A szombathelyi Szent Márton Ünnep programjai (2013. november 4-15.)

2013.10.30. 20:06

Változatos helyszínek és műfajok.

SZENT MÁRTON ÜNNEP
SZOMBATHELY
2013. NOVEMBER 4-15.

 

Szent Márton a kereszténység egyik legnépszerűbb szentje. A savariai származású Szent Márton, aki Tours püspökeként halt meg, nemcsak a szombathelyi egyházmegye, hanem Gallia (Franciaország), sőt, Burgenland (Ausztria) védőszentje is. Szent Márton nevét szerte a világban sok száz, talán több ezer település és templom viseli. Legendája műalkotások sokaságának ihletője volt, életének eseményeit néphagyományok őrzik szerte Európában. Emléknapján, november 11-én, és az ahhoz kapcsolódó időszakban az egyházi tiszteletadás mellett a gazdag néphagyomány is megelevenedik. Márton napjával kezdődik a téli évnegyed, amikor „mártonludat” vágnak, megkóstolják az újbort, a liba mellcsontjából időt jósolnak. Szent Márton kultusza egyre erősebb Szombathelyen, ennek jegyében egyházi megemlékezések, lampionos felvonulás, koncertek, kiállítások, előadások, várják az érdeklődőket. A szombathelyi éttermek gasztronómiai rendezvényekkel, jellegzetes libaételekkel csábítják az ínyenceket.

 
November 4. hétfő 09.00 óra és 10.00 AGORA – Gyermekek Háza
Szent Márton emlékek Szombathelyen – diaképes vetítés
Előadó: Zsámbéky Monika – művészettörténész
Általános iskolásoknak, osztályoknak ajánljuk – előzetes jelentkezés alapján.
A programon való részvétel ingyenes!
 
November 4. hétfő 18.00
AGORA – Szalon, Szombathely, Fő tér 10.
S. Horváth Ildikó és Stekovics Gáspár közös kiállítása
Portrék és hozzájuk szóló illusztrációk.
A kiállítást megnyitja: Fűzfa Balázs irodalomtörténész
A képek "védjegye" egyfajta bizalmi viszony a fényképész és alanya között. Az ellesett pillanat így válik jellemrajzzá. Stekovics Gáspár költő és író portréit a kíváncsiság és a közelhajolás egyidejű gesztusa teszi egyedülállókká, egy hiteles tekintet látja és láttatja őket, a maga kifinomult, érzékeny művészi eszközeivel.
Jól elkapott pillanatok, jellemző gesztusok, fekete-fehér képekbe zárt hangulatok. Valahol ez is költészet, csak nem szavakkal.
 Így emlékezünk Weöres Sándorra ...
 
November 4-15.
AGORA – Gyermekek Háza
Márton napi vásárfia készítése    
Kézműves foglalkozások a Szent Mihálytól Péter Pálig és a Matéria néprajzi sorozatok 2. foglalkozásai keretében óvodás és iskolás csoportok számára – előzetes jelentkezés alapján.
Választható foglalkozások:
- faliba készítése;
- libazsíros pogácsa vagy Márton kifli sütése;
- fém lámpás készítése.
Részvételi díj: 250 Ft
Foglalkozásvezetők: Geosits Judit és Katonáné Nagy Mária
 
November 5. kedd 17.00
AGORA – Szalon, Szombathely, Fő tér 10.
Ókersztény út (Savaria-Sophiane-Sirmium)
Szent Márton Európai Kulrurális Útvonalhoz csatlakozó út ismertetése.
Előadó: Orbán Róbert elnök, Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Tanácsa
 
