
Csütörtökön délelőtt közös sajtótájékoztatót tartott Hollósi Gábor szombathelyi rendőrkapitány, Takács Tibor a megyei rendőrség bűnügyi igazgatója, Horváth András a szombathelyi rendőrség bűnügyi osztályának vezetője és Vörös Csaba, a Haladás technikai igazgatója.

A hivatalos napirenden két téma szerepelt, ami soron kívül kibővült egy harmadikkal, a múltkori Haladás-Székesfehérvár labdarúgó meccs körüli rendbontásokkal. Ez utóbbival – bár véleményünk van, különös tekintettel az adóforintok és a labdarúgás körüli helyzet kapcsolatára – most nem kívánunk foglalkozni.
Dominó-elv
Szalai Ferenc, a Vas megyei rendőrség szóvivője a témát felkonferálva „dominó elv”-ként jellemezte mindazt, ami egy komoly szombathelyi bűnbanda felszámolásához vezetett.
A történet egyrészt valóban a dominók dőlését, másrészt a lavinákat idézi. Annyi különbséggel, hogy itt a történet vége pozítívba hajló, legalábbis abban az értelemben, hogy a rendőrség abban bízik, hogy most, hogy felszámolták a hét fős – ahogy ők jellemezték - „laza, baráti társaságot”, a megyeszékhelyen jelentősen csökken a betöréses lopások száma. Ugyanis az utóbbi időben történt ilyen jellegű bűncselekmények zöme feltehetően az ő nevükhöz fűződik.
A nyomozás egy látszólag apró ügy miatt indult el. A múlt hónap elején a rendőrségre bejelentés érkezett, hogy egy szombathelyi lakos kábítószert fogyaszt. A férfi másnap pozitív mintát produkált - és a lakása is. Ez utóbbi nem a kábítószer, hanem betöréses lopásból származó napelem-táblák miatt.
A rendőrök ekkor komolyan ráálltak az ügyre, és mint kiderült, jól tették. A baráti kör ugyanis rendszeresen követett el betöréseket. Nevükhöz fűződik egy 1,7 milliós szerszámgép-lopás, valamint egyéb nagy értékű családi ház-betörések, ahol is műszaki cikkeket, készpénzt, aranyat tulajdonítottak el, de ők voltak azok is, akik 2007 novemberében kipakolták a szombathelyi sportigazgatóságot, onnan számítógépeket loptak el. 2008 nyarán és őszén a társaság egy része az Oladi és a Derkovits lakótelepen labdakiadó automatákat tulajdonítottak el és törte fel.
A nyomozás során kiderült, hogy Szombathelyen az egyik legnagyobb port felvert bűncselekményét, a 2008 szeptemberében történt oladi társasház közös képviselőjének kirablását is ők követték el. Az elkövetők akkor símaszkkal a fejükön először bántalmazták a közös képviselőt, majd 596 forintot, az aznap beszedett közös költséget elvitték.
A bűncselekmény sorozatnak hét gyanúsítottja van, a nyomozás folyik.
Hamisított Haladás-jegyek
Komolyabb anyagi veszteség nem érte a Haladás Kft-t, de az ügy mindenképpen figyelemre méltó, egyrészt a gyors és hatékony nyomozás, másrészt az ügy jellege miatt.
A szurkolók jelezték a labdarúgó klub vezetőinek, hogy a városban hamisított jegyek bukkantak fel, ráadásul nagyon jó minőségű hamisítványok. Élve a gyanúval, hogy valami nem stimmel, az április 25-i meccs előtt néhány órával az összes árusításra kerülő jegyet lepecsételték, így a biztonsági ellenőrzésen ki tudták szűrni a hamisítványokat. Mint kiderült, összesen 13 darab ezer forintos és 3 darab kétezer forintos jegy volt hamis.

A szálak először egy szombathelyi multinacionális céghez (ott, egyik munkatársától vette a férfi, aki be akart jutni a meccsre), onnan pedig egy szombathelyi nyomdához vezettek, ahol a jegyeket áruló személy édesapja dolgozott. Történetesen ez a nyomda készíti a Haladás-belépőket.
Mint kiderült a nyomdában dolgozó édesapa egy munkatárását kérte meg arra, hogy mérkőzésenként 20-20 darab jegyet dupla sorszámozással gyártson le és adjon át részére, melyeket szívességből továbbadott a fiának.
A nyomdai sorszámozást végző személy szintén elismerte a jegyek dupla sorszámozását, melyet azért végzett el, mivel azt közvetlen főnöke kérte tőle. Elmondta, hogy a 40 darab ezer forintos jegyen kívül egy alkalommal 3 darab kétezer forintos egy duplikálást is megtette közvetlen munkatársa kérésére.
A kétezer forintos jegyeket kérő nyomdai dolgozó szintén elismerte a bűncselekmény elkövetését és elmondta, hogy azokkal ő és családtagjai – akiknek ingyen adta át a jegyeket - kíséreltek meg bejutni a labdarúgó mérkőzésre.
A nem egészen egy nap alatt felgöngyölt ügynek így négy gyanúsítottja van. A nyomozás magánokirat-hamisítás és szabálysértési értékre elkövetett üzletszerű csalás miatt folyik, melyek büntetési tétele egy illetve két évig terjedő szabadságvesztés.