További változás, hogy az új jogszabály maximálja az egy napra kifizethető táppénz összegét. Az egy naptári napra jutó bruttó táppénz legmagasabb összege a biztosítási jogviszony fennállásának ideje alatt maximum 9533,33 forint, annak megszűnését követően (passzív táppénz) maximum 3575 forint lehet.
Az alkalmazotti jogviszonyban állók esetén a keresőképtelenség első 15 munkanapjára járó betegszabadság mértéke szintén csökken, a távolléti díj jelenlegi 80 százalékáról 70 százalékra. A folyamatban lévő táppénzeket a változás nem érinti.
Az egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény értelmében a táppénz a keresőképtelenség időtartamára jár, legfeljebb azonban a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át. A jogszabály lehetővé teszi, hogy a beteg a biztosítási jogviszony megszűnése után - a jogosultsági feltételek fennállása esetén -, passzív jogon továbbra is táppénzellátásban részesüljön, ennek időtartama augusztus 1-től 30 napra csökken (45 napról).
A törvény felhatalmazza az OEP-et, hogy az E-Alap éves költségvetésében meghatározott keretek között méltányosságból táppénzt folyósítson annak a biztosítottnak, aki az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik. A módosítás nyomán az egészségbiztosító a biztosítási jogviszony megszűnése után folyósított táppénz lejártát követően méltányosságból az eddigi 45 nap helyett a keresőképtelenség idejére, de maximum 30 napra állapíthat meg táppénzt. (MTI)