Aláírták a szombathelyi fejlesztéseket megalapozó szerződést

2009.11.26. 19:26

A dokumentum hitelesítésével a végleges kivitelezői szerződéseket lehet kötni a belváros további rekonstrukcióiról. Mintegy másfélmilliárd forintért újulnak meg a szombathelyi utcák és épületek. Elvileg 2011 második felére egy nagyobb, szebb belváros születhet meg.

Ipkovich György szombathelyi polgármester és Horváth Jácint, a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója csütörtökön aláírta azt a szerződést, mely véglegesen zöld utat ad az Integrált Városfejlesztési Stratégiának (IVS), ami Szombathely belvárosának megújításának elképzeléseit tartalmazza.


Az első ütemben - ami várhatóan 2011. novemberére készül el - a Fő térhez kapcsolódó utcák (Kőszegi utca, Király utca és Szent Márton utca) burkolatmegújítása, a Savaria Mozi korszerűsítése, a Gyöngyös patak menti belvárosi területek rehabilitációja, a Kossuth Lajos utca 7. műemléképület felújítása szerepel.

Aláírták a szombathelyi fejlesztéseket megalapozó szerződést


A munkálatokban a Szova Zrt. is részt vesz: megújítja a Savaria Mozi árkádjai alatti üzleteket, a Kőszegi utca több épületét, illetve a Kossuth utca 11.-et.

Mindezzel együtt, figyelembe véve az Iseum már folyó rekonstrukcióját, egy viszonylag nagy, új városközpont jön létre.

Az említett fejlesztéseket Szombathely önkormányzata európai uniós támogatással valósítja meg. A projekt összköltsége mintegy 1,5 milliárd forint, melynek közel 60 százalékát az EU állja.

A polgármester hangsúlyozta: bízik benne, hogy ezek az önkormányzati és helyi bővítések további beruházásokat is magukkal fognak vonni.

Horváth Jácint elmondta, hogy a megyei jogú városok fejlesztésére összesen több mint 10 milliárd forint áll rendelkezésre a régióban, Szombathelynek az első ütem megvalósulása után több mint egy milliárd forintja marad a beruházás második ütemére, aminek előkészítése már folyamatban van.

Aláírták a szombathelyi fejlesztéseket megalapozó szerződést


A projekt előkészítéséért felelős Szabó Gábor alpolgármester közölte: örül, hogy hosszadalmas és nehézkes kezdés, 25 közgyűlésen való tárgyalás, illetve a brüsszeli jóváhagyás után végül is megszületett a szerződés. Ezen tanulságok tükrében fognak majd nekiállni a következő városrehabilitációs programnak.

Az önkormányzat és a SZOVA ZRt. mellett civil szervezetek is segítik a projekt megvalósulását: a Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület ismeretterjesztő programokat szervez a város fenntartható fejlesztésével kapcsolatban, a Savaria Tendency Art Group pedig kiállításokkal, könnyűzenei koncertekkel vonja be a lakosságot a város művészeti életébe, így összesen 13 program irányul majd a kultúra, és a társadalmi összefogás megvalósulására a következő két évben.

Mint emlékezetes, az IVS komoly vitákat váltott ki a városban, az októberi közgyűlésen például épp a civil egyesületek szerepvállalása miatt robban ki egy nagyobbfajta politikai vihar.
.