Séta a hírességek nyomában: Ki mindenki szombathelyi?

2011.05.18. 12:57

Szombathely számos olyan embernek volt szülő- vagy lakhelye, akik a művészetek vagy tudományok terén olyasmit alkottak, amivel a városhatáron az országhatáron túl is elismertséget szereztek maguknak. Ha valaki csak a szűk történelmi belvárosban tesz egy sétát, akár helybéliként, akár város nevezetesebb épületeit szemlélő turistaként, híres emberek nyomában jár. Hogy kikében?

Szombathely számos olyan embernek volt szülő- vagy lakhelye, akik a művészetek vagy tudományok terén olyasmit alkottak, amivel a városhatáron az országhatáron túl is elismertséget szereztek maguknak. Ha valaki csak a szűk történelmi belvárosban tesz egy sétát, akár helybéliként, akár város nevezetesebb épületeit szemlélő turistaként, híres emberek nyomában jár. Hogy kikében?
.
Csatkai és az ido-mozgalom

Kalauzul a vasi megyeszékhely híres embereit bemutató Szombathelyi séták kiadványsorozat legfrissebb, 7. darabját tartjuk a kezünkben. Ha a Fő térről indulunk, mindjárt érdemes megállnunk a város első bérpalotájánál, a Fő tér 16-os számú, eklektikus stílusú épületnél, amelyet 1998-ben Fisher Ferenc tervei alapján építtetett a város. Itt lakott Csatkai József (1893-1973), aki a Faludi Ferenc Főreáliskolában (ma a SEK) tanított természettudományokat és zenét. Hírét-nevét azonban igazán nyelvtudományi munkásságának köszönheti, ő volt, aki az eszperantó nyelv megújítását szolgáló ido-mozgalom zászlóvivője volt, ezért lett a mozgalom magyarországi központja Szombathely a múlt század első évtizediben.

A Fő tér ugyanezen oldalán Ha már a Fő téren jártunk, vetettünk egy pillantást Horváth Boldizsár és Márkus Emília emléktáblájára a Fő tér 25 számú házon. Ez az épület a 18. században épült barokk stílusban, mai klasszicista stílusát egy átépítés után nyerte el.

Kraszna-Krausz és Heimler: a fotográfus és a szociális „munkás”

A Király utcába kanyarodva a 7-es számú háznál idézhetjük Kraszna-Krausz Andor emlékét. Kraszna-Krausz 1904-ben született Szombathelyen, neves fotográfus és filmes, aki Angliában csinált karriert, és itt alapította a film és fotó kiadót, a Focal Presst. Nevét és munkásságát egy róla elnevezett alapítvány őrzi. (A most megjelent kiadványban ő nem szerepel, de ha már a Király utcán sétálunk, nem hagyjuk ki.)

Ennek az utcának a követi koptatta Heimler Jenő (Eugene Heimler 1922-1990), aki a Király utca 11. számú házban kezdte életét. Verselt (első kötetéhez Várnai Zseni írt előszót), és - csak hogy Kraszna-Krausztól ne rugaszkodjunk nem földrajzi értelemben se messze – fényképészsegédként kezdte pályafutását. 1944-ben családjával együtt Auschwitzba deportálták, ahonnét ő egy rövid időre visszatért, majd 1947-ben Angliába ment. Itt előbb szociális munkásként dolgozott, majd úttörő munkát végzett a tartós munkanélküliség hatásaival foglalkozó kutatásokban. Számos, több nyelven kiadott publikációt is írt, tanított kanadai és londoni egyetemeken, dolgozott a WHO szakértőjeként. 1990-ben járt ismét Magyarországon, még ebben az évben meghalt. Önéletrajzi kötete, a Night of the mist (A köd éjszakája) 1959-ben jelent meg. Eredeti, magyar nyelvű kéziratát most igyekeznek felkutatni a város hely-és kultúrtörténészei. Nevét (és hagyatékát) őrzi, gondozza Heimler Foundation, és a Southampton-i Egyetem.

