A szombathelyi Saághy utca ciklusokon áthúzódó probléma, legalábbis mindig van mire fogni, hogy miért kell itt gödröket kerülgetni, kátyúkban bukdácsolni, pocsolyában gázolni.
A magyarázat az, hogy nincs pénz az erre az utcára tervezett átkötő út és híd kivitelezésére, sőt már terv sincsen. De talán lesz. Kommentálunk.
Előzmény:
Ahogy az egyik Saághy utcai lakó fogalmazott a mai politikusoknak, városházi szakembereknek és újságíróknak a helybéliek által szervezett bejáráson, „itt csak az idő dolgozik, az önkormányzat nem.” Az utca Maros utcától Gyöngyös-patak felé tartó szakaszán változatos felszíni formákat látunk: gödrök váltakoznak buckákkal, sőt még egy kis tavacska is kialakult – forrásául a lakók szerint a mélyben húzódó vízvezeték szolgál. Amint mondták, szökőkútjuk már nekik is van, nem csak a Fő térieknek, igaz, annyira nem szökik, de legalább bugyog.
Az utca vége felé autók már alig járnak – kivéve azokat, akik az itt lévő utánfutó kölcsönzőhöz jönnek, a mester saját maga hordatja a zúzalékot a háza elé – viszont a biciklis és gyalogos közlekedés jelentős. Erre felé mennek vásárolni az emberek a környékbeli szupermarketekbe. Egy asszony, tősgyökeres kámoni, azt mondja, leánykorában ez egy szép rendezett terület volt, most meg Kámon szégyenfoltja. Egy másik hölgy megtoldja ezt azzal, hogy a girbegurba járda, és a mellette kitaposott bicikliösvény a senki földje, télen senki nem takarítja el róla a havat.
Takács János lakó fogalmazta meg az utcabeliek elvárását: szüntesse meg az önkormányzat az áldatlan állapotokat, és ne söpörje le a kérést azt asztalról azzal, hogy amíg nincs kész a Kámon-Olad összekötő út terve, és nincs pénz erre a beruházásra, nem tud mit tenni a város. A lakók szerint két szálon fut a történet, az egyik az összekötő út kérdése, a másik pedig az utca karbantartása, amely az önkormányzat kötelezettsége. A lakók ki is tettek egy táblát: az Önkormányzat által karbantartott út.
Lakézi Gábor, a városüzemeltetési osztály vezetője jól ismeri a problémát, de mint hivatalnok keveset tud tenni az ügy érdekében, a döntést a beruházásokról, utcafelújításokról a közgyűlés hozza meg. Azzal biztatta a lakosságot, hogy miután az összekötő út terv és forrás nélkül rövid távon nem látszik megvalósíthatónak, a Saághy utcát is bevette a felújítandó utcák sorába a közgyűlés, a jelenlegi nyomvonalon történne a csapadékelvezetés és útépítés. Ezt viszont meg kell terveztetni, a tervekre az idén már nincs pénz, és a közbeszerzési eljárás miatt az sem látszik kivitelezhetőnek, amit Marton Zsolt a helyszínen javasolt, hogy azt a négy-öt milliót, amibe a terv kerül, még az idén biztosítsa a közgyűlés.
Szakács Dávid, a terület képviselőjének kérésére azonban a hivatal a Szovával hozat kőzúzalékot a gödrökbe, hogy legalább mérsékeljék a tengely-és bokatörés kockázatát. Ez még a héten megtörténik, ahogy eddig minden évben sort kerítettek rá.
Türelem utcát terem
Kár szépíteni: semmi jóval nem biztatjuk a Saághy utcaiakat. Az, hogy a közgyűlés úgy dönt, hogy egy utcát felújít, az semmire sem jelent garanciát. Még kisebb beavatkozások (aszfaltozás) esetében csak-csak haladós a dolog, akár már egy éven belül összejöhet a mutatvány, ám ha már szerkezetcserét igényel – valójában egy szerkezet megépítését alappal, vízelvezetéssel, miegymással, mint ami a Saághy-ban is szükségeltetik -, akkor hosszú, türelemmel teljes várakozásra kell felkészülni.
Először is, ugyebár pénz az nincs. Aztán ha valami véletlen folytán mégis megszavaznak erre keretet a képviselők, ez jövő februárnál előbb nem esélyes. Az után jöhet a közbeszerzés kiírása, amely a pénz megszavazásától számítva tapasztalataink szerint legalább 1-3 hónapot vesz igénybe. Aztán az eljárás minimum három hónap, attól függően, hogy siker koronázta-e elsőre, volt-e rá jelentkező, vagy nem támadja-e meg valaki az eredményt, satöbbi, mert ezekkel akár 6-9 hónap is lehet maga tervező kiválasztása.
Ezután aláírja a polgármester a mérnökkel a szerződést, erre is nyugodtan számolhatunk egy hónapot. Vegyük azt a szerencsés helyzetet, hogy a terv meg van egy év alatt. Ekkor jön az engedélyeztetés, azaz beadja a mérnök a hatósághoz az engedélykérelmet, a hatóság meg hiánypótlást kér, ugyanis nem létező papírokra nehéz ráütni a pecsétet. Na, ezzel megint megy az idő, és mire minden elkészül, akkor már csak abban kell reménykedni, hogy a kivitelezésre is megszavazzon pénzt a közgyűlés.
Ha lesz neki egyáltalán. Ha van is, ne tessék még fellélegezni, mert egy újabb közbeszerzés jön a kivitelező kiválasztására, esetleg kitalálják, hogy érdemes már megvárni a jövő évi utca-felújítási terveket is, aztán együtt pályázatni, mert az olcsóbb. Ha ezt utóbbit meg is ússzák, akkor is legalább egy negyed-fél év telik el az közbeszerzés eredményhirdetésig, aztán meg jön a tél. Meg a tavasz. Sőt még a nyár is. Megy az idő, tetszik tudni, ez az időjárás, ezzel is tessék számolni.
Tehát körülbelül mire elkészül egy sportcsarnok, egy komplett belvárosrehabilitációval egybekötött térkövezés, másfél Iseum, két színház, hat mozifelújítás, valamint nyolcvanhárom játszótér, kész lesz a Saághy utca is.