A SAVARIA REHAB-TEAM Nonprofit Kft. Európai Uniós forrásból megvalósuló „Nyitott kapuk” programja befejeződött. A program eredményeiről 2010. május 31-én számoltak be a projekt zárókonferenciáján.
A konferencián előadást tartott Németh Zsolt, Nyugat Dunántúli Regionális Munkaügyi Központ Szombathelyi Kirendeltségének igazgatója, Balassa Imre és Barcsik Éva projektmenedzserek (Savaria Rehab-Team) és Laki Edina projektvezető (OFA).
A projektet megvalósító SAVARIA REHAB-TEAM Nonprofit Kft. évek óta működtet Európai Uniós képzéssel összekötött foglalkoztatási programokat, amelyek a hátrányos helyzetű, tartós munkanélküli, megváltozott munkaképességű emberek munkaerő-piaci és társadalmi integrációjáért küzdenek. Az évek során a programok eredményeképpen több mint 100 embert sikerült tartósan visszavezetni a munka világába. Az előző programokban szerzett tapasztalatokat, kidolgozott módszereket átültette, adaptálta erre a programára is a társaság. A program keretében 36 fő munkaerő-piaci szempontból valamilyen hátrányokkal küzdő munkanélküli ember képzése és foglalkoztatása, majd munkába helyezése zajlott. A képzés szerkezetlakatos, elektronikai hulladékválogató, -feldolgozó és kosárfonó fonottbútor-készítő szakirányokban folyt. A projektmegvalósító a program teljes ideje alatt a célcsoport képezhetőségének elősegítése, a képzésben történő benntartása, elhelyezkedésének, munkába maradásának elősegítése érdekében komplex támogató rendszereket üzemeltetett.
A képzési program végére a résztvevők 85%-a államilag elismert szakképzettséget szerzett. A képzések befejeztével elsődleges feladat volt a munkaerő-piaci ismételt feltérképezése, új munkáltatókkal történő kapcsolat kiépítése, illetve a megszerzett szakmákon túlmenően más munkakörökre kiterjedő álláskeresés. Az egyéb munkakörökben történő álláskeresést az indokolta, hogy a 2008-as év őszén kezdődő gazdasági válság nagymértékben érintette azokat a munkaáltatókat, ahol a résztvevők szakmán belül tudtak volna elhelyezkedni, így a fémipart és az elektronikai területeket egyaránt. A válság a további hatása volt, hogy megyénkben is jelentősen nőtt a munkanélküliség, illetve átrendeződött az álláskeresők végzettség és munkatapasztalat szerinti összetétele, aminek következtében a munkáltatók igényei is módosultak. Jellemzően a magasabb végzettséggel rendelkező emberek alacsonyabb beosztásokban is megjelentek. Mindebből következik, hogy hátrányba kerültek azok, akik alapfokú iskolai végzettséggel és frissen megszerzett OKJ-s szakképzettséggel jelennek meg a munkaerőpiac kereseti oldalán. A munkahelyek felkeresésénél előzetesen szűrni kellett a munkahelyeket, hogy azok a végzettek szakképzettségének, képességének, munkatapasztalatának és egészségi állapotának megfelelőek legyenek.
A munkahelykeresésnek köszönhetően a 36 fő projektrésztvevőből összesen 21 fő helyezkedett el sikeresen, akik összesen 3793 munkanapot töltöttek el bejelentett munkaviszonyban. A munkaerőpiacon tartósan legalább 6 hónap időtartamig 20 fő, 14 fő közülük a megszerzett szakképesítésének megfelelő munkakörben helyezkedett el. A többi résztvevőnek egyéb munkakörben kerestünk állást, mint például takarító, faipari segédmunkás, varrónő, gondnok, takarító részegység irányító.
Társaságunk kiszélesedett tevékenységi körének köszönhetően a már szakképzett szerkezetlakatosoknak, kosárfonóknak munkalehetőséget tudott biztosítani, amelynek segítségével a résztvevők munkatapasztalatot szerezhettek új szakmájukban.
2010. április 1-től a Rehab Team egy új projektet működtethet, amely komplex munkaerő-piaci eszközökkel segíti elő a hajléktalan személyek foglalkoztatási, lakhatási helyzetének javulását.
A SAVARIA REHAB- TEAM Nonprofit Kft elsődleges célkitűzése a halmozottan hátrányos embereket segítése abban, hogy újra a társadalom hasznos tagjai lehessenek és ezáltal megítélésük pozitív irányba mozduljon előre.