Az ókori Pannónia három legjelentősebb ókeresztény központja Savaria (Szombathely), Sopianae (Pécs) és a ma Szerbiában fekvő Sirmium (Sremska Mitrovica, Szávaszentdemeter) volt. A Szent Márton Európai Kulturális Útvonalhoz csatlakozó új útvonal, az Ókeresztény út, ezt a három települést köti össze. A három városban - amelyeket már rómaiak idejében utak kötöttek össze - az ókeresztény kultúra egymástól eltérő, de egymást kiegészítő emlékei találhatók. Az útvonal kijelölői, egyelőre csak jelképesen, de újra használatba kívánnak venni egy olyan útvonalat, amelyet már Szent Márton idejében is jártak.
Az út délkeleti célpontjában, Sirmiumban élt Pannónia legnagyobb lélekszámú keresztény közössége, amely egész Európára kihatással volt. Kb. 40 olyan szentet ismerünk név szerint, amelyek élete Sirmiumhoz kötődik. Az útvonal nemcsak az ókor, hanem a középkor jelentős emlékeit is érinti (pl. négy középkori vármegye székhelyet: Vasvárt, Zalavárt, Somogyvárt és Baranyavárat). A Magyarország területén vezető út áll közelebb a megvalósításhoz, a horvát és a szerb útszakasz még tervezés alatt áll.
A Szent Márton út szervezeteinek októberi zágrábi közgyűlése az új útirányt jóváhagyta, így a „Via Sancti Martini" részeként ez az útvonal is jelölhető az ,,Európa Tanács Kulturális Útvonala" címmel.
 
November 6. 10.00-13.00
AGORA – Gyermekek Háza
„Szent Márton nyomában” – helytörténeti, felfedező játék
5-6. osztályos, 5 főből álló általános iskolás csapatok részvételével – előzetes jelentkezés alapján.
Szent Márton emlékekhez kötődő izgalmas felfedező, feladatmegoldó, kutató játék Szombathely belvárosában: a Savaria Múzeum és a Szent Márton Látogatóközpont érintésével.
Az egyes helyszíneken kb. 30 perces feladatmegoldást vár a résztvevőkre, melyek kapcsolódnak a helyszínek kiállítási anyagához az eddig megszerzett történelmi-helytörténeti ismereteikhez. A feladatok a csapatok együttműködő készségére, kreativitására, a történelmi ismereteik alkalmazására épülnek. A feladatok között szerepel: totó, keresztrejtvény, képfelismerés, mozaikkép összeállítása, ügyességi játék.
A csapatok forgószínpadszerűen keresik fel a helyszíneket és teljesítik a feladatokat, teljesítményüket pontozzuk és jutalmazzuk.
A felkészüléshez ajánljuk Zsámbéky Monika művészettörténész diaképes előadását november 4-én 9.00 és 10.00 órai kezdettel az AGORA Szombathelyi Kulturális és Turisztikai Központ - Gyermekek Házában.
 
November 6. szerda 16.00
Találkozás helye: Szombathely, Székesegyház előtt
SZOMBATHELYI SÉTA SZENT MÁRTON NYOMÁBAN, kóstolóval, „Ízek- imák” előadással
Útvonal: Papi Szeminárium – Székesegyház – Fő tér – Szent Márton Látogató Központ
Sétát vezeti: Orbán Róbert
Előadó: Molnár János atya
Részvétel ingyenes
 
November 7. csütörtök 16.00
Székesegyház Szombathely, Mindszenty tér 1.
MISZTÉRIUMJÁTÉK SZENT MÁRTON ÉLETÉRŐL
a Brenner János Nevelési Központ diákjainak előadásában,jelmezes játék keretében bemutatják a szent püspök életútját; az előadásra várnak minden szombathelyi gyermeket, szüleiket, érdeklődőket.
 
November 8. péntek 14.00
Martineum Felnőttképző Akadémia, Szombathely, Karmelita u.1.
Dr. Veres András szombathelyi megyéspüspök ünnepélyesen megnyitja és megáldja az egyházmegyénk új szervezetét a SZENT MÁRTON ZARÁNDOKIRODÁT.
A Zarándokiroda és az ünnepség helyszíne: Martineum Felnőttképző Akadémia.  A Szent Márton Zarándokiroda a Martineum Felnőttképző Akadémián belül működik, és így mint a Szombathelyi Egyházmegye irodája, Szent Márton szülővárosába érkező zarándokok, zarándok csoportok fogadása és zarándoklatuk helyi szervezése a fő feladata.
 
