Egyszer már írtuk a szombathelyi Smidt múzeummal kapcsolatban, hogy „emelem kalapom,” de most megint ezt írjuk. A múzeum felújításának harmadik üteme éppen olyan jól sikerült, mint az első kettő. Az avatón jártunk.
Egyszer már írtuk a szombathelyi Smidt múzeummal kapcsolatban, hogy „emelem kalapom,” de most megint ezt írjuk. A múzeum felújításának harmadik üteme éppen olyan jól sikerült, mint az első kettő. Az avatón jártunk.
Smidt főorvos úr roppant elégedetten nézheti égi íróasztala mellől, mi lett abból a világból, amelyre Kovács Árpád így emlékezett egy éve: „egy különleges rendszerben felállított, oldalazva megközelíthető világ volt.” Smidt világa most is különleges, viszont átláthatóbb, még ahhoz képest is, mint volt – már - múzeumként eddig. Rá is kérdeztünk egy-egy tárgyra, például egy barokk templomi szobortöredékre, hogy ez eddig is kint volt?
Kint, csak most más megvilágításba került, és ez alatt nem csak fényt értem. Nekem eddig is kedvencem volt a Smidt múzeum. Itt úgy tudott a múltban elidőzni az ember, mintha annak nem szemlélője, hanem részese lenne. Ebből az otthonosságból most egy kicsit visszavett a Punger Péter kiállításrendező, Belák Szilvia látványtervező és Basics Beatrix művészettörténész, a kiállítás szakmai felelőse, de ezért kárpótol a terek levegőssége, a tárgyak világos rendszere, egy még mindig nagyon meleg hangulatú, „felhasználóbarát” térben.

Dr. Vígh Annamária, a NEFMI Közgyűjteményi Főosztályának vezetője is ezt tartotta avatóbeszédében a múzeum egyik legnagyobb erényének. Fontosnak tartotta azt is megemlíteni, hogy a közgyűjtemények megújulását szolgáló Alfa programban nem röpködtek milliárdok, a Smidt múzeum ötven milliót kapott, a harmadik ütem támogatása 19 millió forint volt (ehhez jött még 2 millió a fenntartóktól), de ez a soknak egyáltalán nem mondható pénz látványos változást hozott. (Ebben olyan „apróságok” is benne vannak, mint a három emeleti terem és az órafolyosó műszaki felújítása a padlótól a mennyezetig, nyílászárók javítása, biztonsági fóliával való ellátása, az új berendezési tárgyakon, tárlókon, kubusokon, infopulton kívül.) Hozzátette azt is, hogy ahhoz, hogy ennyi pénzből ilyen eredményt lehetett kihozni, ahhoz nagyon sok ember nagyon kemény munkája, kellett, szakmai tudás, és nem kis elhivatottság.
Kovács Ferenc, az egyik fenntartó, Vas megye önkormányzatának elnöke is úgy gondolja, az alapító, Smidt Lajos szelleméhez méltó módon sikerült a belső tereket megújítani, a múzeum megnyitásának negyvenedik évfordulóján. Remény van rá, hogy pályázati pénzből kívülről felújítják, a püspöki palotával, romkerttel együtt.
Lazáry Viktor alpolgármester a másik fenntartót, Szombathely városát képviselte az ünnepségen. Elmondta, hogy a város és megye a kulturális értékek megőrzésében látja a jövőt, de a megőrzésben fontos szempont a fenntarthatóság is. Ennek érdekében fognak olyan közös projektekbe, mint a barokk városrész felújítása, ami a turisták számára is vonzóvá teszi a várost.
A kiállításra még később visszatérünk, hogy beszámoljunk róla, mi változott, mi maradt. Ha ezt olvasóink nem tudnák kivárni - amin én nem csodálkoznék - térjenek be a múzeumba, és nézzék meg.