Ingyenprogramokkal a vírusok ellen

2004.05.05. 22:03

Abban nem vitatkozunk, hogy a legjobb vírusirtókért tisztességesen zsebünkbe kell nyúlni. Ám egy középszintű védekezést ingyenesen is meg lehet oldani, s otthoni gépeinkre ez általában vígan elég. Most olvasóinkkal megosztjuk vírusbéli tapasztalatainkat, melyeket megspékelünk néhány ingyenesen letölthető program lelőhelyével.

A vírushelyzet fokozódik

Szerkesztőségünk tagjainak munkája évek óta jórészt az interneten zajlik. A világháló segítségével tartjuk a kapcsolatot egymással és másokkal, így jutunk információhoz, és ma már a telefonálást is így oldjuk meg. Az elmúlt időszakban rendkívüli mértékben elszaporodtak a neten terjedő vírusok, ezért igyekszünk segítséget adni olvasóinknak, hogy milyen egyszerűbb, és főleg költségtakarékos módszerekkel tudják megvédeni gépeiket a kártevőktől.

Ma túlnyomó részt Microsoft-termékeket használnak a világ számítógépein, ami rendkívül sebezhetővé teszi a háló egészét. Elegendő ugyanis a nagyjából homogén rendszer gyenge pontjait megtalálni egy vírusíró csapatnak, máris óriási károkat okozhatnak. Szakemberek szerint hamarosan összehangolt világméretű internet-terrortámadásokkal is kell számolnunk.

De hogy az okoskodáson kívül némi jó tanáccsal is szolgáljunk, jöjjön itt néhány ötlet, hogyan csökkenthetjük a vírusok esélyeit, lehetőleg a legkevésbé a zsebünkbe nyúlva.

Levelezés: Az Outlook Express kényelmes, de talán mégsem a legjobb választás

Nagyon kényelmes dolog levelezésre használni a Windows beépített levelezőjét, az Outlook Expresst, hiszen kéznél van. De mivel a vírusok jelentős része erre a levelezőre van ráhegyezve, jelentősen csökkenthetjük a kockázati tényezőt, ha más, alternatív levelező után nézünk. Mi immár évek óta egy másik levelezőrendszert használunk, ami ingyenes, s legalább annyira intelligens és használható, mint az Outlook, s ami a legfontosabb: kevésbé „lyukas” a védelmi rendszere. Ez pedig a Mozilla, illetve ennek csak a levelező része, a Thunderbird. Ajánljuk bárkinek kipróbálásra, az előbbi magyar nyelven is beszél. A program kezes és számtalan beépített szolgáltatása van. Különösen azok számára főnyeremény, akik több email-címmel is bírnak, hiszen ezeket jól átláthatóan, külön kezeli a szoftver. Megkönnyíti az átállást, hogy a program képes importálni az előző levelezőprogram leveleit és címeit is.

Ismerőseink közül többen – főként hölgyek - használják az IncrediMail-t. Ne tévesszen meg senkit a kissé kelekótya külső, nagy tudású ingyenes levelezőprogram ez. Több más okos levelezőszoftver is található az interneten, vannak fizetősek is, de otthonra levelezőprogramot vásárolni kidobott pénz. Mellesleg szerintünk cégeknek is az.

Használjunk vírusirtót!

A mai vírusinvázióban ezek nélkül elég meredek az internetezés. Nagy a választék, hiszen ez az informatika egyik legjobban növekvő piaca. A jobb rendszerek, mint például az F-Secure, a Norton Antivirus vagy a Kaspersky általában fizetősek, de azért vannak kivételek. Példának okáért néhány hónapja akadtunk rá egy Avast nevű kis cseh programra, mely tud magyarul, és magánhasználatra teljesen ingyenes.

Próbáljuk ki bátran! Letöltés után nyugodtan regisztráljuk magunkat, nem élnek vissza a megadott email-címmel. Telepítése után magától frissül az adatbázisa, és jelzi, ha betolakodó fenyegeti rendszerünket. Nagy előnye, hogy nem terheli túl a gépünket, szépen eldolgozik a háttérben, és csak akkor szól, ha vírussal találkozik. Ekkor viszont olyan hangot ad, mint egy jól megtermett légósziréna, az egész utca hallja. De éppen ezért szeretjük a barátságos kis csehet.


Tűzfal, babám!