November 8. péntek 16.00 óra
„Szent Márton nyomán” - Ingyenes idegenvezetés magyar nyelven a Tourinform iroda szervezésében
Az érdeklődők a túra során megismerhetik Szent Márton életútját, szombathelyi kötődésének jelentőségét, valamint a város történetét.
Útvonal: Székesegyház, Szily János szobra, Fő tér, Szent Márton templom és Látogatóközpont.
 
November 8. péntek 17.00 óra  
Székesegyház Szombathely, Mindszenty tér 1.
Vesperás – esti dicséret
Ünnepélyes zsolozsma a Székesegyházban, amelyet Dr. Veres András megyéspüspök
vezet.
Részt vesz Dr. Ägidius Zsifkovics eisenstadti megyéspüspök és Dr. Konkoly István
nyugalmazott megyéspüspök.
17.45 órától   
 Lampionos felvonulás és Szent Márton szobrának megkoszorúzása
Székesegyház – Szent Márton templom
útvonal: Székesegyház – Széchenyi utca – Fő tér – Savaria tér – Szent Márton utca – Szent Márton templom
Lampionos körmenet indul a Székesegyháztól a Szent Márton templomhoz. Az énekeket a székesegyházi Werner-kórus illetve a MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár központi zenekara kíséri.
A lampionos menetet a Savaria Légió és a Magyar Honvédség díszegysége vezeti.
 
November 8., péntek, 19.30 óra
Bartók Terem Szombathely, Rákóczi F. u. 3.
Romantikus est Petró Jánossal
 
November 8. péntek 20.00 óra
AGORA – Pincegaléria, Fő tér 10.
„Nótás Szilágy” koncert és táncház a Fondor zenekarral
FONDOR Zenekar – Népzene a Kárpát - medencéből
 Nyolc éve, hogy egy kellemesen-közösen végigmuzsikált németországi szereplést követően megalakult a Fondor. A zenekart azóta is a barátság és a falusi vonós zene iránti elkötelezettség kovácsolja össze. A tagok (Csernók Klára - hegedű; Maruzsenszki Andor - hegedű; Zimber Ferenc - cimbalom; Papp Endre- brácsa; Prihoda István - nagybőgő) kivétel nélkül húszas éveikben járó fiatalok, akik gyerekkoruk óta a népzene bűvkörében nevelkedtek. Bár mindannyian vidékiek, mégis budapesti táncházakban és folkkocsmákban acélosodott igazán táncházi zenekarrá a banda, s vált a vonós népzene tolmácsolójává. Az első komolyabb elismerést 2006-ban kapta a zenekar: elnyerte a Hagyományok Háza által kiírt 50 órás stúdiópályázatot. Így jelenhetett meg 2006-ban, a Fonó Records gondozásában, a Nótás Szilágy című lemez, amely specifikusan egy tájegységre, Szilágyságra koncentrál. 2009-ben a zenekar az Oktatási és Kulturális Minisztérium által kiírt pályázat keretein belül megkapta a „Népművészet Ifjú Mestere” címet. 
A zenekar koncertje után Szilágysági táncok tanítása és táncház hajnalig.
Belépés: díjtalan
 
November 9. szombat 10.00 óra
Székesegyház Szombathely, Mindszenty tér 1.
Ünnepi püspöki szentmise az egyházmegye védőszentjének ünnepén
9.30 óra         
Rózsafüzér imádság a Székesegyházban
10.00 óra       
A szentmise főcelebránsa és a szentbeszédet tartja Ägidius Zsifkovics eisenstadti
megyéspüspök.
Részt vesznek: Dr. Veres András megyéspüspök, Dr. Konkoly István nyugalmazott
megyéspüspök, az egyházmegye papjai és hívei.
 
