Rekord-foglalkoztatási fórum Szombathelyen: beszéljünk fontos dolgokról!

2011.05.10. 12:29

Molnár Miklós alpolgármester szerint a szombathelyi gazdaságban önmagában 20-25 százalékos növekedési lehetőség van.

Rekord

Láthatóan mind a közvélemény, mind a média elszokott attól, hogy a fontosabb dolgokra koncentráljon. Például a gazdaságra.

A maga nemében az országban egyedülálló kezdeményezés a mintegy 60 szervezetet tömörítő nyugat-magyarországi Rekord-projekt, amely a régió munkaerő-piaci problémáinak kezelésére jött létre még 2010-ben.

Rekord

A hálózat résztvevői kedden foglalkoztatási fórumot tartottak a szombathelyi Martineum Felnőttképző Akadémián, ahol szinte teljesen megtelt a nagyterem.

Rekord

A fórum előtt sajtótájékoztatót tartott Molnár Miklós, Szombathely gazdaságért felelős alpolgármestere, Básthy Béla, Kőszeg város alpolgármestere, a Rekord Hálózat Irányító Csoport elnöke és Breznovits István, a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, a Rekord Hálózat Irányító Csoport társelnöke.

Központban az információáramlás

Básthy Béla emlékeztetett: a Rekord regionális foglalkoztatási együttműködés története 2006-ig nyúlik vissza: ekkor kezdődött – nyugat-európai minták alapján - a foglalkoztatási együttműködéseknek, paktumoknak a létrehozása.

Ennek hátterében az a felismerés áll, hogy a foglalkoztatás helyzetének előremozdítása csak széles körű partnerség keretében képzelhető el, egy olyan környezetben, ahol a kormányzati szinttől a munkavállalók, sőt a munkát keresők szintjéig mindenki tudja, mi az a kicsi darab, melyet neki kell hozzátenni, hogy pozitív változások legyenek.

Básthy Béla

A nyugat-dunántúli régióban 13 ilyen együttműködés indult el, ezeknek koordinációjára vállalkozott a Rekord Hálózat, megszólítva a munkavállalókat, a munkáltatókat és a képzőket.

A Rekord az információáramlást biztosítja a tagok között, bemutatja a sikeres modelleket és forrásteremtési lehetőségeket.

Túlmutatva a klasszikus gazdaságfejlesztésen

Breznovits István elmondta: a keddi fórum egyik legfontosabb része, hogy – összhangban az Új Széchenyi Tervvel – a szakmai műhelyek olyan területeket járnak körül, melyek túlmutatnak a klasszikus gazdaság- és foglalkoztatás-fejlesztésen: pályaorientáció, duális szakképzés, szociális gazdaság stb.

Breznovits István

Az ügyvezető igazgató felhívta a figyelmet a sajtó fokozott szerepére, mivel e témákban nagyon fontos lenne a lakossági szemléletváltás.

Összhangban egymással és a gazdasági igényekkel

A korábbi időszakban gyakran azon ment a vita, hogy Szombathely kulturális, oktatási, idegenforgalmi, egészségügyi vagy sportváros legyen, de az elmúlt két évtizedben rendkívül kevés szó esett arról, hogy a város regionális gazdasági központ legyen – mondta Molnár Miklós, aki szerint hibás szemlélet volt a Győrrel való rivalizálás is: „az összes energiánk arra ment el, hogy egy eleve esélytelen versenyben tudjunk győzni, ahelyett, hogy a saját erősségeinkre koncentráltunk volna” – hangzott el.

Molnár Miklós

Az alpolgármester szerint a szombathelyi gazdaság fejlődése két módon következhet be: újabb befektetők érkeznek vagy kiaknázzuk a helyi gazdaságban rejlő lehetőségeket. Molnár szerint ez utóbbiban mintegy 20-25 százalékos növekedési potenciál van.

A Rekord Hálózat azért fontos, mert a célokat csak együttműködésben, egymással összhangban lehet megvalósítani, a hálózat ráadásul olyan információkat gyűjt össze a gazdaság, a kistérséget területeiről, melyek nélkül szinte lehetetlen a gazdasági tervezés – hangsúlyozta.

Breznovits István a projekt kapcsán az információk és a befektetések összefüggéseire hívta fel a figyelmet.

Iskolás kérdések

Sajtókérdésre Molnár Miklós elmondta: a Szombathely visszavár rendezvénysorozat abból a tényből indult ki, hogy az elkövetkezendő években a nagy városi cégeknek több százas nagyságrendben lesz szükségük mérnökökre. Így keresték meg a szombathelyi középiskolában végzett, de más város műszaki egyetemein tanuló diákokat, hogy jöjjenek el a városházi rendezvényekre, melyek „meglepően sikeresek voltak”. Kapcsolatfelvételek történtek, és „mindenki elkezdte elhinni, hogy lehet valamit csinálni” – fűzte hozzá az alpolgármester.

Az ALON azt kérdezte, hogy a politikának, a szakmának van-e ráhatása a szombathelyi felsőoktatásra: válaszában Molnár Miklós elmondta: az első városházi fórum után megkereste a soproni egyetem műszaki képzésekért felelős dékánja, és elindultak a megbeszélések a témában.

Básthy Béla arra hívta fel a figyelmet, hogy a közelmúltban az állam – miközben a piac elsődlegességét hirdette - mentesített bizonyos területeket a piaci hatások alól. Ilyen volt például a felsőoktatás, melyet ismét át kell gondolni a fenntarthatóság szempontjából.

Kapcsolódó cikkek:
 

 

.