Szombathelyen megújul a Szűrcsapó utcai óvoda

2010.08.19. 16:40

Óvoda rekonstrukció kezdetét ünnepelték ma Szombathelyen.

Omladozó vakolat, korhadó ajtók, ablakok, rossz állapotú vizesblokkok, csúszós lépcsők, fedetlen terasz és a tornaszoba teljes hiánya. Ez csak pár azon problémák közül, amellyel a szombathelyi Szűrcsapó ovisok nap mint nap szembesülnek. Egyelőre. Hiszen az önkormányzat majdnem 70 millió forintot nyert, hogy mindezt orvosolja. A mai projektnyitó után, egyből bele is vágnak a nagy fejlesztésbe.

Igen siralmas állapotokat számol fel hamarosan Szombathely város önkormányzata a helyi Szűrcsapó óvodában. Az intézményen a hibák már messziről is látszanak. A homlokzatról a vakolat és a festék hullik, a nyílászárók korhadnak, bent pedig elavultak a vizesblokkok, csúszik a kopottas lépcső, felújításra vár a csempe és a padló burkolat. A gépészeti vezetékek elöregedtek a helyiségek megfelelő szellőzése nem megoldott ráadásul kerekesszékkel használatuk lehetetlen. Hiányzik egy fedett terasz, illetve a tornaszoba. Az önkormányzat, a most kezdődő beruházásra 68 663 507 forintot nyert pályázatával.

Az intézmény felújítását a hőszigetelő vakolatrendszer felhelyezésével kezdik, majd kicserélik a régi nyílászárókat is. A meglévő vizesblokkok teljesen új berendezéseket, szerelvényeket kapnak. Az öltözők padozatát csúszásmentes gresslapra cserélik, a lépcsőburkolatot rovátkolással újítják fel. Az emeletet bővítik és a volt gondnoki szobával összekapcsolva új tornaszobát alakítanak ki.

Az akadálymentesítés során külön WC-t hoznak létre, az épület mellett pedig speciális parkoló segíti a mozgásukban korlátozottakat. A kerekesszékkel érkezőket a gazdasági bejáratnál rámpa várja és akadálymentes járda, az ajtókat megfelelő nyílásméretűre cserélik és megszüntetik a küszöböket is. A földszint teljes területén burkolati vezetősávokat alakítanak ki, a lépcsőházban, folyosókon dombornyomott információs táblák, a termeknél pedig piktogrammos eligazítók segítik a látás sérülteket illetve vakokat. A hallásukban akadályozottak részére mobil indukciós hurkot szerelnek be.

Az udvar felöli földszinti foglalkoztatóknál egy pihenőterasz épül majd, ahol a gyermekek kedvükre játszhatnak a szabad levegőn.

Egyébiránt az elmúlt időszak nagy változásai során, a belső nevelés fontos színtereként létrejött az "érzékelő barlang", amelyet évente 3-4 alkalommal használnak a gyerekek. Itt kevés a bútor, sok a természetes- vagy gyertyafény, kellemes illat és halk zene fogadja a 8-10 gyermeket.

A nevelési tevékenységbe már hagyományként beépültek a jeles zöld napok és az óvodából négy csoport jár rendszeresen Erdei óvodába, ősszel és tavasszal. Kiemelendő még a néphagyomány ápolása és a szelektív hulladékgyűjtés is.

Az óvodában a környezet és természetismereti nevelés már 1993 óta jelen van és 1999-ben bevezetésre került a sajátkészítésű helyi nevelési program, amelyben a környezeti nevelés és az egyéni képességfejlesztés kapott hangsúlyos szerepet. A hagyományos témakörökben megjelennek a környezet- és természetvédelemre irányuló nevelési feladatok, a szabadban tartott séták és túrák is.

A későbbiekben – továbbfejlesztésként - egyrészt több ütemben a fűtés és a villamoshálózat korszerűsítése zajlik, másrészt az udvar is elkészül majd. A csoportszobák bútorzatának lecserélésére, valamint az óvodapedagógusok részéről a modern pedagógiai módszerek tartalmi elemeinek elsajátítására, gyakorlatba való átültetésére is hamarosan sor kerülhet - remélik a szakemberek.

A fejlesztés az Új Magyarország Fejlesztési Terv Nyugat-dunántúli Operatív Program keretében és a VÁTI Nonprofit Kft., mint közreműködő szervezet segítségével valósulhat meg.

Forrás: VÁTI

 

.