Joyce, Pető és Vass Béla

A Fő tér túloldalán visszafelé sétálva ne hagyjuk ki Veres Gábor Joyce szobrát, az Ulysses alkotója Virág Lipót „szülőházából” lép ki éppen. Feiszt György (a város volt kulturális tanácsnoka, a Szombathelyi séták kiadvány egyik szülőatyja, főlevéltáros) azzal ajánlja az érdeklődők figyelmébe az épületet és annak világirodalmi vonatkozásait, hogy arra az ötmillió forintos kvízkérdésre, hogy hol született Leopold Blum, Szombathely Fő tér 41. a válasz.

A Fő tértől néhány lépés a Kossuth utca 7. számú ház, ahol Vass Béla (1872-1934) festőművész, tanár élt. Őt talán kevesebben ismerik a városhatáron kívül, viszont Szombathelyen nem csak művészetével alkotott jelentőset, hanem azzal is, hogy megszervezte az város első szép-, és iparművészeti iskoláját, valamint a képzőművészeket tömörítő Szent Márton Céhet. Nemcsak a helyi képzőművészet, hanem a város sportja is sokat köszönhet neki: nála kezdte a vívást a későbbi olimpiai bajnok Rajczy Imre. A romantikus stílusú, Walder Lajos által tervezett romantikus stílusú, nemrég felújított épület 1860 körül épült, olyan helyre, ahol már az ókor óta állt ház. Itt lakott Gál Geláz ornitológus is. Az épületet érdemes az utca túloldaláról megszemlélni, az elől a ház elől, ahol Pető András, a konduktív mozgásterápia világhírű megalkotója született.

Kiss Zoltán fotográfus és Országh, a szótárszerkesztő

Szombathely egy kisváros, ahol mindenki, mindenkit ismer. Régen meg még kisebb volt, így nem csoda, hogyha az egyik híres értelmiségitől a kortársáig egyenes út vezet. Esetünkben a Kossuth utcától néhány száz méterre lévő Rákóczi utca. Vass Béla munkatársa volt a művészeti iskolában Kiss Zoltán (1867-1924), aki a Rákóczi út 14. számú házban élt. Kiss a Vasmegyei Takarékpénztár titkára és főkönyvvezetője volt, Pénzintézeti kettős könyvelés című tanulmányát 1890-ben adták ki Budapesten. De nem ettől lett széles körben ismert, hanem a Fényképezés (1895), és a Fényképezés gyakorlata (1897) című könyvei után, amelyek több kiadást értek meg, és több tízezer példányban fogytak el. 1922-ben a Vass Béla festőművész által alapított első szombathelyi művészeti iskolában fotográfiát és könyvtervezést tanított. 1924-ben a teherpályaudvaron fényképezés közben gázolta el egy vonat. Nem éppen sablonos tábla idézi emlékét.

Szemben vele áll az az épület, amelyben Országh László, a mai napig legelismertebb, és leggyakrabban használt angol-magyar szótár szerkesztője született. Emlékét egy plasztika idézi a ház falán.

A Tom Sawyer fordítója

A híres angolosokból még egy akad Szombathelyen. Kevesen tudják, hogy Tom Sawyer és Huckleberry Finn kalandjainak magyar fordítását egy szombathelyi szerkesztő-fordítónak, Koroknay Istvánnak köszönhetjük. És ugyanő a szerkesztője Az állatok nagy képeskönyvének is egyebek (például a Révai lexikon két kötete) mellett. Koroknay ott született, ahol ma a Welther Károly utca 27. számú ház áll.

Szombathelyi séták – a hetedik

A napokban jelent meg az Agora Kulturális és turisztikai központ kiadásában a Szombathelyi Séták – Tudósok, művészek nyomában VII. része, most egy hasonló nevű szakkör segédanyagaként, melynek sajtóbemutatóját Feiszt György, és kiadvány szerkesztője egy valóságos sétával tette szemléletessé, bár nem járta végig a kötetben szereplő összes híres szombathelyi lakó vagy szülőházát. Kimaradt Bódás János költő, Werner Alajos zeneszerző, akik ugyancsak szorosan kötődnek a vasi megyeszékhelyhez.

A kiadvány szerzői Balogh Péter, dr. Gál József, Torjay Valter, Feiszt György, Orbán Róbert, Köbölkuti Katalin. Grafika: Bonyhádi Károly, nyomdai munkák: Zotu Bt. A 2000 példányban megjelent leporelló az Agora jegyirodájában hozzáférhető.

.