyosztálya ugyanis több kerületre is kidolgozott és megvalósított zajcsökkentő projekteket.
A most átadott zajvédőfalat a közeljövőben további három követi az Altmannsdorfer Straße, a Hellwagstraße és a várost átszelő egyik vasútvonal mentén. Utóbbi esetében a zajcsökkentés érdekében nemcsak speciális falat emelnek a sínek és a lakóépületek közé, hanem a hangszigetelt ablakok beépítését is támogatják.
Fotó: ORF