November 9. szombat 10.00-13.00 óra
Fő tér
„Márton napi kirakó”
Szent Márton napjához kötődő, néphagyományokat megismertető játszóprogram óvodás és iskolás gyermekcsoportoknak, családoknak.
A játszóprogram egy pontgyűjtő játékos versenyt tartalmaz 8-10 játékhelyszínnel: kirakójáték és szerencsekerék, állatterelés szokása, lámpagyújtás és adakozás hagyománya, mosás és teregetés szokása, jelképes borkóstolás, rétes nyújtás, libatömő játék.
A játékhelyszíneken ügyességi és gondolkodtató feladatokon keresztül a résztvevők megtudhatják, mi a jelentősége annak, hogy milyen színű lovon érkezik Szent Márton, mit jelent, ha Márton napján a lúd jégen áll, mi is az a Szent Márton vesszeje, szabad-e Márton napon ruhát mosni, libát enni, miért e napon verik csapra az újbort tartalmazó hordót, miért sütöttek rétest az asszonyok, miért ekkor gyújtanak lámpást.
Minden megoldott feladatért pecsét és a játék végén jutalom jár.
Kapcsolódó programok: kézműves foglalkoztatók (pl. libahajtogatás, lampionkészítés) és néptáncos szabadtéri műsor.
Programon való részvétel ingyenes!
 
November 9. szombat 18.00 óra
Bartók Terem Szombathely, Rákóczi F. u. 3.
Szent Márton napi díjátadó gálaműsor
 
November 9-10.
Vasi Múzeumfalu
Szent Márton napi országos nagyvásár
Az országos hírű Szent Márton napi vásárra hazánk szinte valamennyi szegletéből érkeznek minőségi portékákat kínáló árusok, de ahogyan ez lenni szokott az erdélyi kézműipari termékek sem hiányoznak majd a palettáról.
A nagyszínpadon zajló programok között lesz gyermekelőadás, néptánc, népzene s más, vásári hangulatot idéző előadás, bemutató.
Az egész napos nézelődésben, alkudozásban megfáradt látogatók megkóstolhatják a kürtöskalácsosok, gesztenyesütők friss csemegéit, a lacikonyhák kínálta libaétkeket, majd koccinthatnak egyet a jobbnál-jobb borokat kínáló gazdáknál.
Szent Mártonhoz kapcsolódó népszokásokkal, ügyességi játékokkal, illetve gyermekfoglalkoztatókkal a múzeumfalu egész területén találkozhat a tisztelt nagyérdemű.
 
November 10., vasárnap 11.00 óra
Szent Márton templom
Búcsúi szentmise
 
November 13., szerda 18.00 óra
Szent Márton templom
dr. Pem László egyházmegyei zeneigazgató orgonakoncertje
Dr Werner Alajos atya, kiváló teológus, pedagógus és egyházzenész, halálának 35. Évfordulójára emlékezve.
A koncerten Johann Sebastian Bach, Liszt Ferenc Bartók Béla, Kodály Zoltán és Werner Alajos művei kerülnek bemutatásra.
 
November 14. Csütörtök 18.00 óra 
AGORA – Filmszínház
 Art - Mozi /40 éves az AGORA–Savaria Filmszínház
Jubileumi ünnepség és filmvetítés
A Weöres Sándor műve alapján készült, digitálisan felújított Psyché ritkán látható, háromrészes verziójának vetítése.
Program
18.00 Köszöntő
18.30 Bódy Gábor: Psyché  (16) – rendezői változat, első rész 90’
20.15 Bódy Gábor: Psyché  (16)  – rendezői változat, második rész 70’
21.35 Bódy Gábor: Psyché  (16)  – rendezői változat, harmadik rész 90’
A belépés díjtalan.
Regisztrációt kérünk.
 
November 15. péntek 19.00 óra
AGORA - MSH
Presser koncert
Presser Gábor szerzői estként aposztrofálja ezt a rendhagyó koncertet, melynek címe: Dalok régről és nemrégről.
„Szeretek filmzenét, színházi kísérőzenét, balettet írni… de a dalírástól sehogy sem lehet engem eltéríteni, a végén mindig oda lyukadok ki. Zeneszerző vagyok, aki néha elénekli a dalait.”
A zeneszerző hosszú pályafutásának majd minden fejezetéből idéz majd, de nem csak a dalokat játssza, hanem kis történeteket is mesél hozzá. 
A mostani koncert exkluzivitását tovább fokozza, hogy olyan, általa is nagyra becsült vendégeket hívott meg, mint  Falusi Mariann és Szabó Tamás
Jegyek elővételben az AGORA Jegyirodában vásárolhatók (Szombathely, Belsikátor 1. Tel.: 511-266)
.