Olvashatunk Gonda Györgyről, a Kertész téeszről, az iparosításról, vagy éppen a főiskolán működő Dialógus-körről.
Szombathely legújabb-kori történetéről szóló kötetet mutattak be a sajtónak Kőszegen. A város 1945-1990 közötti életének egy-egy fejezetét tartalmazó könyvben egyebek mellett olvashatunk Gonda Györgyről, a Kertész téeszről, az iparosításról, vagy éppen a főiskolán működő Dialógus-körről.
A szombathelyi képviselőtestület 1992-ben határozta el, hogy megíratja a város történetét. A római alapítástól 1525-ig terjedő időszakról el is készült a monográfia, amely a Kuncz Adolf és Kárpáti Kelemen jegyezte Szombathely – Savaria monográfiája kiadásának 101. évfordulóján jelent meg. Nem sikerült azonban azóta sem elkészíttetni a város történetének következő fejezetét összefoglaló munkát – elsősorban azért, mert kevés erre kapható szakember van – mondta Feiszt György, Szombathely kulturális tanácsnoka, a Vas Megyei Levéltár igazgatóhelyettese a Tanulmányok a Szombathely történetéből című kötet sajtóbemutatóján Kőszegen.
Feiszt György megjegyezte, hogy a most megjelent kötet nem monográfia, de olyan tanulmányokat tartalmaz, amely már alapjait jelentenék egy átfogó történeti mű megírásának.
Valuch Tibor történész, a kötet szerkesztője, sorolta azokat a témákat, amelyek köré csoportosítva megismerjük a város történetének egy-egy szeletét: társadalom és demográfia, ipartelepítés, agrárkérdések, oktatás, szociálpolitika, egészségügy - egyebek mellett. A szerkesztő kiemelte, hogy nagy segítséget kaptak a Vas Megyei Levéltártól, a források szinte egy az egyben rendelkezésükre álltak. Ugyanakkor a fiatal tudósokból álló szerző-csapat nem csak történeti, hanem társadalomtudományi nézőpontot is alkalmazott a tanulmányok megírásakor, és nem csak az írott forrásokat, hanem az oral history-t, kor tanúinak személyes elbeszéléseit is felhasználták. Mint Valuch fogalmazott „alulnézetből” igyekeztek ábrázolni Szombathely mindennapi életét, ennek a szemléletnek köszönhetően került bele például a város térhasználatáról vagy a szórakozás helyszíneiről szóló tanulmány is.
Elvárás volt, hogy a város történetét feltáró tanulmányoknak közérthetőnek, olvasmányosnak kell lennie. A most megjelent kötet eleget is tesz ennek a követelménynek, a helytörténet iránt érdeklődők, lokálpatrióták egy rendkívül izgalmas kötetet vehetnek a kezükbe.
A szerzők nem szombathelyiek, hanem a budapesti illetve debreceni egyetem munkatársai. Valuch szerint ennek előnye, hogy elfogulatlanul tudtak a témákhoz nyúlni, ugyanakkor a hátránya, hogy sok apró információt, történetet nem tudhattak. Feiszt György a sorozat szerkesztője segített ezt a hiányosságot leküzdeni. Valuch nagyon kíváncsi arra, hogy azok, akik a tárgyalt kort megélték, legyenek akár szakemberek vagy egyszerű városi polgárok hogyan fogadják a tanulmányokat.
Rákérdeztünk, hogy miért nincsenek képek a könyvben. Megtudtuk, a képeket összeválogatták, de mivel nem monográfiaként, hanem tanulmánykötetként jelent meg a kiadvány, az illusztrálásra már nem maradt pénz. Ugyanakkor a tárgyalt időszak kronológiája bekerült a kötetbe, amely hiánypótló vállalkozásnak számít.
A Tanulmányok Szombathely történetéből, 1945-1990 (2010. Szombathely) az Acta Savariensia sorozatban jelent meg, annak 21. darabjaként. Sorozatszerkesztő Feiszt György, a kötet szerkesztője Valuch Péter. Nyomdai munkálatok a Szignatúra Print Kft. A kötet 3500 forintért vásárolható meg Szombathelyen a Művészetek Háza könyvesboltjában.