Mintegy 5 százalékkal csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma Zala megyében; június végén 13.600 álláskeresőt tartottak nyilván a kirendeltségeken, a májusinál közel 750-nel, az egy évvel korábbinál pedig 720 fővel kevesebbet.
Mintegy 5 százalékkal csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma Zala megyében; június végén 13.600 álláskeresőt tartottak nyilván a kirendeltségeken, a májusinál közel 750-nel, az egy évvel korábbinál pedig 720 fővel kevesebbet - közölte a Zala Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja az MTI-vel.
A korábbi évek júniusában is jellemző volt, hogy az előző hónaphoz képest 1-5 százalékkal csökkent az álláskeresők száma Zala megyében. Idén a mérséklődés legfőbb oka az volt, hogy egyre több álláskeresőt tudnak bevonni a közfoglalkoztatási programokba és bővült a szezonális foglalkoztatás is.
A megyén belül valamennyi térségre jellemző volt a munkanélküliség csökkenése. A szezonális foglalkoztatás leginkább Keszthely környékét érinti, ahol a legnagyobb mértékben, mintegy 15 százalékkal mérséklődött az álláskeresők száma, a többi térségben 2-4 százalék közötti csökkenés tapasztalható.
Júniusban a munkáltatók közel ezer új álláshelyet jelentettek be; az előző havinál 300-zal, az egy évvel korábbinál pedig 800-zal kevesebbet. Májushoz képest a támogatott új állások száma csaknem 200-zal, a nem támogatottaké pedig 150-nel esett vissza. A közigazgatás területén - zömében közfoglalkoztatás keretében - közel 300 fős igényt jelentettek be, míg a feldolgozóiparban 100 álláskereső számára ajánlottak munkát.
A májusról áthúzódóval együtt összesen 2.200 nyilvántartott betöltetlen álláshely volt júniusban a megyében, a hónap végén pedig ezer ember számára volt munkalehetőség.
Júniusban 1.700 új álláskeresőt regisztráltak a kirendeltségeken, 87 százalékuk már korábban is szerepelt a nyilvántartásban. Az álláskeresők közül 360-an segédmunkásként, vagy alkalmi munkásként dolgoztak korábban, 230 főt a kereskedelem és vendéglátóipar területén alkalmaztak, 100 főt pedig a fém- és villamos iparban, valamint ügyviteli alkalmazottként foglalkoztattak.
Június végén az álláskeresők 8,5 százaléka pályakezdő volt.
A nyár első hónapjában 2.400-an kerültek ki a nyilvántartásból, közülük 1.600-an tudtak elhelyezkedni; 570 fő támogatott foglalkoztatás keretében, 1.060 fő pedig az elsődleges munkaerőpiacon talált munkát.
Az első félévben összesen 10 ezer álláskereső tudott munkába állni Zala megyében; 4.655-öt támogatott, 5.361 álláskeresőt pedig támogatás nélküli munkakörben alkalmaztak.