Szombathelyen ünnepli 170. születésnapját a TIT

2011.09.22. 18:53

Az eseményre megjelent a társaság országos vezérkara, többek között Vizi E. Szilveszter elnök is.

170 éves a TIT, Szombathely

Kétnapos szombathelyi rendezvénysorozattal ünnepli fennállásának 170. esztendejét a Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület, közismert nevén TIT.

170 éves a TIT, Szombathely

A megyeháza dísztermében tartott csütörtök délutáni ünnepélyes megnyitón többek között megjelent Kovács Ferenc megyei elnök és Puskás Tivadar szombathelyi polgármester is.

Az esemény előtti sajtótájékoztatón kiderült, hogy nem véletlenül választották ki Szombathelyet az ünnepre: az országos elnökség rendkívül elégedett a nyugat-magyarországi TIT egyesületek munkájával.

170 éves a TIT, Szombathely

Banga Lajos megyei TIT elnök elmondta: Vas megyében 150-200 tagja van az egyesületnek, ők azok, akik aktív tudományos ismeretterjesztést folytatnak, illetve terjesztik a tudományos gondolkodást.

Beszédében Vizi L.Szilveszter akadémikus, a TIT elnöke idézte Bugát Pált, a Magyar Természettudományi Társaság megalapítóját, aki azt vallotta: "a tudomány anyanyelven történő terjesztése a nemzeti lét megtartója".

Az elmúlt 170 évben folyamatosan működött a szervezet, amelynek addigi 24 elnöke között olyan személyiségek voltak, mint Than Károly, Szili Károly, vagy a második világháború után Ádám György, Nemeskürty Isván és Szentágothai János - sorolta.

170 éves a TIT, Szombathely

Vizi L. Szilveszter hangsúlyozta: tudomásul kell venni, hogy a XX. században, a természettudományok exponenciális fejlődése, az atomenergia felszabadítása, az űrkorszak, a komputerkorszak, az automatizálás és az információs forradalom, ezeknek globális rendszerré válása az egyént soha nem látott mértékben tette kiszolgáltatottá, ugyanakkor hatalmas lehetőséget is biztosítottak, mind az egyén, mind pedig a közösségek számára.

Az információs forradalom eredménye, hogy egy-egy nemzet helyét és szerepét a globalizálódó világban az dönti el, milyen mértékben hasznosítja az információt és a tudást társadalmi és gazdasági tőkeként. Ez viszont meghatározza, hogy egy nemzet olcsó fizikai munkaerejével, vagy jelentős szellemi tőkével vesz-e részt a nemzetközi munkamegosztásban - mutatott rá az akadémikus.

170 éves a TIT, Szombathely

A szellemi tőke, a szürkeállomány korunk legfontosabb nyersanyaga. Ez az egyetlen nyersanyag, amely nem merülhet ki, folyamatosan újratermelhető oktatással és továbbképzéssel. Ez teszi a közoktatást és a felsőoktatást a nemzet jövője szempontjából a legfontosabb stratégiai kérdéssé és ez teszi a TIT-et újabb és újabb ismeretek átadójává - fűzte hozzá.

Az egy életen át tartó tanulás elősegítésével, az emberek ismeretanyagának naprakész megújításával a tudományos ismeretterjesztő társulat az ország versenyképességét segíti és a vele kapcsolatba kerülő állampolgárok társadalmi érvényesülését támogatja. Nyelvoktatási programjaival a TIT évtizedek óta hozzájárul, hogy a tanfolyamain résztvevő emberek jobban eligazodjanak, tájékozódni tudjanak a többnyelvű globalizálódó világban, az Európai Unió 27 országában - mondta.

A XXI. században, az országok rangsorát már nem az fogja megszabni, mekkora a területük, mekkora a lakosságuk száma, mekkora hadseregük van, hanem az, hogy a világ új termékeihez milyen mennyiségben tudnak saját szellemi tőkét hozzáadni - fejtette ki a TIT elnöke.

170 éves a TIT, Szombathely

Az értékek megteremtése mellett, a hagyományok, a meglévő értékek tiszteletére kell nevelni a nemzedékeket, hogy ezzel is egy egészséges nemzettudatot alakítsunk ki - hangoztatta beszédében Vizi L. Szilveszter.

Az évfordulós ünnepség után a résztvevők ellátogattak az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumába, pénteken pedig szekciókban folytatják a munkát, ahol szó esik majd a TELC nyelvvizsgarendszer új lehetőségeiről, az egyesületek számára elérhető pályázatok tapasztalatairól, valamint a civil szervezetek által eddig sikeresen alkalmazott túlélési technikákról is.

.