Tüntetésből jeles: tiltakoztak az iskolaösszevonások ellen Szombathelyen

2011.05.19. 18:31

A gépiparisok az MTI információi szerint tizenötezer aláírást gyűjtöttek az iskolájukat érintő átszervezés elleni tiltakozásukhoz. Az elmúlt öt év a legnagyobb és legprofibban megszervezett megmozdulása zajlott a szombathelyi városháza előtt csütörtökön.

A gépiparisok az MTI információi szerint tizenötezer aláírást gyűjtöttek az iskolájukat érintő átszervezés elleni tiltakozásukhoz. Az elmúlt öt év a legnagyobb és legprofibban megszervezett megmozdulása zajlott a szombathelyi városháza előtt csütörtökön.

Ahogy az oktatás-átszervezési hullám nem kerülte el a várost, úgy a tiltakozások, tüntetések is elérték. Csütörtökön délután háromkor az Alon becslése szerint 500-700 főnyi tömeg gyűlt össze a polgármesteri hivatal előtt a Gépipari, Informatikai Műszaki Szakközépiskola által szervezett tüntetésen. Diákok, öregdiákok, tanárok, szülők, szimpatizánsok jelentek meg, hogy tiltakozzanak a gépipari, a Puskás Tivadar Fém- és Villamosipari Szakközépiskola, valamint a Savaria Közlekedési Szakképző Iskola közös irányítása alá vonása ellen.

A színpadon a tanulóifjúság vitte a prímet, kiegészülve egy diákokból álló zenekarral, amely a gépiparisok indulóját és más mozgalmi dalokat játszott, a helyzethez igazított szöveggel. A fiatalok transzparenseket tartottak a kezükben, Gépipari volt, van legyen… Latinka, gépipari elpuskázzák… Ez nem spórolás, rombolás feliratokkal. A résztvevők soraiban a másik két érintett iskola növendékeit is láttuk.

Okos Dániel saját versét adta elő, aztán a diákönkormányzatok petícióit olvasta fel Murár Dénes. Az iskola diákönkormányzata idézte az önkormányzat megbízásából készült tanulmányt, amely szerint az iskola költséghatékonyan működik, és a szakmai eredményeihez sem fér kétség. A fiatalok nem értik, miért pont azok (a fideszes képviselő testület) akarja megszüntetni a város nagy múltú iskoláját, akik máskor az együttműködést és a hagyományok tiszteletét és megőrzését hangoztatják. Az ellen is tiltakoznak, hogy a Puskás alá vonják a másik két intézményt. Ez az üzenet mára okafogyottá vált. (Nem vonják a Puskás alá, erről tegnap adott ki közleményt Marton Zsolt alpolgármester.)

A Péterfy kollégisták is érintettek az átszervezésben, ők is tiltakoznak, szeretnék, ha továbbra is a kollégium tanárai döntenének a diákok felvételéről. Elhangzott az is, a kollégisták tanulmányi átlaga 4 egész felett van.

Fejes Zoltán az iskolaszék nevében arra kérte a döntéshozókat, hogy a szűk politikai érdekek mentén ne áldozzák fel a gépiparit. Nincsenek ellenére egy összevonásnak, de annak jól kidolgozott értékrend szerint kell történnie. De az a véleményük, hogy a Gépiparinak önállónak kell maradnia. Ki a jobb?- tette fel a kérdés? GT – hangzott az egybegyűltek válasza.

A szülői közösség szerint sem támasztják alá szakmai szempontok az összevonást, ők is külön kéréssel fordultak a polgármesterhez, hogy tegyen le szándékáról a városvezetés.

A diákok felolvastak olyan véleményeket, amelyek az interneten érkeztek hozzájuk, és amelyek az iskola mellett állnak ki. Közben lezárták az aláírásgyűjtő íveket, amelyeket a Puskás Tivadar polgármester megbízásából Heckenast Gusztáv, az oktatási osztály vezetője vett át, a diákoktól, a szülőktől és a kollégium képviselőjétől.

A tüntetésen részt vevő polgárok hiányolták a városvezetést, rossz üzenetnek tartják, hogy senki nem állt ki a tömeg elé. (Ellenzéki városi képviselőket, és szocialista országgyűlési képviselőket láttunk a résztvevők között.) Olyan vélemények is elhangzottak, hogy nem is lehet pontosan tudni, mi az értelme az összevonásnak, de volt olyan járókelő, aki azt kérdést tette fel maga elé mormogva, hogy hány iskola is van Szombathelyen?

A jövő héten a Szent-Györgyi Albert Gimnázium tüntet az intézmény bezárása ellen.

Az eseményről az MTI is beszámolt:

A tervezett iskola-összevonás ellen tiltakozva demonstrációt tartottak a helyi Gépipari, Informatikai Műszaki Szakközépiskola és Kollégium diákjai csütörtökön Szombathelyen.

A csaknem ezerfős tömeg a városháza elé vonult, és átadták petíciójukat Heckenast Gusztávnak, az önkormányzat oktatási, ifjúsági és sportosztálya vezetőjének.

A petícióban a diákok felsorolták az iskola eredményeit, és megfogalmazták, hogy szerintük a minimális megtakarítás mellett hatalmas károkat jelentene az intézmények összevonása. Úgy vélik, csökkenne a városban az oktatás színvonala, s kevesebb diák jelentkezne az intézményekbe.

A diákok a petícióra egyelőre nem kaptak választ a városvezetéstől.
Török Mihály, a demonstráció szervezője elmondta, hogy a Savaria iskola diákjaival közösen több mint 15 ezer aláírást gyűjtöttek össze az iskolák összevonása ellen.

Marton Zsolt (Fidesz), Szombathely alpolgármestere korábban az MTI-nek azt mondta, hogy a városvezetés támogatja a három műszaki szakközépiskola (gépipari, Puskás Tivadar, Savaria) közös igazgatás alá helyezését.

Az új intézmény elnevezése Szombathelyi Műszaki Szakképző Iskola lenne. Marton Zsolt ígéretet tett arra, hogy az átalakítás után a tagintézmények megtarthatják korábbi arculatukat. Kiemelte, hogy a változás nem járhat együtt az eddigi szakmai és közoktatási munka magas színvonalának romlásával.

 

.