Bizonytalan helyzetben a Markusovszky

2009.06.24. 22:02

„Ebben az évben nem jutunk csődbe” – nyugtatta meg a sajtón keresztül a közvéleményt a Markusovszky kórház vezérigazgatója. Már amennyiben ez megnyugtató, ugye.

„A kórházak működésképtelenségének közvetlen veszélye” címmel tartott szerdán sajtótájékoztatót Kovács Ferenc, a Vas megyei közgyűlés elnöke és Lakner László, a Markusovszky kórház elnök-vezérigazgatója.

A kórházigazgató úgy véli, az intézmény csődközeli helyzetbe került azzal, hogy a kormány áprilistól egy másik típusú finanszírozásra tért át. Ennek értelmében az egészségbiztosítási pénztár (OEP) csak a költségek 70 százalékát fizeti ki a kórházaknak, a fennmaradó 30 százalékot lebegteti, azaz csak év végén osztja vissza a többletből. Ha lesz többlet.

Bizonytalan helyzetben a Markusovszky


A kórház szakértői úgy számolnak, ez havonta mintegy 60 milliós hiányt jelent a költségvetésüknek, amihez majd még hozzá kell adni olyanokat is, mint az áfaemelés és az emelkedő infláció.

Az alulfinanszírozottság miatt tovább nőnek a várólisták is – mondta Lakner, aki egyben közölte a jelenlegi számokat: csípőprotézisre 900, térdprotézisre 450, szürkehályog-műtétre 171 nap az előjegyzés. Ezek mind drága műtétek, emiatt kell korlátozni a számokat.

A 11,5 milliárd forintos költségvetésű Markusovszkynak nagyon kevés gazdasági mozgástere van, csak annyit tudnak tenni, hogy csökkentik a műszerbeszerzésre fordított összeget, illetve megszűntetik – az amúgy is keveset kereső – dolgozók plusz juttatásait.

„Ebben az évben nem jutunk csődbe” – nyugtatta meg a kórházigazgató a sajtón keresztül a közvéleményt, de az is kiderült, egyelőre több mint aggasztó a távolabbi jövő.

Kovács Ferenc arról számolt be, hogy a kialakult helyzet kapcsán levelet írt Székely Tamás egészségügyi miniszternek, többet között azt kérve, hogy azonnal kezdjék meg a szakmai egyeztetéseket és a minisztérium haladéktalanul függessze fel a jogszerűtlen finanszírozási visszavonásokat és visszatartásokat.

A megyei elnök szerint a minisztérium lépései alkotmányossági problémákat is felvetnek, hiszen az alaptörvény kimondja az egészséghez való jogot.

A helyzetet súlyosbítja, hogy egyoldalúan szerződést bontott és a kőszegi járóbeteg-ellátást augusztus elsejétől visszaadja a megyének az érintett magánvállalkozás.
.