Létszámleépítés a Főkefénél? – A sárvári üzemet bezárják

2011.01.25. 10:37

Csoportos létszámleépítést jelentett be a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató, állami tulajdonú Főkefe Kft.

az állami támogatás csökkenésére hivatkozva. A legrosszabb esetben Vas megyében negyvennégy ember elbocsátására kerülhet sor, a sárvári üzemet bezárják.

 
A munkavállalóinak több mint 10 százalékát, 388 embert érintő csoportos létszámleépítést jelentett be a foglalkoztatási szolgálatnál a megváltozott munkaképességű dolgozóknak munkát adó, állami támogatással működő száz százalékban állami tulajdonú cég a Főkefe Nonprofit Kft. Mint azt Szabó Györgytől, a kft. igazgatójától megtudtuk, mindhárom gyáregységüket, a Főkefét, a Dossziét és a Savaria Nett-Pack-ot egyaránt érinti a lépés.
 
Tovább csökken a támogatás
 
Az igazgató lapunk kérdéseire válaszolva hangsúlyozta, hogy a bejelentett intézkedéseket vészforgatókönyvnek tekintik, ha bármilyen pozitív irányú változás történik időközben, akkor módosíthatnak rajta, de az intézkedésék meghozásánál figyelembe kell venniük azt, hogy a támogatás mértékének kedvező irányú változásával nem számolhatnak. A vészforgatókönyv kidolgozására azért kényszerültek, mert a tavalyi 1,5 millió forint/fő támogatáshoz képest az idén 23 százalékos támogatás-csökkenésre számítanak a központi költségvetésből, ugyanakkor a válság során kialakult kedvezőtlen piaci feltételek sem javultak. Mint ahogy azt korábban az Alonnak elmondták, megkezdték a kft. gazdálkodásának racionalizálását, de ezzel csak az idei várható elvonásból adódó „veszteség” egyharmadát sikerült kigazdálkodniuk.
 
Tovább nehezítheti a jelenleg kialakult helyzetet, hogy 2011. június végén lejár az állammal kötött támogatási szerződés – tudtuk meg Vermes Zoltántól, a Főkefe munkatársától.
 
Az esetleges leépítések érintik a megváltozott munkaképességű, és a nem megváltozott munkaképességű állományt is. Vermes Zoltán fontosnak tartotta kiemelni, hogy tudják, hogy a megváltozott munkaképességű dolgozók különösen kiszolgáltatott helyzetben vannak a munkaerőpiacon, ezért velük egyénenként és személyre szabottan keresnek megoldást, akár a Főkefénél történő továbbfoglalkoztatásra, akár arra, hogy más vállalkozásoknál, a piaci szektort is bevonva munkát találjanak nekik. Hogy ténylegesen hány főt fog érinteni a létszámleépítés, ma még nehéz megjósolni, mert jelenleg is folynak az üzemi tanácsok valamint a szakszervezetek képviselőivel a tárgyalások.
 
A vészforgatókönyv
 
A legrosszabb esetben maradnak az elbocsátások. A vészforgatókönyv szerint ez a sors várhat a győri, hajdúdorogi, tatabányai, üllői, tereskei és rétsági telephelyeiken dolgozók felére, és a nógrádszakáli, mohácsi és a Bercsényi úti (budapesti) telephelyeken dolgozók tizenöt százalékára. A létszámleépítés alternatívája – mint az a foglalkoztatási szolgálatnak benyújtott tájékoztatóban áll – a munkaidő csökkentése lehet: az ötven százalékos leépítéssel érintett telephelyeken négy órás foglalkoztatással lehetne ez elbocsátásokat kiváltani, a másik három telephelyen egy órával csökkenne a munkaidő. A foglalkoztatási szolgálatnak benyújtott anyag szerint azonban nincs alternatívája viszont a Laky Adolf utcai, Füzér utcai, a gerdei, a kömlői, a mezőtárkányi, a vámosmikolai és a szigetszentmiklósi üzemekben dolgozók elbocsátásának.
 
Eldőlt a zámolyi, a sárvári és a budapesti Thököly utcai telephely sorsa is, ezeket végleg bezárják. Zámolyon a megrendelés hiányára hivatkozik a cég vezetése, a Thököly utcai telephely viszont ingatlanjogi viták miatt nem fenntartható – indokolta az intézkedést lapunknak Szabó György, hozzátéve, hogy a Thököly utcai munkások továbbfoglalkoztatását más telephelyeken szeretnék biztosítani.
 
Az utóbbi telephely a szombathelyi székhelyű Nett-Pack gyáregységhez tartozik, akárcsak a sárvári, ahol az épület rossz állapota miatt kerül lakat az ajtóra. Ez 32 ember elbocsátását jelenti, további 12 embert pedig a szombathelyi TMK-ból küldenek el, mert a külső telephelyek karbantartatása a központi telephely dolgozóival költséges és nem hatékony. Vas megyében összesen 44 munkavállaló elbocsátására kerülhet sor, továbbá a táplánszentkereszti ládaüzemet felszámolják, mert az elavult gépeken nem gazdaságos a termelés. Ugyanakkor az itt dolgozók más telephelyeken kapnak munkát.
 
A héten kezdődik az egyezetés a Főkefe menedzsmentje és a munkavállalói érdekképviseletek között. Vajda László szakszervezeti vezető, és a Nett-Pack üzemi tanácsának elnöke a tárgyalásokat követően ígért nyilatkozatot lapunknak. 
 
Előzmények
 
A foglalkoztatási szolgálatnak leadott jelentés szerint a vasi Savaria Nett-Pack-ot érinti legkevésbé a várható létszámleépítés. A több telephellyel működő gyáregységben több mint nyolcszázan dolgoznak. A korábban önálló cég munkavállalóit 2007-ben vette át a Főkefe, ami a mai napig fájó pont a szombathelyi gyárban. A problémák egy évvel ezelőtt csúcsodtak ki, amikor ugyancsak támogatás-csökkenésre hivatkozva az akkori vezetés korábbi juttatásokat vont el, a megváltozott munkaképességű dolgozók egy részének munkaidejét csökkentette, és a seprűüzemből hét embert elbocsátott.
 
A Főkefe élén az ősszel vezető-csere történt (azóta történt egy újabb, Sztilkovics Szávó távozott, és a Mahart vezérigazgatója lett.) Ősszel az új vezetés átvilágította a céget, a korábbi gazdálkodással kapcsolatban a rendőrségi eljárás is folyik.
 
Nem csak a több mint háromezer megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztató Főkefe Kft. kerül évről évre nehéz helyzetbe a támogatások körüli bizonytalanságok miatt, ez a visszatérő problémája az összesen harmincezer munkavállalót foglalkoztató, több mint húsz, úgynevezett „védett” szervezetnek. A 2008-ban még bőkezűnek számító dolgozónként évi 2 millió forintos támogatás 2009-re 1,76 millió forintra, tavaly 1,5 millió forintra fogyatkozott, ez csökken az idén még 23 százalékkal.
.