Virtuális turkáló - Leteszteltük az E-Bay aukciós portált

2007.09.23. 16:39

Miután itthon hiába kergettük fiamnak az egyik korábbi játékprogramot, jött az ötlet: E-bay. A legendás adok-veszek oldalon meg is leltük az áhított tárgyat, ami nem volt meglepő, az viszont meghökkentő, hogy a 3 cd-nyi cucc postaköltséggel együtt 4,98 angol fontért, azaz cirka 1800 forintért érkezett az ajtónkhoz.

Óvatosan, de bizalommal

Mivel az ALON több webáruházat is működtet, nemcsak újságcikkekből, de tapasztalatból is tudjuk, hogy az internetes vásárlás Magyarországon még igencsak gyermekcipőben jár.

Ennek legfőbb oka a magyar ember hihetetlen bizalmatlansága, ami valószínűleg az ország történelméből és a jelenlegi társadalmi viszonyaiból is adódik: hiába a hivatalos kincstári optimizmus és bátorítás, ha a tudatalatti azt súgja: ne higgy senkinek, ha óvatos vagy, abból nem lehet baj.

Így aztán az emberek többségét attól is kirázza a hideg, ha meg kell adnia valódi adatait egy egyszerű internetes regisztrációnál, nemhogy vadidegenek számára bepötyögni a bankkártya-számát.

Leteszteltük az E-Bay aukciós portált

Azt nem mondom, hogy ne vigyázzunk, de ha észnél vagyunk, nem érhet nagy baj. Mi kb. öt évvel ezelőtt nyitottunk egy dombornyomott bankkártyát, amin mérsékelt összeget tartunk, külön az internetes vásárlások és pénzügyi tranzakciók rendezésére. Az évek folyamán többször foglaltunk szállást, rendeltünk belföldről műszaki cikket, külföldről könyveket, hanglemezeket, számítógép-programokat. A meredekebb tranzakciók között volt egy orosz mp3-oldalra való előfizetés, na és az, amikor egy olasz diákszállónak e-mailben küldtük el a számot. Soha, semmilyen gondot vagy visszaélést nem tapasztaltunk, és ez már valószínűleg több mint szerencse.

Az Amazon nem küld programot

Nyolcadikos fiam másfél éve nyúz, hogy valahonnan kerítsük elő azt a körülbelül öt évvel korában kiadott játékprogramot, amely segítségével részt tud venni nemzetközi szervereken zajló csapatjátékban.

Miután mindenféle ismeretség, online és offline áruházak csak vállukat vonogatják, jön az ötlet: rendeljük meg interneten külföldről.

Elsőként az Amazon jut eszünkbe, amely segítségével már feltöltöttük a zenei cd-polcunk felét, és tucatnyi könyvet is így jussoltunk, utoljára múlt karácsonyra egy albumot. (Néhány évvel ezelőtt erről írtunk.) A gond csak az, hogy EU-tagság ide vagy oda, a cég továbbra sem küld a térségbe szoftvereket, mert szerintük nálunk még mindig elterjedt a kalózkodás. Ugyan már!

Az E-Bay viszont mindent küld

Így jött a képbe az E-Bay aukciós portál, az internet egyik sikertörténete. A kaliforniai központú online bolhapiacon ugyanis gyakorlatilag mindent lehet kapni, ami eladó a világon. Lényege, hogy felületet biztosít az eladónak, aki feltölti ide termékét, és annak adja el, aki egy bizonyos idejű licit során a legmagasabb árat kínálja érte.

Leteszteltük az E-Bay aukciós portált


Történetének 12 éve alatt sok minden változott persze, a használt dolgok mellett ma már több kisebb-nagyobb cég (pl. IBM) is ezen keresztül értékesíti termékeit, és lehetőség van a fix árra, meg egyéb finomságokra. Ha valaki a működésre kíváncsi, kattintson például ide.

Lényeg, hogy itt gyakorlatilag kizárólag az eladó dönti el, hogy mit küld, hova, hogyan és mennyiért.

A bogarászást és az olykor – különösen műszaki cikkek esetében - elképesztően alacsony árakon való elhűlést célszerű az E-Bay brit kiadásán végrehajtani, a postázás ugyanis onnan jóval egyszerűbb, mint a tengerentúlról.

Nem túl bonyolult

A licitálásos verzióba most nem mennénk bele, ugyanis esetünkben nem volt rá szükség. A programot bontatlan csomagolásban pillanatok alatt megtaláltuk, kemény 1,99 fontért (750 forint). Regisztráció után már a magyarországi postaköltséget is kiírja az ár mellé: 2,95 font, azaz cirka 1000 forint.

Mivel a termék fixáras, licitálás nincs, néhány kattintás után a pénztárnál vagyunk, ahol – az eladó kikötésére - Pay Pal rendszerrel kell fizetni. A tengerentúlon nagyon elterjedt elektronikus fizetési forma egyelőre nagyon idegen errefelé, de itt nincs okunk kétségbeesni, a Pay Pal az E-Bay tulajdonában van, így módfelett flottul mennek a dolgok, még regisztrálni sem kell, a Pay Pal egyszerűen leemeli a bankkártyánkról a pénzt, és átutalja az eladónak. Az egész nincs három perc, alapfokú angollal abszolválható a feladat.

Hogy pontosan mi történt, arról gyakorlatilag abban a percben kapjuk a leveleket az E-Bay-től, a Pay Paltól és az eladótól is.

A kiszállítás 15 nap volt

Az angol eladó másnap reggel újabb e-mailt küld, hogy ő feladta a postán a küldeményét, innentől kezdve nincs más dolgunk, mint reménykedni, hogy a magyar posta nem keveri el, nem nyúlja le a kis csomagot, minthogy a küldemény sima levélben érkezik.

Leteszteltük az E-Bay aukciós portált


Már kezdünk kételkedni a rendszer működésében, amikor 15 nap múlva becsenget a postás, és beadja a lemezeket.

Minden tip-top, a tokban maradéktalanul megvan a dupla cd-s játék, mi több, ajándékként egy bónusz játékot, egy harmadik cd-t is betettek.

Az E-Bayről való rendelés velejárója, hogy egy külön levélben felkérnek, hogy írjunk visszajelzést (feed-back) a vásárlásról, ami alapján minősítjük az eladót és az egész vásárlást, elősegítve ezzel az egész rendszer megbízhatóságát.

Mielőtt vásárolunk, mi is olvassuk el az előttünk vásárlóknak az adott eladóval kapcsolatos visszajelzéseit.

A rendszer öntisztító, és amint a mellékelt ábra mutatja, működik is.

Korábban:

Leteszteltünk egy orosz mp3 oldalt
Az AlON az Amazonról való rendelésről
.