A szombathelyi Széll Kálmán utca: a budapesti Andrássy utat koppintották

2011.07.03. 16:38

Egy évvel ezelőtt az ország fülének még idegenül hangzott Széll Kálmán neve.

Szombathely, Széll Kálmán utca

Egy évvel ezelőtt az ország fülének még idegenül hangzott Széll Kálmán neve, aztán a Moszkva tér átkeresztelése és a Széll Kálmán Terv kapcsán mindenki megtanulta. Szombathelyen már régóta van egy róla elnevezett utca, egyetlen ilyen az országban.

 A 2011-ben hirtelen népszerű lett az egykori Vas megyei politikus, pénzügyminiszter. Először, márciusban, egy komplett gazdasági kormányprogramot neveztek el róla, majd nem sokkal később az ország egyik legismertebb tere, a Moszkva tér lett visszakeresztelkedve Széll Kálmán térré.
 
Széll Kálmán utca
 
Az lehet, hogy a szombathelyiek sem tudták és tudják, pontosan ki az a Széll Kálmán, az viszont biztos, hogy a név számukra már régóta ismerősen cseng.
 
A Vas megyei megyeszékhely egyik legszebb és legérdekesebb utcáját róla nevezték el annak idején, és a rendszerváltás után az utca visszakapta a nevét, hogy – tudtunkkal – máig az ország egyetlen Széll Kálmán utcája legyen.
 
Szombathely, Széll Kálmán utca
 
Az amerikai ostorfákkal megbolondított utca nemcsak a névadó miatt érdekes.
 
Amikor a 19. század végén nekiláttak építésének, az akkor igen jól menő város szeme előtt mintaként a budapesti Andrássy út lebegett.
 
A Savaria Szálló és a vasútállomás közé épített sugárút 20 méter széles, körülbelül 800 méter hosszú, és mivel annak idején gyorsan ment a bérpaloták építése, az épületek meglehetősen egységes képet mutatnak.
 
 Homlokzat
 
Az utcának különösen a szálloda és a Vörösmarty utca közötti szakasza ér meg sétát, ez épült meg az első világháborúig, ehhez képest az állomás felőli rész már meglehetősen esetleges, jellegtelen.
 
Magyar Nemzeti Bank, Szombathely
 
Az utca érdekes helyszíne a már említett Vörösmarty utcai kereszteződés, ahol – szintén az Andrássy utat koppintva – egy szombathelyi oktogont alakítottak ki.
 
Ezen a téren két figyelemre épület is található: a neobarokk Magyar Nemzeti Bank épülete (1929, tervező Hübner Tibor), és az utca túloldalán levő, úgynevezett Trummer-ház (1890), melyet tervezőjéről, az ács és malomépítő mester Trummel Jánosról neveztek el. Ez utóbbi homlokzata - köszönhetően az utókor trehányságának - már csak árnyéka egykori önmagának.
 
Minden részletesebb útikönyv megemlíti a Széll Kálmán utca 19. alatti neobarokk épületet is, amely 1910-1920 között épült Medgyes Alajos tervei alapján.
 
Savaria Múzeum
 
A szombathelyi Széll Kálmán utca meghatározó helyszíne a hivatalosan Diák-liget, népnyelven csak múzeumpark. A valaha szebb napokat is látott zöldövezetben találjuk Nyugat-Dunántúl legnagyobb múzeumát, a Savaria Múzeumot. Az eklektikus főépületet Cziegler Győző tervei szerint emelték 1905-1908 között. A szecessziós toldaléképület Walder Gyula tervei alapján készült el 1910-ben. (A múzeumról néhány évvel ezelőtt írtunk részletesen.)
 
A parkban és Pável Ágoston Horváth Boldizsár szobra áll. Pável Ágoston egykoron múzeumigazgató volt, Horváth Boldizsárról és a szoborról itt olvashat részleteket.
 
Savaria Szálló
 
Az utcát a belváros felől a már említett Savaria Szálló zárja vizuálisan. A város egyik legszebb épülete szecessziós stílusban épül 1913-1914-ben. Ezzel a kisebb probléma az, hogy máig nem sikerült megoldani, hogy az utca Széll Kálmán út erre nézve legyen egyirányú, a nagyobb az, hogy az épület jelenleg üresen áll, sarkainál táblák jelzik, hogy vigyázzunk a fejünkre, mert potyognak a cserepek.
 
 
Felhasznált szakirodalom:

Németh Adél: Szombathely, Panoráma Kiadó, 2000.

.