Versenytársak és szövetségesek - Interjú Gyutai Csabával, Zalaegerszeg új polgármesterével

2011.01.16. 13:27

Indítványozta, hogy hozzák létre a Nagykanizsa-Zalaegerszeg-Szombathely gazdasági tengelyt, amellyel a térségbe lehetne vonzani a befektetéseket.

Mindeddig talán szokatlan kezdeményezésekkel hívta fel magára a figyelmet Zalaegerszeg tavaly októberben megválasztott új polgármestere, aki ellenzéki pártokkal és nemrég még konkurensnek tekintett városokkal is együttműködést hirdetett. Gyutai Csaba a Fidesz színeiben korábban alpolgármesterként dolgozott, tavasszal parlamenti képviselőnek is megválasztották, városvezetőként azonban azt vallja: nemcsak egy párt szavazóit kell képviselnie, hanem az egész várost. A zalai megyeszékhely fejlődésének érdekében pedig meg kell találni a közös pontokat minden párttal és a közeli nagyvárosokkal is.

Polgármesterré történő megválasztása óta három kezdeményezéssel állt elő. Megállapodást kötött az MSZP-vel, az LMP-vel és helyi önkormányzati képviselőt adó Együtt Zalaegerszegért Egyesülettel a város közös fejlesztési céljaiban való együttműködésről. A közeli hónapokban pedig elindul a kifejezetten zalaegerszegi vállalkozásokat felkaroló Deák Ferenc Gazdaságélénkítő Program.

Az utóbbiról elmondja az MTI-Pressnek: tisztában van vele, hogy egy városban akkor jut pénz például kultúrára vagy sportra, ha növekednek a bevételei. A központi költségvetésből a mostani gazdasági nehézségek mellett csak kevés plusz forrásra lehet számítani, ezért úgy lehet többletbevételre szert tenni, ha több adó folyik be a város kasszájába. Ennek elérésére pedig az a legjobb mód, ha növekednek a cégek bevételei, és több embert tudnak foglalkoztatni.

- Kollégáimmal készítettünk egy modellszámítást, amely szerint minimálisan 150 milliárd, optimálisan azonban 400 milliárd forint plusz árbevételre van szükségük a Zalaegerszegen működő cégeknek ahhoz, hogy érzékelhető módon növekedjenek a város adóbevételei - magyarázza Gyutai Csaba.

Hozzáteszi, talán hiba volt, hogy az iparfejlesztési programot nem indították el már az ezredforduló tájékán, amikor a városnak és az országnak is nagyobb lehetőségei voltak, de talán még most sem késő. Ezért dolgozták ki a gazdaságélénkítésnek azt a módját, hogy az önkormányzat a cégein keresztül ideiglenesen anyagilag is beszáll olyan ígéretes helyi vállalkozásokba, amelyeknek nincs elegendő önerejük a pályázatok beadásához.

- Nem szégyen tanulni. Még az előző Orbán-kormány idején működött a Corvinus Rt., amelynek az volt a feladata, hogy egyfajta kockázati tőkealapként pénzt helyezzen ki ígéretes cégekhez, amelyek forráshiánnyal küszködnek. Innen jött az ötlet, hogy miként tudnánk helyzetbe hozni az elsősorban magyar tulajdonú helyi vállalkozásokat. Az Európai Unió jogszabályai nem teszik lehetővé, hogy direkt módon pénzt juttassunk a vállalkozásoknak, de azt nem tiltja, hogy a város kezében lévő cégeken keresztül tulajdonrészt vásároljunk feltörekvő cégekben - hangsúlyozza.

A jól húzó lovat kell abrakolni

Gyutai Csaba úgy látja, hogy a magyar kis- és középvállalkozások döntő részének az a legnagyobb gondja, hogy nincs elegendő tőkéje. Ha egy 100 milliós pályázathoz 30 millió forint önrész kell, de a cégnek csak 20 milliója van, akkor ne menjen a bankba kölcsönért, inkább a város vásároljon kisebbségi tulajdonrészt a szükséges 10 millió forint erejéig.

- Így fejleszteni, bővíteni tudnak, növelhetik az árbevételt és a foglalkoztatottságot, három-négy év múlva pedig visszavásárolhatják a tulajdonrészt - érvel a polgármester. - Idén 200 millió forintot különített el erre a célra a város, és ez legalább négymilliárd forint fejlesztési forrást hozhat, ami összességében nyolc-tízmilliárd forint többletbevételt termelhet a vállalkozásoknak. Ez által nőhet az alkalmazottak száma, az ő személyi jövedelemadójuk egy része pedig szintén a városban marad, tehát konkrétan kimutatható anyagi előnyökkel jár a helyi gazdaság élénkítése.

