Foglalkoztatási paktum: Válasz a bezárásokra?

2004.05.14. 20:38

Az ellenzék kirohanásai ellenére nem nézi teljesen tétlenül a városvezetés a sorozatos elbocsátásokat Szombathelyen. 71 szervezet támogatásával Burány Sándor munkaügyi miniszter jelenlétében aláírták Szombathelyen a foglalkoztatási paktumot, melynek célja a térség munkaerő-piaci szereplőinek összefogása.

Bár a szép szavak – regionális és lokális partnerség, foglalkozáspolitika társadalmasítása, integrált stratégia stb. – mögött még nem igazán látszik, milyen konkrét intézkedéseket terveznek e megállapodás részvevői, az mindenképpen öröm, hogy a paktum révén végre megindulhat valamilyen közös munka az aláírók között. A dokumentum leginkább arról szól, hogy az illetékesek felelősséget éreznek Szombathely foglalkoztatási helyzetéért. Hogy mire lesz mindez elég, még a jövő zenéje.

Burány Sándor munkaügyi miniszter, Dr. Ipkovich György polgármester, Éder Géza, a Munkaügyi Központ igazgatója, valamint Gyebrovszki János a szociális bizottság elnöke közös sajtótájékoztatón jelentette be a paktum aláírását.

A polgármester bevezetőjében elmondta, rövid ünneplés jutott városunknak, hiszen a csatlakozás után rögtön lépéskényszerbe is kerültünk a Philips és a Moldin gyárak bezárása miatt. Nem kizárólag a külső segítségre várnak azonban, hanem a maguk erejére is támaszkodhatnak, így a kormányzattal közösen oldják meg ezt a problémát - jelentette ki.

A munkaügyi miniszter konkrét segítséget ígért az itt élőknek, és elmondta, a leépítések mellett más üzemek éppen bővítésre készülnek. Mintegy kétszáz betöltetlen állás van megyeszerte, és mintegy négyszáz Szombathelyen, ennek ellenére a kormány néhány tízmillió forint értékben bértámogatást ad a fejlesztő cégeknek.

A miniszter megjegyezte még, ami az egyik városban bánat, az a másikban öröm, hiszen az innen elköltöző üzemek Székesfehérváron újabb álláslehetőségeket kínálnak majd.

A munkaügyi központ igazgatója szerint egyszerre van hiány és felesleg a vasi munkaerőpiacon, és az is igaz, hogy még mindig „túlsúlyos” az ipari foglalkoztatottság a megyében.

Jelenleg két nagyobb cég is tervez jelentősebb munkaerő-fejlesztéseket a városban, és jó esély van arra, hogy a nyáron elbocsátott dolgozók egy részének a gondjai ezzel megoldódnak.

Ipkovich György hozzátette, a korábban elbocsátást jelző cégek közül többen is bejelentették, nem töltik ki a bejelentett létszámot, a Marc például több mint száz dolgozóval kevesebbet szándékozik az utcára tenni.

Gyebrovszi János szerint az önkormányzat nem tehet a gyárbezárásokról, de tehet annak érdekében, hogy a leépítések fájdalommentesen menjenek végbe, s ebben a szociális ágazatnak is jelentős szerepe lehet. A képviselő együttműködésre szólította fel az ellenzéket a helyzet megoldása érdekében, és kérte, ne próbáljon politikai tőkét kovácsolni mások szerencsétlen helyzetéből.

A foglakoztatási paktum szövege a munkaügyi központ honlapján:
Foglalkoztatási paktum" target="_blank
.