A június 17-19. között Bükfürdőn megszervezett fórum választott témája: „Természeti és épített örökségek védelme a turizmus jegyében”, mely igazi képzeletbeli utazást ígért hazánk, Csehország, Lengyelország és Szlovákia vidékein. Mindannyiunk számára nyilvánvaló, hogy a két terület szorosan összefügg; nagyban erősítik egymás fontos szerepét, a téma hangsúlyossá tételéhez azonban a térség helyi politikai vezetőinek közös fellépése is szükséges.
Az eladássorozat keretében hazánkon belül a fórum résztvevői megismerhették a többi közt Jász-Nagykun-Szolnok, Zala, Békés, Pest és Csongrád megye turisztikai látványosságait, továbbá bemutatkozott az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósága és a Tatabányai Bányászati Múzeum és Skanzen is.
A házigazda Vas megye az alkalmat kihasználva természetesen egyéb turisztikai látványosságaiból is adott ízelítőt. Így a fórum résztvevői a bükfürdői helyszín mellett Kőszegre és az Írottkőre kirándultak.
A fórum zárásaként a résztvevők elfogadták a témában alkotott nyilatkozatukat, melynek főbb pontjai a következők voltak:
·
Az elődeinktől örökölt természeti és épített környezeti elemek összefüggő, harmonikus egységet alkotnak, melynek tudatos alakítása, fejlesztése, az örökség megőrzése és védelme közös érdekünk és egyben kötelezettségünk a jövő generációjának érdekében.
·
Éppen ezért minden olyan eszközt megragadunk, mely megállítja örökségünk károsodását, legyenek az akár természeti, környezeti tényezők, akár a folyamatosan változó társadalmi és gazdasági körülmények, melyek világviszonylatban az elmúlt évtizedek során mind nagyobb károkat, pusztításokat okoznak.
·
Az örökség megőrzése nem pusztán nemzeti érdek, kötelezettség, hiszen az egyes természeti és kulturális javak az egész emberiség örökségét képezik, ezért a nemzetközi összefogás elengedhetetlenül szükséges.
·
Feladatunk felhívni a négy ország lakosainak figyelmét, hogy a mi kötelezettségünk értékeink feltárása és megőrzése. A tudatosítás egyik eszköze lehet az értékek, mint turisztikai kínálat hangsúlyosabbá tétele, a kulturális turizmus erősítésével.
·
Fel kell ismerni, hogy örökségünk védelme, megőrzése és a turizmus fejlesztése egymás hatását erősítve mindkét terület fejlődését célozza, mely lehetőség kihasználása közös nemzeti és nemzetközi érdekünk.
Az előbb említett célok elérése érdekében a közös nyilatkozatban megoldási javaslatokat is megfogalmaztak az előző napok szakmai előadásai, vitái alapján a küldöttek.
A konferencián a megyék, vajdaságok, régiók természeti-táji szépségeit, és történelmi emlékhelyeit látva felvetődött egy munkacsoport létrehozásának ötlete is, mely előkészítene egy közös turisztikai desztinációt. A csoport megszervezésével Majthényi Lászlót, a Vas Megyei Közgyűlés alelnökét bíztuk meg.
A visegrádi négyek a következő, hetedik fórum helyszínéül Nagyszombatot jelölték meg.
Kovács Ferenc
a Vas Megyei Közgyűlés elnöke