A harmadik igen hasznos elem a tűzfal. Ezek a programok „mindössze” annyit tudnak, hogy a számítógép adatkapuinál őrködve csak azoknak a programoknak engednek szabad utat befelé és kifelé, amelyekre mi engedélyt adunk. Ezen a téren a Kerio Personal Firewall-lal kerültünk közeli kapcsolatba az utóbbi hetekben.

Telepítés után a program minden adatforgalmat lezár és rákérdez, engedélyezzük-e az adott program részére az átjutást a tűzfalon. Ha az engedélyt megadtuk véglegesen, akkor többé ez ügyben már nincs dolgunk. Azért nem árt vigyázni, és elolvasni a tűzfal – magyar nyelvű - üzeneteit, mert hiába van a tűzfal, ha azon engedélyünkkel ki-be járnak a vírusok.

A Kerio 30 napig teljesen ingyenes, utána elvileg 45 dollárt kell fizetni, de ha nem tesszük, csak néhány funkció kapcsol ki, ami nekünk kell, az szépen működik tovább. Letöltés és magyar nyelvű információ itt

(Ellentétben a levelezőkkel vagy a vírusirtókkal, a tűzfalak kezelése némi informatikai jártasságot is feltételez, ha nem vagyunk biztosak magunkban, kérjük ismerős segítségét. Egyszer kell beállítani a rendszert, utána hosszú ideig nincs vele gond.)

Kémrogramok

Vannak kevésbé veszélyes hívatlan vendégek is, ezek a különböző kémprogramok, vagy spyware-ek. Tevékenységük során figyelik a számítógép-felhasználót, hogy az mely weboldalakat látogatja, és jelenti ezeket az információkat kibocsátójának. Legnagyobb kárt általában azzal okozzák, hogy gyakran tekintélyes mértékben lassíthatják gépünket, no meg annak tudata sem öröm, hogy kiszolgáltathatják személyes adatainkat, szokásainkat.

Ad-aware néven kitűnő kis programot írt a Lavasoft, mely magánhasználatra ingyenes, és nagy hatásfokkal takarítja le gépünkről a kémeket. Meg fog lepődni, kedves olvasó, ha futtatja a szoftvert: több tucat ilyen program figyeli ténykedését a tudta nélkül. Ugyanerre a célra való, és szintén teljesen ingyenes az erről a helyről letölthető SpyBot S&D.

Kísérjük figyelemmel a frissítéseket, javításokat!

Minden operációs rendszer gyártója folyamatosan ad ki javításokat, ezeket érdemes letölteni, ezzel is fokozva a biztonságot. Windows-, és különösen XP-felhasználók számára kötelező is mindez, hiszen az eredeti, CD-ről telepített programok frissítés nélkül gyakorlatilag csak ideig-óráig használhatók biztonsággal.

Az XP az áprilisban kiadott legújabb Service Pack 1 nélkül gyakorlatilag védtelen,, hiszen olyan biztonsági hiányosságokkal bír, hogy örömükben tapsikolnak a vírusok. Amúgy is érdemes rendszeres időközönként ellátogatni a Microsoft Magyarország biztonsággal foglalkozó aloldalára.

Általános tanácsok

Végezetül pedig néhány tanács: Amennyiben ismeretlen helyről, ismeretlen embertől kapunk levelet, mindig legyünk gyanakvóak. Soha ne nyissunk meg olyan levélhez csatolt mellékletet, amiről nem tudjuk, hogy kitől származik!

Amennyiben pornóoldalakra, vagy gyaníthatóan illegális tartalmat nyújtó oldalakra tévedtünk, legyünk sokszorosan óvatosak. Pár hónappal korábban egy orosz hacker-oldalon két perc alatt közel 60 kémprogramot csempésztek egyikünk gépére.

Ha felugró ablakban idegen nyelven mindenféle dolgokat kérdeznek tőlünk, zárjuk be az ablakot, legjobb, ha az Alt+F4 billentyűkombinációval. Soha ne hagyjunk jóvá olyan program telepítését a gépünkre, amiről nem pontosan tudjuk, hogy mi az!

Tudomásul kell venni, hogy a világháló ma már nem néhány szakember hobbija, hanem széles tömegek használják, és bizony nem mindenki jó szándékkal. Ahogyan házunkat, lakásunkat zárva tartjuk, úgy kell ma már gondoskodni számítógépünk biztonságáról is.

Vírusok

.