Zalaegerszeg neve lehetséges második helyszínként merült fel két évvel ezelőtt, amikor a Mercedes Benz magyarországi üzemének keresett helyet. Gyutai Csaba szerint az akkori tárgyalási folyamatból nagyon sokat tanultak, és kissé növekedett is a befektetői érdeklődés a város iránt. Most már csak rajtuk múlik, hogy sikerül-e eredményre vezetni a potenciális befektetőkkel folyó tárgyalásokat. A gazdasági erő növelését azonban a városon túlmutató jelentőségűnek tartja, ezért kezdeményezte, hogy a nyugat-dunántúli régióban legizmosabb Győr mellett a Szombathely-Zalaegerszeg-Nagykanizsa térségét is meg kell erősíteni.

Gyutai Csaba, Puskás Tivadar és
Három polgármester: Gyutai Csaba, Puskás Tivadar (Szombathely) és Cseresnyés Péter (Nagykanizsa)

- A három városnak barátokra van szüksége, egyedül sokkal nehezebb a lehetőségek bővítése. Már látható, hogy az Opel szentgotthárdi motorgyárának beruházása a térséget erősíti, hiszen például Zalaegerszegről is járnak oda magasan kvalifikált szakemberek. Egy nagybefektetés tehát húzza magával az egész térséget, plusz beszállítókat, plusz foglalkoztatást jelent - fejti ki a véleményét.

Tapasztalatai szerint minden döntéshozó helyen szívesen fogadják egy megyei jogú város polgármesterét, de ha hárman mennek valahova, annak azért más a súlya. Nem pénzt kérnek a kormánytól, hanem lehetőségeket, információt, azt, hogy a befektetés-ösztönző ITD Hungary kiemelten kezelje ezt a nyugat-magyarországi térséget.

- A göcseji parasztemberek azt mondják: annak a lónak kell abrakot adni, amelyik húzza a szekeret. Ebben a három városban tehetséges és szorgalmas emberek élnek, akik már régen elsajátították a megfelelő munkakultúrát, a precíz, pontos, szorgalmas munkavégzést. Ezért érdemes ide jelentős befektetéseket hozni - mutat rá. (folyt.)
 

Úgy látja, hogy a három város csak részben konkurenciája egymásnak, ugyanakkor egymásra is vannak utalva. Példaként említi, hogy a Flextronics zalaegerszegi gyára a nagykanizsai munkaerőpiacról is alkalmaz dolgozókat, a General Electric (GE) nagykanizsai fényforrásgyára a GE zalaegerszegi üzemének alkatrészeit is használja a lámpagyártáshoz, de további cégek is vannak, amelyek miatt a városok kötődnek egymáshoz.

A felsőoktatás területéről is hoz példát: Zalaegerszegen mechatronikai képzés folyik, Szombathelyen pedig doktori iskolát hoznának létre, amivel ugyancsak erősítik egymást. Az egészségügyben a szombathelyi kórház onkológiáját, a zalaegerszegiben pedig a szívsebészetet és a szemészetet említi olyan európai színvonalú egészségügyi ágazatként, amely mindkét város lakóit szolgálja.

- Versenytársak vagyunk, de szövetségesnek is kell lennünk - foglalja össze álláspontját.

Szövetség a megosztottság ellenére

Mindez igaz a város közéleti szereplőire is, ezért indítványozta az októberi önkormányzati választáson jelölteket állító szervezetek összefogását. A Közösen Zalaegerszegért! címet viselő dokumentumot karácsony előtt írta alá a Fidesz-KDNP és az MSZP frakciója, a Lehet Más a Politika ügyvivője és az Együtt Zalaegerszegért Egyesület elnöke, csupán a Jobbik maradt távol azzal, hogy a célokkal egyetért, de nem kívánja feladni a többi szervezettől való függetlenségét.

A sokszor végletekig megosztott magyarországi közéletben tehát sikerült egy asztalhoz ültetni a zalaegerszegi politikusokat.

- Engem úgy ismertek a városban, hogy a Fidesz megyei elnökeként markánsan is megnyilvánulok, ha kell. A helyzet változott, most Zalaegerszeg polgármestere vagyok, nem csak a Fideszé, és nem csak a fideszes szavazóké. Az összes zalaegerszegié, függetlenül attól, hogy rám szavaztak vagy nem, mindenkit képviselni kell - ad hangot a véleményének.

Szerinte több olyan ügy is van, amely túlmutat a választási programokon, amely mögé oda lehet állítani a közéleti szereplőket. Ilyennek tartja a közös fellépést a munkahelyteremtés, a gazdaságélénkítés vagy a város megközelíthetőségének javítása érdekében.

- Zalaegerszegen a legfontosabb kérdésekben mindig is sikerült megállapodni a közélet szereplőinek, évek óta megvan az egyetértés. Nem voltak korábban sem belháborúk vagy közéleti csatározások, a fontos kérdések legalább 70 százalékában egyöntetűen döntöttünk a közgyűlésben - teszi hozzá.

Zárásként pedig úgy fogalmaz: ha a legfontosabb stratégiai kérdésekben össze tudnak fogni, az lehet a siker záloga Zalaegerszeg számára.

Lendvai Béla

Fotó: Alon.hu

Korábban:

Szombathely-Zalaegerszeg-Nagykanizsa gazdasági tengely: a jól felfogott érdek?

.