Nyomozás a Főkefénél és a Nett-Packnál

2010.08.11. 16:47

Újabb fejlemény a Nett-Pack ügyben: ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz a rendőrség a Főkefe Kft.-nél és a szombathelyi Nett-Pack Kft-nél.

 
A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya ismeretlen személy
feljelentése alapján eljárást folytat a szombathelyi Savaria-Nett-Pack Rehabilitációs Célú Ipari és Kereskedelmi Nonprofit Kft. és a budapesti FŐKEFE Rehabilitációs Foglalkoztató Ipari Nonprofit Kft. tevékenységével kapcsolatban ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés bűntett gyanúja miatt – közölte szerkesztőségünk megkeresésére a Vas Megyei Rendőr-Főkapitányság.
 
Az Alon.hu tavasszal több alkalommal foglalkozott a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató, a Főkefe Nonprofit Kft. szombathelyi, Savaria Nett-Pack gyáregységével. Erre először az adott alkalmat, hogy a Főkefe a szombathelyi gyáregység dolgozóinak munkaidejét csökkenteni kívánta (ez májusban meg is történt), majd a seprű-üzemből elküldött hét dolgozót. Az érdekképviseleti szervezetek és a dolgozók nehezményezték, hogy mindeközben a száz százalékban állami tulajdonú vállalkozás menedzserei bruttó 500-800 ezer illetve 1 millió forint körüli fizetést vesznek fel, és őket a megszorítások sem érintik.
 
 
Az Alon.hu-n a gyáregység dolgozói kemény hangú hozzászólásokban sorolták sérelmeiket, és tettek említést olyan döntésekről (például vezetői, adminisztrátori létszám felduzzasztása) amelyek szerintük hozzájárultak a Főkefe szombathelyi gyáregységét is érintő, egyre romló gazdasági helyzetéhez. Lapunknak a Főkefe Kft. igazgatója, Szili Károly viszont a csökkenő állami támogatással, és a gazdasági válsággal indokolta a leginkább a megváltozott munkaképességű, részmunkaidőben dolgozó, fizikai állományt érintő munkaidő- és létszámcsökkentést. A Főkefe vezetője azt is elképzelhetetlennek tartotta, hogy a Nett-Pack gyáregység (amely furcsa körülmények között 2007. nyarán) került a fővárosi céghez, visszanyerje önállóságát.
 
Hasonló véleményen volt a Főkefe tulajdonosa, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő ZRt. (MNV) is, amely a gyár dolgozóinak különválást szorgalmazó petícíójára - lényegi indoklás nélkül – elutasító választ adott. 
 
Nem példa nélkül való, hogy vizsgálat folyik megváltozott munkaképességű dolgozókat foglalkoztató állami cégnél. 2009 végén a Dél-Dunántúl legnagyobb rehabilitációs foglalkoztatója, pécsi Agora Kft-t ugyancsak furcsa körülmények között beolvasztó budapesti székhelyű ERFO Kft-t vette górcső alá a tulajdonos MNV. A vizsgálat bűncselekményt nem tárt fel, de megállapította, hogy „látványosan megnőtt a felső menedzsment létszáma és ésszerűtlenül gazdálkodtak az állami támogatással.”
 
A Főkefe Kft. 2009-ben közel 5,5 milliárd forint támogatást kapott a megváltozott munkaképességű dolgozók után, az évet 316 millió forintos veszteséggel zárta.
 
 
.