Ipkovich és Szabó a pályázatokról

2009.11.04. 16:47

Szombathely polgármestere nem szeretné, ha politikai marakodás tárgyává válnának az uniós támogatások, Szabó Gábor nem érti, hogy mi az ellenzék gondja a munkájával.

Az októberi képviselő testületi ülésen az uniós pályázatokkal kapcsolatban elhangzott ellenzéki felvetésekre reagáló sajtótájékoztatót tartott szerdán dr. Ipkovich György polgármester és dr. Szabó Gábor, uniós projektekért felelős alpolgármester.

A polgármester megjegyezte, hogy eddig nem volt nézeteltérés az uniós pályázatokkal kapcsolatban a közgyűlésben, a fejlesztési programokról, pályázatokról konszenzussal döntött a közgyűlés. Szeretné, ha ebben nem is lenne változás, mert ezek kockáztatják a fejlesztések sikerét, amelyből a városnak lenne kára. Úgy látja, hogy 2010-től megnehezednek a pályázati feltételek, most kell a lehetőséget kihasználni. Mindazt, ami a támogatások révén megvalósul a városban a városvezetés és az ellenzék közös sikerének tartja, és „szeretné kivenni” a kampánytémák közül.

Szabó Gábor alpolgármester arról szól, hogy nem érti, miért merült fel személyével kapcsolatban bizalmatlanság az ellenzékben, épp akkor, amikor két projekt is aláírás előtt áll: a kámoni arborétumot érintő és a belváros felújítását szolgáló. Minden döntés a projektekkel kapcsolatban konszenzussal született. Hozzátette, hogy egy három fős csapat viszi a pályázatok ügyét a polgármesteri hivatalban alapvetően, ugyanerre Győrben tizenkét ember van. Nehezményezte, hogy a városon kívüli kerékpárút-projektek előkészítéséhez szükséges összeget sorozatban kiszavazza a költségvetésből az ellenzék.

Az eredményekről és a pályázatok előkészítésére fordított pénzről készült egy kimutatás, ezt Szabó Gábor ismertetett a sajtóval. Eszerint eddig összesen közel 325 millió forintot költettek pályázati előkészítésre, és 10,4 milliárd forint érkezett a városba. Az Iseum (történelmi-régészeti városrész II. ütem) előkészítésére 70 milliót fordítottak, az uniós támogatás közel 1,4 milliárd forintot tesz ki. A kerékpárútprojekt előkészítése 27 millióba került, 204 millió forintot kaptunk. A kámoni arborétum pályázata közel 22 millióba került eddig, 534 millió forintot hozott. Az északi ipari parkra 8,7 millió forintot fordítottak, 103 millió forintot nyertünk. (A Szova Zrt. döntése alapján nem kerül megvalósításra.) A Csaba utcai felüljáró 333 ezer forintunkban van, 2,8 milliárd forint értékű a beruházás (GYSEV). Az IVS (Belváros) 66 millióban van, 876 milliót hozott a konyhára. A lukácsházi árvíztározó (amelynek megépüléséből ugyancsak profitálnak a szombathelyiek) a városnak nem került semmibe, de 2,78 milliárd értékű fejlesztést jelent. A közoktatási intézmények felújításáról szóló pályázat előkészítése ugyancsak nem igényelt forrást, de 722 millió forint kapott a város. (Az Agorára 1 milliárd forintot jelöl a táblázat, előkészítésére 16 millió forintot.)

Előkészítés alatt áll még 9,2 milliárd értékű pályázat, melyre eddig hozzávetőlegesen 35 millió forintot költöttek (közte például a Hulladékgazdálkodási program, 6,5 milliárd forinttal.)

Ugyanakkor a kimutatásból kiderül, hogy jó néhány, már előkészítés alatt álló projekt egyelőre nagyon messze jár a megvalósítástól, mert vagy a közgyűlés vette le a napirendről, vagy mert nincs rá pályázati kiírás. Előbbiek között van például a Víztorony (22 milliós előkészítéssel) utóbbiak között a például a Vásárcsarnok felújítása, 18 millió forinttal. Sokba került (21 millió) a szociális városrehabilitáció előkészítése, amelyre most írtak ki pályázatot.

Szabó Gábor elmondta még, hogy a pályázat előkészítésére fordított összegek 80 százalékát nyertes pályázat esetén utólag el lehet számolni, tehát az eddigi önkormányzati források jelentős része megtérül.

.