Itt az ideje lecserélni az autógumikat

2015.10.30. 07:54

Elérkezett az idő, hogy téliesítsük autónkat.

Elérkezett az az időszak, amikor az átlaghőmérséklet már országosan 5 és 9°C között van területtől függően, így ezekben az napokban, hetekben időszerűvé válik az autógumik lecserélése téli gumikra. Azonban nem csak a gumicsere aktuális, van még néhány más tennivaló is az autónk téliesítése ügyében.

Gondoljuk át!

A ködös, fagyos, hideg téli reggelek előtt mindenképpen gondoljuk át és tervezzük meg, hogy mi mindent kell még a tél beköszöntése előtt elvégeznünk az autónkon ahhoz, hogy egyik reggelen se érjen bennünket váratlanul a téli időjárás valamelyik eleme.

A téli időjárás mind az autókat, mind a sofőröket nagyobb kihívások elé állítja, mint a szikrázó napsütés, főleg, ha hegyvidéken lakik valaki. Az utak gyakran síkosak, csúszósak, rosszak a látási viszonyok, az útra tapad a hó, és még sok más kihívás is várhat minket az utakon. Egy jól felkészített autóval azonban a kockázatok minimálisra csökkenthetők, így érdemes előre tervezni.

A téligumik felszerelésére több fórumon is felhívják az autósok figyelmét, így erről aligha tudunk megfeledkezni. Köztudott, hogy ha a napi átlaghőmérséklet 7°C alá csökken, akkor intézkednünk kell, és le kell cserélnünk vagy cseréltetnünk a nyári gumikat téliekre. Ezen hőmérséklet alatt ugyanis a nyári gumik anyaguknak köszönhetően már nem viselkednek megbízhatóan, anyaguk megkeményedik, így nem tapad, a csúszós útfelületeken pedig könnyebben megcsúszik.

Ezzel szemben a téli gumik csak a téli útviszonyok között viselkednek megfelelően: hidegben sem keményednek, bordázatuk kialakítása a téli útviszonyoknak megfelelő. (Hasonlóan a téli gumik a nyári meleg aszfalton nem alkalmasak a megfelelő tapadásra, arra a nyári gumik lettek kifejlesztve.

Számítsunk rá, hogy a gumisoknál ez az időszak az egyik csúcsidőszak: sok helyen előfordul, hogy csak előre egyeztetett időpontban fogadnak minket.

Egyéb tennivalók

A gumicsere mellett a következő dolgokat is tekintsük át a tél beállta előtt: töltsük után a fagyálló folyadékot, és ellenőrizzük, hogy hány fokig biztonságos a használata. Ezt bármelyik benzinkútnál megtehetjük teljesen ingyenesen.

Az optimális hőmérséklet az, amely -30°C-ig bírja a fagyot, hiszen ez az alacsony hőmérséklet aligha fordul elő hazánkban, így akkor sem történik baj, ha egész télen az utcán áll az autónk. Ugyanilyen fontos a szélvédő mosófolyadék téliesítése, vagyis a tartály fagymentes szélvédőmosó folyadékkal való feltöltése.

A leggyakoribb téli jelenség, hogy lefagy a szélvédő, vagy ráesik a hó, ezért az utcán álló autónkkal csak akkor tudunk elindulni, ha fagymentesítjük a szélvédőt. Ez hosszú perceket is igénybe vehet, ami a reggeli rohanásban nem a legkellemesebb tevékenység. Már előre szerezzük be azokat az eszközöket, amelyekkel hatékony a fagymentesítés, és mindig szánjunk reggelente elegendő időt erre a feladatra.

A téli hideg még az újabb akkumulátorokat is megviseli, ezért ha már gyenge az akkumulátorunk, akkor vásároljunk újat, mely a hideg idő esetén sem merül le olyan könnyen. Ha csak ritkán használjuk az autónkat télen, akkor inkább szereljük ki az akkumulátort és tartsuk meleg helyen, fűtött szobában. Még mindig kevesebb idő a be- és kiszerelése, mint ha a lemerült akksi miatt órákkal tolódik az indulásunk a töltés miatt.

.