Napenergia a gyakorlatban

2013.04.11. 11:17

Korábban a tudományos-fantasztikus filmek egyik kötelező kelléke volt, mára olyan lehetőséggé vált, amelyről mindenképen érdemes tudnunk.

Napkollektor
Korábban a tudományos-fantasztikus filmek egyik kötelező kelléke volt, később mint furcsaság megjelent körülöttünk a valóságban is. Mára viszont – köszönhetően a kapcsolódó technológiák rohamos fejlődésének - olyan lehetőséggé vált, amelyről mindenképen érdemes tudnunk, mi több, számolnunk vele. Képletesen és valóságosan is.

A napenergia az egyik klasszikus megújuló energiaforma: barátságban van a környezettel, tiszta, decentralizált, és gyakorlatilag végtelen mennyiségben áll rendelkezésünkre. A nap – mai tudásunk szerint - nem oldja meg az emberiség energiaproblémáit, de segít enyhíteni azokat, mint ahogy otthonunkban is segíthet sok mindenben. Felhasználása nemcsak a környezetünket óvja, de ha ügyesek vagyunk, a pénztárcánkat is.

A napenergia háztartási felhasználása egyrészt könnyű, hiszen a legegyszerűbb praktikák mindenki rendelkezésére állnak, másrészt mégsem olyan egyszerű, mert a beruházások zöme komoly szakértelmet és számolást igényel.

Egy átlagos magyar lakóház esetében három lehetséges felhasználási területet célszerű átgondolni. 

1. A napenergia passzív felhasználása

Már az ókori görögök és a kínaiak is számoltak azzal, hogyha déli irányba tájolják a házaikat, akkor azok világosabbak és melegebbek lesznek. Hazánkban is gyakori, hogy a nappali és a gyermekszoba erre az égtájra néz, míg a konyha vagy a kamra az északira. Ugyanakkor számos egyéb olyan megoldás is létezik, melyekkel a napenergiát passzív módon felhasználhatjuk. Bizonyos anyagok például kiváló hőtároló képességekkel rendelkeznek, míg mások távolt tartják a hőt. Az épülettemperálásban fontos szerepe lehet többek között a tető és a falak színének vagy az épület mellé épített növényzetnek, melyek esetleg feleslegessé tehetik a meleg hónapokban a légkondicionálót. A napfénnyel nemcsak a lakás melegét, de a világosságát is befolyásolni tudjuk. Alaposan takarékoskodhatunk például a villanyszámlával, ha a tervezéskor átgondoljuk, hogy hova, milyen és mekkora ablakokat, fénycsatornákat teszünk.

2. A napelemek

A napelem olyan eszköz, amely az elektromágneses sugárzást villamos energiává alakítja. Sokan keverik a napkollektorral, pedig két különböző dologról van szó. A napelemek előnye, hogy üzemeltetésük olcsó és a forgalmazók hosszú garanciát (20-25 év) vállalnak rájuk. Jelenleg úgy számolhatunk, hogy a villanyszámla 10 év alatt térül meg, és a rendszer kb. 30 évig megy. A megtermelt villamos energiát vagy saját rendszerrel (akkumulátor) használjuk fel, vagy egy inverter segítségével visszatápláljuk a nagy rendszerbe. Az áramszolgáltatónk fizet ezért nekünk.

Napkollektor


3. A napkollektor

A napkollektor olyan épületgépészeti berendezés, amely a napenergia felhasználásával közvetlenül állít elő fűtésre, vízmelegítésre használható hőenergiát. A technológia fűtésre csak korlátozottan és időszakosan, azaz rásegítésként használható. A kollektor matt fekete rétege elnyeli a hőt és felmelegszik.  Ezt a hőt vezetik el, leggyakrabban valami folyadék segítségével egy hőtárolós tartályhoz, ahol megtörténik a hőcsere. Ha új házat vagy komolyabb felújítást, épületgépészeti változtatást tervezünk, az anyag és a beépítési költségeket jelentősen csökkenthetjük. Meleg víz készítésénél évi 70-80%, fűtésrásegítés esetén évi akár 35-40 %, medencefűtésnél 80-100% energiát tudunk vele megtakarítani. A napkollektor szettek árai jelenleg jellemzően 200 ezer és 1 millió forint között mozognak, amihez még különböző költségek (szigetelés, beszerelés stb.) jönnek hozzá. A rendszer megtérülési ideje sok mindentől függ, általában 5-10 évvel lehet számolni.
.