A szombathelyi közigazgatási hatósági szolgálat munkájáról

2010.11.19. 17:20

Több mint 686 ezer ügyet indított március elsejei megalakulása óta a rendőrség közigazgatási hatósági szolgálata, ezeknek m4,1 százalékát kellett amiatt megszüntetni, mert 60 napnál többet késett a szabálysértési határozatok meghozatala.

Több mint 686 ezer ügyet indított március elsejei megalakulása óta a rendőrség közigazgatási hatósági szolgálata, ezeknek mindössze 4,1 százalékát kellett amiatt megszüntetni, hogy 60 napnál többet késett volna a szabálysértési határozatok meghozatala - hangoztatta Balázs Zsolt alezredes, a hatósági szolgálat vezetője Szombathelyen.

A parancsnok a pénteki sajtótájékoztatón elmondta, hogy az utóbbi hetekben számos olyan, a közigazgatási hatósági szolgálat munkáját negatív színben feltüntető kritika látott napvilágot, amely miatt úgy érezték, tájékoztatást kell adniuk eddigi tevékenységükről.

Balázs Zsolt hangsúlyozta: mielőtt a szolgálat megalakult volna, évi 600 ezer közlekedési szabálysértési ügy feldolgozásával és hatósági elbírálásával számoltak, a gyakorlat viszont azt mutatja, hogy a szombathelyi székhelyű, de országos hatáskörű szolgálathoz az úgynevezett Traffic Point rendszerben berkező ügyek száma az év végéig meghaladja 960 ezret.

Az alezredes tájékoztatása szerint 290 fővel kezdték meg munkájukat, a létszámot az elmúlt hónapokban 40 fővel bővítették, és a jövő év elején ismét újabb munkatársak felvételére lesz szükség.

Szólt arról is, hogy telefonos ügyfélszolgálati központjukba naponta ötezer hívás fut be, tizenhat telefonos ügyintéző fogadja őket. A hívások jelentős része automatikusan intéződik. Egyre többen veszik igénybe azt a szolgáltatást is, hogy szabálysértésükről az interneten kaphatnak tájékoztatást, megnézhetik a kamerák által készített felvételeket.

Balázs Zsolt elmondta, hogy március elseje óta 1 millió 428 ezer 556 küldeményt postáztak, 20,2 milliárd forintnyi közigazgatási bírságot szabtak ki, ebből 15 milliárd forint folyt be a rendőrség költségvetésébe. A legmagasabb összegű bírságot, vagyis 300 ezer forintot 88 esetben szabták ki, de volt olyan személy is, akivel szemben eddig 99 alkalommal jártak el.

A leggyakoribb szabályszegés továbbra is a gyorshajtás, az ügyek 83 százalékát teszik ki, de sok a tiltott helyen vagy tiltott módon várakozás miatt kiszabott bírság is. A határozatok mindössze két százalékát fellebbezik meg, a fellebbezések csupán egyharmadában vitatják a szabályszegés elkövetését, kétharmaduk fizetési könnyítés engedélyezésére irányul.

Az alezredes tájékoztatása szerint voltak ugyan kisebb fennakadások - például a számítógépes rendszer meghibásodása miatt - az ügymenetben, de ennek ellenére hatékonyan és a törvényeket, jogszabályokat betartva végezték munkájukat.

Voltak olyan esetek is, amikor a hatósági szolgálat munkatársainak késlekedése miatt kellett a közigazgatási eljárást megszüntetni, de ezeket az eseteket mindig fegyelmi vizsgálat követte. Jelenleg két, a közigazgatási hatósági szolgálatnál dolgozó munkatárssal szemben folyik ilyen vizsgálat - mondta.

Hozzátette: a 60 napos jogvesztő határidőt több esetben - noha ezek az esetek az összes ügyszámhoz hasonlítva elenyészőek - sokszor azért nem sikerült tartaniuk, mert például a postai küldemény nem jutott el a címzetthez, ugyanis elköltözött, lakcímváltozását pedig nem jelentette be.

.