Az eddigieknél megtévesztőbb hamis húszezresek kerültek forgalomba

2009.10.12. 17:15

Összesen 135 hamis húszezrest azonosítottak az elmúlt két hétben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértői - mondták el az MTI érdeklődésére a jegybank sajtóosztályán hétfőn.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) sajtóosztályán azonban nem kívánták megerősíteni az Index azon értesülését, miszerint a legtöbb hamis bankjegy a fővárosban került elő. A hírportál információi szerint egyebek mellett a BKV-nál és a Szerencsejáték Zrt.-nél jelent meg hamis húszezres. A rendőrség és a jegybank hétfőn hívta fel a figyelmet arra, hogy az elmúlt két hétben olyan hamis húszezresek kerültek forgalomba, amelyek az eddigieknél megtévesztőbbek lehetnek.

A MNB sajtóosztályán az MTI érdeklődésére azt hangsúlyozták: a mostani pénzhamisítási ügy nem hasonlít az 1997-es ötezres-hamisítási ügyre, mert a hamis húszezresek nem bankjegypapírra készülnek. Az elmúlt két hétben megjelent hamisítványok nem nyomdatechnikai módszerrel, hanem sokszorosítással készültek, de olyan papírra, amely a régebbi típusú UV-lámpák alatt ugyanúgy sötét marad, mint az igazi bankjegy.

A jegybank már hétfő délután kiadott közleményében is jelezte, hogy az úgynevezett UV-C lámpák nyújtanak a pénztárosoknak megfelelő biztonságot, mert ezek a készülékek a valódi papírpénzen pirosan jelenítenek meg egyes biztonsági elemeket.

Az ORFK és az MNB is arra figyelmeztet, hogy készpénzes ügyletek során mindenki alaposan nézze meg a kapott bankjegyet és ismerje a valódi bankjegyek jellemzőit.

Az MNB szerint a lakosság továbbra is bízhat abban, hogy a húszezres bankjegyek - mint a legnagyobb címletek - nem váltópénzként, hanem zömmel hitelintézeteken - bankfiókokon, illetve bankjegykiadó automatákon - keresztül, tehát magas szinten ellenőrzött csatornákon kerülnek forgalomba. Hangsúlyozták azt is, hogy bár növekedett a pénzhamisítás mértéke, ez továbbra sem veszélyezteti a készpénzforgalom biztonságát. (MTI)
.