
A szombathelyi Fő téren két napig ismét ingyen szól a zene a nagyszínpadon.
A szabadtéri zenés nagyrendezvényeket idén egy kétnapos koncertsorozat zárja Szombathelyen – hangzott el kedden azon a sajtótájékoztatón, melyet közösen tartott Prieger Szabolcs, az Agora igazgatóhelyettese, Pintér Róber, az Isis Big Band Egyesület elnöke és Novák Edina, az Agora kommunikációs munkatársa.
Big Band Fesztivál
Mint kiderült, a két rendezvény nem véletlenül került egymás utáni napokra: a közös szervezés megkönnyíti mindkét fél - az Agora és az Isis Big Band Egyesület – dolgát, és az sem hátrány, hogy a közös színpadtechnika révén az anyagiakkal is spórolni lehet.
Ami a szombaton (augusztus 10.) zajló Big Band Fesztivált illeti, a szervezők abban bíznak, hogy igaza lesz a meteorológusoknak, és jó idő lesz a hétvégén Szombathelyen. Erre már csak azért is nagy szükség lenne, mert a rendezvényt – a nézőkkel ellentétben - a korábbi években nem igazán fogadta kegyeibe az időjárás.
A 2006-ben indult szombathelyi Big Band Fesztivál érdekessége, hogy civil kezdeményezésre egy olyan sikeres rendezvény jött létre, amely a maga nemében egyedülálló: Magyarországon nincs máshol ilyen egész napos, szabadtéri rendezvény, ahol a műfaj és a nagyközönség találkozni tud - mondta Pintér Róbert.
A fesztivál délelőtt háromnegyed 11-kor polgármesteri megnyitóval kezdődik, majd a Moson Big Band műsorával elindul a zene, amely egy ebédszünet közbeiktatásával késő estig tart. A zenekarok körülbelül óránként váltják egymást, csattanónak a házigazdák játszanak. Részletes program
a Kimozduló.hu weboldalon.
Magyar dal napja
Ahogy arról olvasóink
már értesülhettek, az idén nem sokon múlt, hogy nem Szombathely lett a magyar dal fővárosa.
A címnek – ahogy a sajtótájékoztatón megtudtuk – nem annyira gyakorlati, mint szimbolikus jelentősége van. A szervezők mindenesetre jövőre is megpróbálják.

Magyar dal napja, Szombathely, 2010.
Addig is e hét vasárnapján itt az idei rendezvény, amely többé-kevésbé a korábbi sikeres forgatókönyvön alapul, azaz a helyi erőket kiegészíti valami nagyobb durranás, idén például Pál Utcai Fiúk alternatív legenda.
Az is jelképes, hogy a magyar dalok egy fiatal zenekarral, a szombathelyi Tohu-Bohuval kezdődnek, majd egy helyi legendával, a Mokkával zárulnak.
Prieger Szabolcs arra is felhívta a figyelmet, hogy az évek során enyhe változáson ment keresztül a rendezvény alapkoncepciója. A magyar dal központúság továbbra is megmaradt, ugyanakkor immár magyar dalnak számítanak magyar előadók instrumentális és angol nyelvű dalai is.
A rendezvény hangsúlyt fektet a szerzőiség intézményére is, így a szombathelyi koncertek közben is ezzel kapcsolatos játék zajlik majd, komoly nyereményekkel.
A koncertek után két tüzes rendezvényre is sor kerül.
22 órakor indítják a szentivánéjen elmaradt „nagy” tűzijáték rakétáit, utána padig a Savaria Karneválon elmaradt Magma Tűzszínház műsora következik. Részletes program a
Kimozduló.hu weboldalon.
A magyar dal napja: helyesírási tanácsadó
Kis kezdőbetűvel írjuk az ünnepeket, a nevezetes napokat, a rövidebb-hosszabb időszakokat, a történelmi eseményeket jelentő szavakat, szókapcsolatokat (bár olykor nem kicsi az érzelmi töltésük): március tizenötödike, anyák napja, május elseje, mindenszentek, karácsony, húsvét, nemzeti ünnep; a honfoglalás, a mohácsi vész, a bécsi kongresszus, a szabadságharc, az ónodi országgyűlés, a francia forradalom; stb.
A magyar helyesírás szabályai (súgó változat: Taracsák Gábor 2002.)
Korábban: